DZIEŃ NA FX/FI: Może pojawić się przestrzeń do korekty ostatnich wzrostów EUR/PLN

Skala przeceny złotego może być większa niż wynika to z poziomu wzrostu globalnej awersji do ryzyka, w związku z tym może pojawić się przestrzeń do relatywnie silnej korekty ostatnich wzrostów EUR/PLN - wskazują w porannych raportach ekonomiści. Możliwa jest też wyraźna korekta na SPW i spadek rentowności.

"Sądzimy, że skala przeceny złotego jest większa niż wynika to z poziomu wzrostu globalnej awersji do ryzyka. Widzimy więc potencjał do relatywnie silnej korekty ostatnich wzrostów EUR/PLN. Uważamy, że do końca tygodnia para może wrócić w pobliże 4,33 nawet w przypadku jedynie marginalnej poprawy nastrojów do EM" - napisali ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego.

"Technicznie złoty wydaje się już sporo wyprzedany, co otwierałoby drogę do korekty w kierunku mocniejszych poziomów. Jednak niepewność wobec wyborów w USA może wciąż negatywnie przekładać się na apetyt na ryzyko przez jakiś czas, przynajmniej do dnia wyborczego 5 listopada" - wskazują ekonomiści Santander BP.

Ekonomiści PKO BP uważają, że w czwartek uwagę uczestników rynku powinny przyciągnąć wstępne październikowe odczyty indeksów PMI ze strefy euro i USA oraz cotygodniowe dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

"Ciężko przypuszczać, że zdołają one wpłynąć na zmianę trendu umacniającego się na szerokim rynku dolara, wspieranego od ponad dwóch tygodni mocną rewizją oczekiwań odnośnie skali obniżek stóp procentowych Fed oraz dyskontowaniem przez rynek rosnącego prawdopodobieństwa zwycięstwa w wyborach w USA Donalda Trumpa, kojarzonego z protekcjonistyczną i proinflacyjną polityką" - napisali ekonomiści.

"Z drugiej strony skala wykupienia amerykańskiej waluty mogłaby dać pretekst, w przypadku słabszych odczytów z USA, przynajmniej do krótkoterminowej korekty na USD, przekładającej się na umocnienie złotego. Jednakże o trwały powrót kursów EUR/PLN i USD/PLN poniżej wspomnianych w tekście oporów, biorąc pod uwagę niesprzyjające walutom EM otoczenie rynkowe, może być trudno" - dodali.

RYNEK DŁUGU

"Środa przyniosła kolejną przecenę krajowego długu. Głównym powodem wzrostu dochodowości cały czas są czynniki globalne – percepcja rynku, że tzw. Trump trade jest niekorzystny dla gospodarek EM" - napisali w raporcie ekonomiści BGK.

"Oceniamy, że rynek przereagował skalę zagrożeń i ryzyka związane z publikowanymi ostatnio sondażami za Oceanem. Widzimy potencjał do wyraźniej korekty na SPW i zejścia dochodowości na 10-letnim tenorze o ponad 10 pb. w pespektywie bieżącego tygodnia. Taki ruch może sprowokować nawet marginalne polepszenie nastrojów do EM" - dodali.

czwartek środa środa
09:16 16:50 09:08
EUR/PLN 4,3434 4,3453 4,3312
USD/PLN 4,0301 4,0339 4,0142
CHF/PLN 4,6516 4,6516 4,6244
EUR/USD 1,0778 1,0772 1,0789
PS1026 4,97 5 4,98
DS1029 5,46 5,51 5,41
DS1034 5,79 5,84 5,75

(PAP Biznes)

pat/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana