Artifex Mundi skupia się na pracach dot. metagry do Unsolved, projekt RPG trafi na mobile i PC

Artifex Mundi dalej skupia się na pracach związanych z implementacją metagry do aplikacji Unsolved, ale dojście do jej aktualnego kamienia milowego w porównaniu do pierwotnych założeń opóźniło się o ok. 5 miesięcy - poinformował na wideokonferencji prezes Przemysław Błaszczyk. Projekt gry RPG trafi zarówno na platformę mobile i PC.

"Konsekwentnie poprawialiśmy Unsolved. (...) Na przestrzeni ostatnich 8 miesięcy zwiększyliśmy LTV o średnie 30-40 proc. W efekcie w minionym półroczu przychody Unsolved wzrosły o ponad 60 proc. i to mimo niekorzystnych warunków na rynku reklamy w II kw." - powiedział Przemysław Błaszczyk.

Dodał, że aplikacja Unsolved jest jeszcze relatywnie młodym produktem, a spółka ma wiele pomysłów na jego rozwój.

"Unsolved jest jeszcze relatywnie młodą grą, której daleko do gry, o której powiedzielibyśmy, że jest kompletna pod względem mechanik czy dostępnych feature’ów (rozwiązań). Widzimy spory potencjał w dalszej poprawie monetyzacji, której dalsze zwiększenie jest dla nas priorytetem" - powiedział.

Prezes wskazał, że plany spółki wobec Unsolved na najbliższe półrocze to dalsze systematyczne rozszerzanie gry o nowe przygody i wdrożenie nowych funkcjonalności.

"To np. nowy system do balansowania, cloud save (zapis w chmurze - PAP) (...) i równolegle dalej będzie pracować z żyjącym produktem poprzez wdrażanie nowych ofert, nowych wydarzeń okresowo poprawiających monetyzację" - powiedział.

Dodał jednak, że spółka pracuje aktualnie nad rozwiązaniem o jeszcze większym potencjale.

"Po tym jak zabezpieczyliśmy rentowność Unsolved możemy sięgnąć po wyżej wiszące owoce wymagające dłuższego okresu developmentu i tą zmianą jest metagra" - wskazał.

Przypomniał, że celem metagry jest zwiększenie głębi monetyzacji i zbudowanie dodatkowych pętli (gry - PAP) oraz systemu eventów (wydarzeń).

"Są to rzeczy, które zasypią nam tę dziurę w LTV pomiędzy nami a topowymi grami referencyjnymi" - powiedział.

Wskazał, że czas dojścia do pożądanego przez spółkę poziomu jakości jest w 2024 roku przekroczony o ok. 5 miesięcy.

"Samo dostarczenie wersji MVP (produkt o minimalnej koniecznej funkcjonalności – PAP) metagry zostanie przesunięte na drugą połowę przyszłego roku, z testami z graczami do końca roku. Po stronie naszych błędów było zbyt wczesne przejście do fazy produkcji i zabrakło nam częściowo kompetencji w zespole" - powiedział.

"Wyciągnęliśmy z tego lekcję i teraz każdy kolejny kamień milowy metagry będzie mniej kreatywny, za to bardziej powtarzalny i przewidywalny w produkcji, tym samym o mniejszym ryzyku kolejnych opóźnień" - dodał.

Ponadto poinformował, że w ostatnim półroczu zespół Unsolved został rozszerzony o nowe osoby, które pomogą spółce zorganizować dalszą pracę nad rozwojem metagry.

Wskazał również, że premiera Unsolved na Steam ma aktualnie niski priorytet m.in. ze względu na trudne budowanie bazy graczy na tej platformie.

Jak poinformował, aktualnie w zespole Unsolved pracuje ok. 60 osób, a w przypadku studia RPG, jest ok. 40 osób.

Ponadto Błaszczyk poinformował, że w przypadku projektu gry RPG w modelu free-to-play, spółka zbliża się do kolejnych testów z graczami.

"Zwiększyliśmy zakres prac do wersji gry przeznaczonej na testy, w wyniku czego ten aktualnie trwający kamień milowy (milestone) uległ wydłużeniu o ok. 3 miesiące" - poinformował.

Dodał, że zespół RPG jest już na ostatniej prostej i dopracowuje wersję gry, która zostanie pokazana podczas testów.

"Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to kolejnym krokiem będzie zaprezentowanie gry wszystkim zainteresowanym. Prawdopodobnie będzie to miało miejsce w pierwszym możliwym okienku, czyli w pierwszej połowie następnego roku, następnie wejście w kolejną fazę testów, które będą miały charakter soft-launchu" - powiedział Błaszczyk.

Dodał, że spółka podjęła decyzję, że gra RPG zostanie wydana równocześnie na platformy mobile i PC. (PAP Biznes)

mcb/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 EUR 4,2702 0,12%
1 GBP 5,1229 0,39%
100 JPY 2,6510 0,24%
1 USD 3,8330 0,61%