DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach koniec 8-dniowej serii zwyżek
Na europejskich giełdach indeksy spadają - to na razie koniec 8-dniowej serii ze zwyżkami wskaźników. Na rynkach przygasa optymizm związany z możliwym stymulowaniem gospodarki Chin w 2025 r. Na rynku walutowym USD jest stabilny wobec euro. Bitcoin jest poniżej 97.000 USD. Drożeje złoto - podają maklerzy.
Wskaźnik Stoxx Europe 600 spada o 0,28 proc. "zsuwając się" z najwyższego poziomu od 7 tygodni.
Najmocniej zniżkują akcje spółek wydobywczych, producentów dóbr luksusowych i firm energetycznych.
FTSE 100 zniżkuje o 0,42 proc.
CAC 40 jest niżej o 0,54 proc.
DAX idzie w dół o 0,20 proc.
Allianz traci 2,1 proc. Niemiecka spółka ubezpieczeniowa ustaliła swoje nowe cele na 3 lata, ale nie przekonały one inwestorów.
Allfunds Group spada o 9,5 proc. Analitycy Oddo BHF obniżyli rekomendację dla akcji spółki do "poniżej rynku" z "powyżej rynku".
Na rynkach przygasa optymizm związany z zapowiadanym stymulowaniem gospodarki Chin w 2025 r.
W poniedziałek najważniejsi przywódcy Chin zapowiedzieli odważniejsze działania mające na celu stymulowanie zmagającej się z problemami gospodarki w celu jej ożywienia.
Najwyżsi rangą chińscy oficjele zobowiązali się do "umiarkowanego luzowania" w polityce pieniężnej i "bardziej proaktywnego" podejścia w polityce fiskalnej, co jest sygnałem dalszego łagodzenia polityki pieniężnej w przyszłości.
Inwestorzy czekają jednak na konkretne środki wspierające gospodarkę Chin, a nie na kolejne obietnice.
Europejskie wskaźniki odnotowały mocne odbicie na początku grudnia, przy czym zwyżkom przewodziły spółki związane z produkcją dóbr luksusowych, handlem detalicznym, motoryzacją i technologią w związku z rosnącym optymizmem o wspieraniu chińskiej gospodarki.
Najbliższym testem dla europejskich wskaźników giełdowych będzie czwartkowe spotkanie Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych, a analitycy oczekują cięcia kosztu pieniądza w eurolandzie o 25 pb.
"Rynki akcji w strefie euro już radziły sobie dobrze, ale nie aż tak dobrze jak benchmarki w USA" - mówi Colin Graham, szef działu multi aktywów w Robecco.
"Sentyment w przypadku akcji europejskich nie jest dobry, ale większość złych wiadomości jest już w cenie" - dodaje.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 150,94 za 1 USD, wyżej o 0,2 proc.
Euro jest po 1,0561 USD, bez zmian.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,18 proc.
Bitcoin kosztuje 96.963,43 USD za token, po zniżce o 0,2 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.669,66 USD za uncję, w górę o 0,4 proc.
Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,26 proc. do 68,19 USD za baryłkę, a Brent na ICE zniżkuje o 0,18 proc. do 72,01 USD. (PAP Biznes)
aj/ ana/