Obroty firm faktoringowych w '24 wzrosną ok. 6 proc., później możliwy wzrost dwucyfrowy - Klimek, PZF (wywiad)

Konrad_Klimek.jpg

Trzeci kwartał 2024 r. przyniósł wzrost obrotów branży faktoringowej i w całym 2024 roku wynieść on może około 6 proc., a w kolejnych latach możliwy jest powrót do dwucyfrowych wzrostów - poinformował PAP Biznes Konrad Klimek z Polskiego Związku Faktorów.

Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów wykupiły w ciągu 9 miesięcy tego roku wierzytelności na łączną kwotę 344,6 mld zł, czyli o 3,1 proc. więcej niż przed rokiem.

"Mimo rosnącej liczby niewypłacalności firm, mimo wysokich kosztów pracy i utrzymujących się wysokich kosztów finansowych, a także wojny na Ukrainie i niestabilnej sytuacji geopolitycznej, cieszymy się, że drugi kwartał z rzędu osiągnęliśmy wzrost obrotów" - powiedział PAP Biznes przewodniczący Komitetu Wykonawczego PZF Konrad Klimek.

"W samym III kwartale w porównaniu do trzeciego kwartału 2023 roku osiągnęliśmy 7,3 proc. wzrost obrotów. Łącznie po trzech kwartałach, wskutek słabego I kwartału, branża osiągnęła 3,1 proc. wzrost" - dodał.

Faktury na gotówkę zamieniło 25,9 tys. firm (o 2 proc. więcej niż rok temu), które przedstawiły do wykupu 21,5 mln faktur (o 8,4 proc. więcej niż przed rokiem).

"PZF obserwuje malejącą wartość faktur, faktorzy finansują więcej faktur, ale na mniejsze kwoty" - powiedział Klimek.

"Przy sprzyjającej sytuacji, w IV kwartale rynek może wzrosnąć w tempie dwucyfrowym w porównaniu do IV kwartału 2023 roku, w całym 2024 roku wzrost wynieść może około 6 proc." - dodał.

Przewodniczący ocenił, że faktoring sprawdza się w różnych warunkach ekonomicznych i przyciąga coraz więcej przedsiębiorców zainteresowanych tą formą finansowania działalności gospodarczej.

"Faktoring sprawdza się zarówno w czasach prosperity, jak i jak i w czasach, kiedy mamy stagnację, czy wręcz recesję. W dobrej sytuacji ekonomicznej firmy potrzebują większego finansowania, a w gorszych, kiedy banki nie są już tak chętne i elastyczne do udzielania nowego finansowania, jest pole do działania dla firm faktoringowych" - powiedział Klimek.

"Możemy oferować elastyczne produkty, szyte na miarę potrzeb klientów, mitygując jednocześnie ryzyka transakcji poprzez odpowiednie dopasowanie m.in. poziomu zaliczki, limitu finansowania, limitów na poszczególnych kontrahentów, czy limitu koncentracji" - dodał.

Zwrócił uwagę na przewagi tzw. faktoringu pełnego.

"Chcemy rozwijać faktoring pełny, czyli taki, gdzie oprócz funkcji finansowania, monitoringu należności, czy inkasa należności dochodzi funkcja zabezpieczenia transakcji poprzez ubezpieczenie należności, czy to w ramach polisy faktora, czy to w ramach polisy klienta" - powiedział Klimek.

Przewodniczący podał, że pod względem obrotów firm faktoringowych Polska jest w Europie na ósmej pozycji.

"Mamy jeszcze sporo do zrobienia. Uważam, że powrót w kolejnych latach do dwucyfrowych wzrostów krajowego rynku faktoringowego jest jak najbardziej możliwy" - powiedział Klimek.

Według wcześniejszych informacji sektor bankowy i faktoringowy za pośrednictwem Związku Banków Polskich i Polskiego Związku Faktorów rozpoczęły współpracę, której celem jest utworzenie systemu wymiany informacji, pozwalającego na wymianę danych pomiędzy podmiotami prowadzącymi działalność faktoringową w zakresie kontrahentów i klientów branży.

Przewodniczący podał, że system ten pozwoli wzajemnie ostrzegać się o podejrzanych faktorantach, kontrahentach, co powinno przełożyć się na ograniczenie liczby wyłudzeń.

"W 2023 roku mieliśmy próbę wyłudzenia na rynku bankowo-faktoringowym i chcemy uniknąć takich sytuacji. Wspólna baza danych z pewnością ograniczy ryzyko zarówno kredytowe, jak i operacyjne. Liczę że system wymiany informacji ruszy na początku 2026 roku" - powiedział Klimek.

"Chcemy, by do systemu przystąpili wszyscy członkowie PZF. Jeżeli wdrożymy taki sposób wymiany informacji między spółkami faktoringowymi, to w przyszłości będziemy mogli się połączyć również z systemami, które mają firmy leasingowe, jak też same banki" - dodał.

Polski Związek Faktorów (PZF) skupia większość podmiotów świadczących usługi faktoringowe w Polsce. Należy do niego 5 banków komercyjnych, 20 wyspecjalizowanych firm udzielających finansowania, a także 6 podmiotów o statusie partnera.

Sebastian Karbarczyk (PAP Biznes)

seb/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana