PKP Cargo złożyło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jacka Sasina (opis)

PKP Cargo w restrukturyzacji złożyło w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jacka Sasina, pełniącego funkcję Ministra Aktywów Państwowych w latach 2019-2023 - poinformował towarowy przewoźnik.

"Podejrzenie popełnienia przestępstwa polega na niedopełnieniu przez Ministra Aktywów Państwowych ciążących na nim obowiązków poprzez zaniechanie zawarcia z PKP CARGO niezbędnej umowy związanej z realizacją polecenia wskazanego w decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2022 r. i decyzji zmieniającej z dnia 6 października 2022 r. ("decyzja") oraz na podstawie art. 7b ust. 1 Ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, a dotyczącej transportu węgla zakupionego przez spółki: PGE Paliwa Sp. z o.o. oraz Węglokoks S.A. w celu realizacji ww. decyzji, przez co działa na szkodę interesu publicznego i prywatnego" - napisano.

Jak podano w komunikacie prasowym, w konsekwencji nie został zapewniony organom państwa wpływ na wykonanie przez PKP Cargo zadań objętych decyzją węglową. Chodzi o możliwość sprawowania kontroli, czy podejmowane przez PKP Cargo działania zapewniają osiągnięcie celów wynikających z decyzji oraz wykonywanie nadzoru nad podejmowanymi działaniami przez spółkę z uwzględnieniem zasad gospodarności i rzetelności wydatkowania środków.

Według PKP Cargo, MAP nie zapewniło sobie także możliwości organizacji, koordynacji i planowania działań w związku z zadaniami określonymi decyzją. Chodzi o wskazanie miejsc załadunku i rozładunku towarów, ustalenie szczególnych zasad w zakresie nadania priorytetu, pierwszeństwa w przewozie towarów wskazanych w decyzji. W konsekwencji kwalifikuje się to jako działanie na szkodę interesu publicznego.

Dodatkowo nie została zapewniona możliwość ustalenia ceny i poniesienia kosztów transportu ze środków wskazanych w decyzji. Nie ustalono warunków transportu z uwzględnieniem zasad nadawania priorytetu przewozom towarów objętych decyzją, a także rzeczywistych kosztów wynikających ze szczególnych warunków przewozu towarów, o których była mowa w Decyzji. Doprowadziło to do powstania po stronie PKP Cargo szkody majątkowej wielkich rozmiarów.

Decyzje węglowe to decyzja premiera Mateusza Morawieckiego z dnia 25 lipca 2022 roku i decyzja zmieniająca z dnia 6 października 2022 roku. Dotyczyły one transportu węgla z nadbałtyckich portów do firm energetycznych. Surowiec był sprowadzany do Polski w trybie awaryjnym, po wprowadzeniu embarga na rosyjski węgiel.

W sierpniu 2022 roku, po pierwszej z tzw. decyzji węglowych premiera Morawieckiego, PKP Cargo informowało Ministra Aktywów Państwowych, że jej realizacja wiąże się nie tylko z koniecznością poniesienia kosztów transportu, ale także m.in. rezygnacją z zakontraktowanych zleceń. Wskutek błędnych decyzji wyrządzono szkodę majątkową wielkiej wartości w postaci utraty przychodów z wykonywanych umów z innymi podmiotami i utraty spodziewanych korzyści. (PAP Biznes)

epo/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana