Wyrok TSUE dot. kredytów neutralny; potwierdza dotychczasowe orzecznictwo - ZBP

ZBP ocenia, że wyrok TSUE w trzech połączonych sprawach dotyczących kredytów indeksowanych i denominowanych w Polsce jest neutralny i potwierdza dotychczasowe orzecznictwo TSUE - podał Związek Banków Polskich w komunikacie.

8 września 2022 r. Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w trzech połączonych sprawach dotyczących kredytów indeksowanych i denominowanych w Polsce. Sprawy C-81/21 oraz C-82/21 dotyczyły kredytów indeksowanych udzielonych przez bank. Sprawa C-80/21 dotyczyła kredytu denominowanego udzielonego przez bank.

"W naszej ocenie wyrok jest neutralny i potwierdza dotychczasowe orzecznictwo TSUE. Sektor bankowy spodziewał się takiego orzeczenia, nie stanowi ono przełomu. Wyrok przypomniał, że celem dyrektywy 93/13 jest przywrócenie równowagi stron, a nie unieważnienie wszystkich umów zawierających nieuczciwe warunki. Powtórzył także, że sąd krajowy przez unieważnieniem powinien upewnić się, że konsument posiada informację o skutkach unieważnienia umowy. Orzeczenie zawiera także fragmenty, które pozwalają liczyć na sprawiedliwe rozstrzygnięcie w kluczowej dla sektora bankowego sprawie toczącej się obecnie przed Trybunałem, dotyczącej rozliczenia roszczeń banku o zwrot kapitału i wartości, jaką przedstawia korzystanie z tego kapitału" - napisano w komunikacie ZBP.

Jak podano, Trybunał w zakresie pytań prejudycjalnych powtórzył swoje dotychczasowe stanowisko.

"Ważne jest jednak, że niezależnie od tych pytań wskazał, że sąd krajowy ostatecznie ma doprowadzić do przywrócenia sytuacji prawnej i faktycznej konsumenta jaka istniałaby w braku tego nieuczciwego warunku" - napisano.

Zdaniem Związku Banków Polskich świadczy to o tym, że Trybunał oczekuje od sądu krajowego, że ostateczny rezultat ochrony konsumenckiej był zgodny z celem, jakim jest przywrócenie równowagi stron i otwiera to drogę do sprawiedliwego rozliczenia roszczeń banku o zwrot kapitału i wartości jaką przedstawia korzystanie z tego kapitału.

"Po drugie Trybunał wyraźnie podkreślił, że unieważnienie umowy możliwe jest dopiero wtedy, gdy sąd upewni się, że klient jest świadomy wszystkich skutków takiego unieważnienia" - dodano. (PAP Biznes)

doa/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5771 0,18%
1 EUR 4,2990 0,14%
1 GBP 5,1414 -0,19%
100 JPY 2,6438 0,23%
1 USD 3,9475 0,32%