PKO BP planuje w '27 ROE powyżej 18 proc., C/I poniżej 35 proc., a CoR 0,7-0,9 proc. (opis)

PKO BP planuje ROE powyżej 18 proc. do 2027 r. przy założeniu stopy referencyjnej NBP w 2027 r. na poziomie 3,5 proc., wskaźnik efektywności kosztowej C/I poniżej 35 proc., koszty ryzyka w przedziale 0,7-0,9 proc. - podał bank w strategii na lata 2025-27. PKO BP chce zachowywać zdolność do regularnych wypłat dywidendy i skupu akcji.

"W perspektywie najbliższych trzech lat głównym celem strategicznym będzie umocnienie pozycji grupy kapitałowej banku, jako grupy finansowej numer jeden w Polsce, skoncentrowanej na wzroście i rozwoju" - napisano w czwartkowym komunikacie PKO BP.

"Bank planuje to osiągnąć poprzez rozszerzenie zasięgu i skali działalności skierowanej do obecnych i nowych klientów w oparciu o zmodyfikowany, zdywersyfikowany model biznesowy, silną pozycję kapitałową, skuteczne zarządzanie ryzykiem oraz zwiększanie efektywności operacyjnej" - dodano.

PKO BP podał, że strategia opiera się na 7 filarach biznesowych, które – w połączeniu z siłą marki oraz komplementarnością usług świadczonych przez całą grupę – mają mu pozwolić zrealizować cele biznesowe.

"Model biznesowy będzie adekwatny do aktualnych trendów, przede wszystkim do tych geopolitycznych, społecznych i technologicznych. Do codziennych oczekiwań klientów, czyli wygodnych i zawsze dostępnych usług finansowych. Oraz do aktualnych potrzeb polskiej gospodarki – transformacji energetycznej, budowania wartości narodowego kapitału oraz inwestycji koniecznych do wzrostu i utrzymania konkurencyjności naszego kraju" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes banku Szymon Midera.

Bank zakłada zwiększenie liczby klientów indywidualnych z 11,4 mln do 15 mln w 2027 r.

PKO BP zakłada rozszerzenie oferty produktów i usług, aby móc funkcjonować w wybranych ekosystemach – mobilności, nieruchomości oraz codziennych zakupów.

Celem strategii jest zwiększenie udziału w oszczędnościach gospodarstw domowych do 27 proc. w ciągu następnych 3 lat, głównie dzięki kompleksowej ofercie dopasowanej do wszystkich segmentów klientów. PKO BP zamierza również zostać liderem bancassurance dzięki wykorzystaniu skali grupy.

Bank planuje zwiększenie liczby oddziałów funkcjonujących w nowoczesnym formacie do łącznie 600 w 2027 roku (spośród obecnych 881).

Celem strategii jest zwiększenie udziału w finansowaniu klientów biznesowych z 16,5 proc. do 18 proc.

PKO BP chce być liderem w finansowaniu transformacji energetycznej.

"Polska w dużej mierze opiera się na nieodnawialnych źródłach energii. Bank dostrzega konieczność wsparcia transformacji energetycznej kraju i zamierza być liderem w finansowaniu ponad 20 proc. całkowitych nakładów potrzebnych do realizacji tego przedsięwzięcia" - napisano w strategii.

Grupa PKO BP jest obecna w czterech krajach europejskich poza Polską – w Niemczech, Czechach, Słowacji oraz w Ukrainie. Zgodnie z założeniami strategii, planowana jest dalsza ekspansja do kolejnych dziewięciu europejskich krajów. (PAP Biznes)

seb/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana