Profil:
KGHM Polska Miedź SAKGHM zakończył 17 audytów dot. działalności zarządzających spółką w ostatnich latach
KGHM zakończył 17 audytów i kontroli dotyczących działalności osób zarządzających spółką w ostatnich latach, 7 audytów jest bliskich finalizacji, a kolejne 5 jest na różnych etapach zaawansowania. Do prokuratury skierowano dwa zawiadomienia dotyczące KGHM Zanam oraz przekazano materiały z audytu dotyczącego zakupów sprzętu medycznego - poinformował KGHM w oświadczeniu.
"Audyty miały na celu identyfikację nieprawidłowości w wydatkowaniu środków obejmowały różnorodne aspekty, takie jak działalność biznesowa, zarządcza, inwestycyjna, marketingowa i sponsoringowa" - powiedział podczas briefingu Andrzej Przeczek, dyrektor Departamentu Audytu i Kontroli Wewnętrznej.
"Zakończonych zostało 17 audytów i kontroli. Siedem jest bliskich finalizacji, a kolejne pięć audytów jest na różnych etapach zaawansowania. Materiały z audytu dotyczącego zakupów sprzętu medycznego zostały przekazane do prokuratury, która prowadzi postępowanie w tej sprawie. Skierowano dwa zawiadomienia do prokuratury w wyniku kontroli w KGHM Zanam" - dodał.
W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej KGHM podano, że audytom poddane zostały następujące obszary działalności grupy kapitałowej KGHM: zakupy towarów, które miały służyć przeciwdziałaniu pandemii COVID-19, procesy zakupu i zarządzania farmami fotowoltaicznymi, finansowanie klubu piłkarskiego Zagłębie Lubin, funkcjonowanie Oddziału Zakład Hydrotechniczny KGHM, działalność aktywów zagranicznych, w tym szczególnie w grupie KGHM International, działalność Fundacji KGHM Polska Miedź, procesy zakupowe w KGHM Zanam, usługi marketingowe i sponsoringowe.
KGHM poinformował, że jest w trakcie wdrażania zaleceń pokontrolnych. Głównym celem jest przede wszystkim naprawienie konsekwencji wykrytych nieprawidłowości.
Jak podano, pierwsze wnioski z przeprowadzonych audytów wskazują na wiele nieprawidłowości, w tym: brak właściwego nadzoru właścicielskiego, błędy zarządcze, realizowanie celów niezwiązanych z działalnością KGHM, brak stosowania obowiązujących procedur oraz Kodeksu Etyki Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź.
"Audyty i kontrole w KGHM mają charakter przekrojowy, w wielu przypadkach potrzebne są pogłębione działania sprawdzające, które już trwają. Można jednak zauważyć, że działania poprzednich władz spółki w dużym stopniu skupione były na aktywności marketingowej, a w mniejszym stopniu na jej podstawowej działalności, czyli górnictwie i hutnictwie" - napisano w oświadczeniu.
"W KGHM podjęto szereg działań naprawczych, wyprzedzających wyniki audytów, w tym w części dotyczącej sponsoringu. Miedziowa spółka w najbliższych latach skupiać się będzie na poprawie efektywności produkcji, optymalizacji procesów oraz obniżce kosztów. Oznacza to m.in. brak kontynuacji części projektów dotyczących sponsoringu" - dodano.
Jak podano, audyt wydatków KGHM Polska Miedz na sponsoring, marketing i reklamę jeszcze trwa, jednak pierwsze wnioski wskazują, że działania były prowadzone bez nadzoru, a część środków przekazywano podmiotom, które nie spełniały warunków wynikających z przyjętych praktyk dotyczących sponsoringu.
"W latach 2022-23, a szczególnie w okresie przedwyborczym, w KGHM doszło do skokowego wzrostu wydatków na sponsoring. W 2022 roku budżet sponsoringu wynosił 51,6 mln zł a w 2023 roku już ponad 54 mln zł, co oznaczało ponad 100 proc. wzrostu w stosunku do roku 2016 i ponad 50 proc. wzrostu w stosunku do roku 2021" - napisano.
KGHM poinformował, że podejmuje wszelkie działania, aby zapewnić transparentność i rzetelność w zarządzaniu swoimi projektami i inwestycjami, a obecnie trwają analizy prawne dotyczące możliwości podjęcia konkretnych działań prawnych, w szczególności złożenia zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę KGHM oraz zainicjowania postępowań prawnych o naprawienie szkody. (PAP Biznes)
doa/ osz/