Sejm uchwalił ustawę o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw
Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Projekt nakłada na duże wielonarodowe przedsiębiorstwa obowiązek publicznego ujawnienia sprawozdania związanego z podatkiem dochodowym płaconym w krajach, w których prowadzą działalność.
Za głosowało 431 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Celem nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego unijnych przepisów, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach. Projekt nakazuje firmom z siedzibą w Polsce oraz prowadzącym działalność w Polsce publikacji danych o zapłaconych podatkach na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. EOG obejmuje kraje Unii Europejski oraz Islandię, Norwegię i Liechtenstein; nie obejmuje Szwajcarii.
Zmiany nakładają obowiązek ujawniania sprawozdania o podatku dochodowym na wszystkie duże przedsiębiorstwa wielonarodowe. Precyzuje się, że chodzi jednostki dominujące najwyższego szczebla grupy kapitałowej i jednostki samodzielne o odpowiednio skonsolidowanych przychodach - dla jednostek dominujących najwyższego szczebla - i przychodach - dla jednostek samodzielnych, przekraczających w kolejnych dwóch latach kwotę 750 mln euro. Dodatkowo podmioty te mają mieć siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Polski, projekt obejmuje też przedsiębiorstwa wielonarodowe spoza EOG prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem oddziału lub jednostki zależnej.
W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że już obecnie takie firmy mają obowiązek przedstawiania organom podatkowym informacji na temat zapłaconego podatku dochodowego oraz innych informacji związanych z podatkami w podziale na kraje. Jednak jedna z unijnych dyrektyw nakazała takim firmom obowiązek publicznego ujawnienia informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji związanych z podatkami w podziale na poszczególne kraje („sprawozdanie o podatku dochodowym”).
Zgodnie z projektem, przepisy zawarte w proponowanej nowelizacji mają dotyczyć sprawozdania o podatku dochodowym za rok obrotowy rozpoczynający się po dniu 21 czerwca 2024 r.(PAP)
pif/ drag/ asa/