KDPW ma umowę z NDU, dzięki której utworzono połączenie operacyjne z rynkiem ukraińskim
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych oraz National Depository of Ukraine podpisały umowę, na mocy której powstało bezpośrednie połączenie z rynkiem ukraińskim - poinformowano w komunikacie prasowym KDPW. Umowa otwiera drogę do emisji obligacji komunalnych przez ukraińskie samorządy na rynkach międzynarodowych.
"Dotychczasowe połączenia operacyjne z zagranicznymi depozytami tworzone były w celu umożliwienia rozliczeń i rozrachunku transakcji zawieranych na akcjach spółek, które notowane są równolegle na giełdzie w Warszawie i zagranicznych parkietach. W przypadku linku z Ukrainą podpisana umowa pozwoli na utworzenie dla KDPW konta depozytowego w systemie NDU, w celu udostępnienia inwestorom zagranicznym obligacji komunalnych emitowanych przez ukraińskie samorządy terytorialne. Umowa daje możliwość rozszerzenia współpracy w przyszłości także o inne instrumenty finansowe" - napisano.
Dodano, że aktualnie w obrocie na ukraińskim rynku znajdują się obligacje komunalne wyemitowane przez władze Kijowa, Charkowa i Lwowa o łącznej wartości 3,1 mld UAH (ok. 370 mln PLN).
"Umowa zawarta pomiędzy naszymi depozytami jest elementem wsparcia ukraińskiego rynku finansowego i otwiera drogę do emisji obligacji komunalnych przez ukraińskie samorządy na rynkach międzynarodowych" - powiedział cytowany w komunikacie prezes KDPW, Maciej Trybuchowski.
Z kolei prezes NDU, Oleksiy Yudin cytowany w informacji prasowej ocenił, że uplasowanie ukraińskich obligacji komunalnych na rynku europejskim pomoże przyciągnąć kapitał i zwiększyć napływ inwestycji zagranicznych do Ukrainy.
"Ta inicjatywa przyczynia się również do integracji Ukrainy z europejskim rynkiem finansowym" - powiedział prezes NDU.
Wliczając połączenie z depozytem ukraińskim, KDPW utrzymuje aktualnie 22 połączenia operacyjne z zagranicznymi depozytami. Sześć z nich to połączenia bezpośrednie, w tym 2 z depozytami międzynarodowymi (Clearstream Banking Luxembourg oraz Euroclear Bank), a 16 to połączenia pośrednie, w tym dwa za pomocą depozytów międzynarodowych oraz dwa za pośrednictwem banków powierniczych. (PAP Biznes)
mcb/ osz/