Generalny wykonawca Polimerów Police chce dwóch zmian w umowie z Grupą Azoty (opis)

d92ed27aff3f098c3722269470b4a511.jpg

Grupa Azoty Polyolefins, spółka zależna Grupy Azoty, otrzymała od Hyundai Engineering, generalnego wykonawcy projektu Polimery Police, dwie propozycje zmian do umowy o kompleksową realizację projektu Polimery Police z 11 maja 2019 roku - poinformowała Grupa Azoty w komunikacie.

Pierwsza propozycja zmiany przedłożona przez generalnego wykonawcę dotyczy przedłużenia terminu zakończenia projektu Polimery Police o dodatkowe 43 dni (oprócz dodatkowych 261 dni wskazanych w informacjach o rozpoczęciu przez generalnego wykonawcę procedury zmiany Umowy EPC wydłużającej termin zakończenia projektu opublikowanych 13 listopada 2023 roku) oraz zwiększenia wynagrodzenia dla generalnego wykonawcy o kwotę 9,61 mln euro.

"Generalny wykonawca wskazał, że podstawą do wystąpienia o wydłużenie czasu realizacji projektu i zwiększenie wynagrodzenia w ramach pierwszej propozycji zmiany są zdarzenia dotyczące poszczególnych części projektu, które zaistniały w wyniku niewystarczającej koordynacji prac" - napisano w komunikacie.

Druga propozycja zmiany przedłożona przez generalnego wykonawcę dotyczy zwiększenia wynagrodzenia dla generalnego wykonawcy o kwotę 116,2 mln euro.

"Generalny wykonawca wskazał, że podstawą do wystąpienia o zwiększenie wynagrodzenia w ramach drugiej propozycji zmiany są zwiększone koszty w związku z czynnościami personelu spółki zależnej, podejmowanymi podczas fazy uruchomienia" - napisano w komunikacie.

Grupa Azoty poinformowała, że obie propozycje zmian zostaną poddane gruntownej analizie i weryfikacji ich zasadności w świetle postanowień umowy EPC, zgodnie z procedurą przewidzianą w umowie EPC, oraz innych umów łączących Grupę Azoty Polyolefins z generalnym wykonawcą, a także okoliczności faktycznych.

Obecnie Grupa Azoty Polyolefins prowadzi negocjacje z generalnym wykonawcą dotyczące ostatecznego rozliczenia projektu Polimery Police, w tym osiągnięcia porozumienia w odniesieniu do wzajemnych roszczeń.

W ramach negocjacji Grupa Azoty Polyolefins poinformowała generalnego wykonawcę o swoim stanowisku i ocenie w zakresie wcześniej przedłożonych propozycji zmian, wskazując, że w oparciu o przekazanie dokumenty i informacje w większości nie znajduje podstaw do uwzględnienia roszczeń generalnego wykonawcy.

Spółka podała, że produkcja propylenu i polipropylenu i zwiększanie mocy produkcyjnych są realizowane zgodnie z harmonogramem projektu. W maju 2024 roku Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała 100-tysięczną tonę polipropylenu. Obecnie Spółka produkuje 800-900 ton polipropylenu dziennie.

Procesy logistyczne są realizowane, trwa pakowanie i dystrybucja wyprodukowanego produktu pod marką Gryfilen®. Na instalacji skutecznie zostało zrealizowane „przejście” pomiędzy produkcją różnego rodzaju polipropylenu, zwiększając tym samym portfolio produktów ofertowanych na rynek. Sprzedaż wyprodukowanego w fabryce polipropylenu jest na bieżąco realizowana w oparciu o umowy z dystrybutorami oraz w trybie sprzedaży bezpośredniej.

Moce produkcyjne są stopniowo zwiększane, aż do wartości założonych w projekcie 429 tys. ton propylenu rocznie oraz 437 tys. ton polipropylenu rocznie.

31 lipca Grupa Azoty Polyolefins podpisała z generalnym wykonawcą Polimerów Police dwustronne protokoły warunkowego odbioru tymczasowego dla podprojektu instalacji Polipropylenu i

podprojektu Terminala Przeładunkowo-Magazynowego H&ST. Procedura ta wprowadzona została w związku z dążeniem stron Umowy EPC do jak najszybszego przeprowadzenia działań związanych z przekazaniem przez generalnego wykonawcę projektu Polimery Police do komercyjnej eksploatacji.

Grupa Azoty podała, że trwają obecnie negocjacje aneksu do umowy EPC, w którym strony tej umowy uzgodnią finalne zatwierdzenie Testu Integralności, zasady rozliczenia projektu Polimery Police oraz określą swoje prawa i obowiązki w związku z zakończeniem fazy konstrukcyjnej projektu.

Polimery Police to nowy kompleks chemiczny Grupy Azoty oparty na technologii Oleflex UOP - produkcji propylenu jakości polimerowej metodą odwodornienia propanu (PDH) oraz technologii Unipol GRACE - produkcji polipropylenu. Zastosowane technologie zapewniają m.in. niskie zużycie surowców i energii.

Nowa instalacja Grupy Azoty ma produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu. Budżet projektu Polimery Police to ponad 7,2 mld zł.

Kompleks Polimery Police obejmuje również Morski Terminal Gazowy - Gazoport z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość dostarczania drogą morską propanu i etylenu, czyli surowców niezbędnych do produkcji.

Budowa kompleksu „Polimery Police” rozpoczęła się w styczniu 2020 roku. (PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5137 0,45%
1 EUR 4,2702 0,12%
1 GBP 5,1229 0,39%
100 JPY 2,6510 0,24%
1 USD 3,8330 0,61%