Forum Polska 2035: Współpraca z bankami konieczna przy transformacji energetycznej

Debata_energetyka_PAP_web-109.jpg

Sektor bankowy odgrywa kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski – ocenił dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich podczas debaty „Strategiczny okrągły stół finansowania transformacji i bezpieczeństwa energetycznego: liderzy sektora energetycznego, bankowego i politycy. Czy potrafią się dogadać?”.

Forum Polska 2035 to think tank działający przy ZBP, z jego inicjatywy odbyła się konferencja „Finasowanie transformacji energetycznej”, zorganizowane przez Związek Banków Polskich, Centrum Procesów Bankowych i Informacji we współpracy z PAP Biznes.

Wydarzenie, które miało miejsce w Centrum Prasowym PAP, dotyczyło polityki energetycznej Polski oraz współpracy sektora energetycznego z bankami i administracją rządową.

Eksperci zgodzili się, że temat współpracy branży energetycznej z rynkiem bankowym (np. finansowania transformacji i związanego z nim bezpieczeństwa energetycznego) powinien się częściej pojawiać w debacie publicznej.

„Chcielibyśmy więcej dyskusji na ten temat. Wiadomo bowiem, że rola sektora bankowego będzie miała w tej transformacji charakter kluczowy” – podkreślił dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich.

Dodał, że inwestycje w transformację rynku energetycznego w Polsce do 2030 roku szacowane są na kwotę 700-900 mld zł. Jego zdaniem sektor bankowy nie będzie w stanie pokryć tej kwoty w całości, choćby ze względu na podatek bankowy.

„Musimy się zmagać z błędnie określonym podatkiem bankowym od aktywów. Nie chodzi o to, że podatku ma nie być, ale trzeba zmienić podstawę opodatkowania, bo dziś ona penalizuje działalność banków na rynku kredytowym” – tłumaczył Tadeusz Białek.

Jego zdaniem projekty związane z transformacją energetyczną powinny być zwolnione z podatku bankowego.

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podkreślił, że polska transformacja energetyczna jest „kamieniem milowym” w rozwoju Polski i porównał ją z wejściem naszego kraju do NATO i Unii Europejskiej.

„Przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji energetycznej zapewni obniżenie rachunków za prąd, zabezpieczenie stabilności systemu elektro-energetycznego, minimalizację ryzyka związanego ze zjawiskami ekstremalnymi. Często zapominamy, że transformacja będzie bezpośrednio rzutowała na rachunek ekonomiczny, bo się po prostu będzie opłacała” – tłumaczył Miłosz Motyka.

Analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz Marcin Popkiewicz wskazał, że zużycie węgla w krajach UE systematycznie spada.

„Wielokrotnie słyszeliśmy, że Niemcy produkują więcej prądu z węgla niż Polska. I to była prawda, ale do zeszłego roku. Pamiętajmy przy tym, że Niemców jest dwukrotnie więcej i mają trzykrotnie większe zużycie prądu. W zasadzie Polska w Unii zostaje sama na węglowym placu boju” – podsumował Marcin Popkiewicz.

O tym, że sektor bankowy odgrywa bardzo istotną rolę w transformacji energetycznej Polski, mówiła również prof. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

„Nie uda się sfinansować tego procesu samym tylko KPO. Potrzebne jest zaangażowanie wszystkich podmiotów. Prywatny sektor finansowy, nie tylko polski, patrzy i ma pewne oczekiwania, zanim  podejmie decyzję, czy chce wesprzeć ten proces finansowo” – mówiła Marta Postuła.

Albin Pawłowski, dyrektor departamentu finansów w Enei, przedstawił plany firmy dotyczące rozwoju odnawialnych źródeł energii.

„Jesteśmy drugim wytwórcą energii elektrycznej w Polsce. Transformacja w naszym przypadku nie odbędzie się z dnia na dzień. Mamy duży potencjał, rozważamy około 900 MW nowych instalacji fotowoltaicznych, wiatrowych, magazynów energii w perspektywie do 2026 r. Będziemy się starali łączyć te instalacje ze sobą” – tłumaczył Albin Pawłowski.

Dodał, że firma rozważa kilka projektów akwizycyjnych.

Prezes BOŚ Bartosz Kublik podkreślił, że od sprawnego przeprowadzenia transformacji energetycznej zależy konkurencyjność polskiej ekonomii w konfrontacji z gospodarką UE.

„To są mrzonki, że świat przeżywa renesans paliw kopalnych i energetyki opartej na węglu. Azja i USA inwestują w odnawialne źródła energii, ale także w ograniczanie energochłonności swoich gospodarek” – tłumaczył Bartosz Kublik.

W opinii Piotra Matczuka, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), proces polskiej transformacji energetycznej powinien się odbywać z większym zaangażowaniem kapitału zagranicznego.

„Klasyczną kategorią inwestorów, którzy będą się włączać w procesy transformacyjne, są instytucje międzynarodowe. Te, które są obecnie w Polsce, mają bardzo wysoko w swojej agendzie naszą transformację energetyczną. I można oczekiwać, że będą się w nią włączać” - tłumaczył Piotr Matczuk.

Jego zdaniem zagraniczny kapitał chętnie przyszedłby do Polski, gdyby go ktoś „poprowadził za rękę” i pokazał, że transformacja energetyczna naszego kraju się opłaci.

Prezes Polskich Sieci Energetycznych (PSE) Grzegorz Onichimowski podkreślał konieczność inwestycji w elastyczne źródła, które dostarczałyby do systemu mocy, gdy źródła odnawialne nie pracują.

„Potrzebujemy kilkunastu gigawatów mocy w jednostkach gazowych, które będą pracowały bardzo mało, przez kilka procent godzin w roku. Do tego, by powstały, potrzebny jest sensowny rynek mocy, wspierający budowę takich źródeł szczytowych” – powiedział Grzegorz Onichimowski.

Prezes GE Vernova Sławomir Żygowski podkreślił, że wyzwaniem dla Polski będzie zapewnienie energii nowoczesnym działom gospodarki, np. data centers, które potrzebują jej znacznie więcej niż fabryki.

„Tu i teraz gospodarstwa domowe muszą mieć energię zabezpieczoną po rozsądnej cenie. Podobnie gospodarka i przemysł. Nie mówimy tylko o tradycyjnych energochłonnych sektorach, ale też o nowych dziedzinach. Zapotrzebowanie sztucznej inteligencji na energię jest dziesięciokrotnie większe niż przy klasycznym korzystaniu z googla. To ogromna szansa na zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności polskiego przemysłu" - powiedział Sławomir Żygowski.

"Stoimy z jednej strony przed wyzwaniem związanym z pilną dekarbonizacją, z drugiej strony popyt na energię będzie rósł. Aby odpowiedzieć na to zapotrzebowanie, kluczowe są obecnie także inwestycje w moce gazowe, które pełniąc funkcję stabilizatora systemu, wspomagają rozwój OZE i wzmacniają potencjał z nich płynący – dodał. (PAP Biznes)

hw/ pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5137 0,45%
1 EUR 4,2702 0,12%
1 GBP 5,1229 0,39%
100 JPY 2,6510 0,24%
1 USD 3,8330 0,61%