Nie została jeszcze wybrana ani lokalizacja, ani partner dla II elektrowni jądrowej - MP

W przypadku drugiej elektrowni jądrowej w Polsce nie została jeszcze wyznaczona lokalizacja, w tym momencie resort przemysłu pracuje nad aktualizacją programu energetyki jądrowej z 2020 r. - poinformował podczas konferencji Europower dyrektor departamentu energii jądrowej w MP, Paweł Gajda. Dodał, że nie został też wskazany partner dla II EJ.


"W przypadku drugiej nie została jeszcze wyznaczona lokalizacja (...), w tym momencie pracujemy nad aktualizacją tego programu (PPEJ), oczywiście temat drugiej elektrowni tam się również pojawia" - powiedział Gajda.

"Jeszcze nie został wskazany partner dla drugiej elektrowni. Oczywiście wczoraj została podpisana taka ramowa umowa dotycząca współpracy z Japonią, natomiast ona dotyczy oczywiście bardzo szerokiego spektrum współpracy w zakresie energetyki jądrowej: to mogą być różnego rodzaju technologie dostarczane zarówno na projekt pierwszej elektrowni, drugiej elektrowni, innych projektów, które się pojawiają, czy to projektów SMR-ów" - dodał.

Jak zaznaczył, wybór technologii dla II EJ w Polsce jest ciągle "przed nami".

"Będzie on się odbywał w postaci jakiegoś postępowania konkurencyjnego. Przyglądamy się właśnie temu, jakie elementy powinno ono zawierać, w jakiej formie powinno ono zostać przeprowadzone" - podkreślił Gajda.

Wcześniej na tym samym panelu prezes PEJ Leszek Juchniewicz powiedział, że pierwszy blok elektrowni jądrowej w Choczewie ma być gotowy w 2035 r., potem pewnie rok testów i podanie prądu do krajowego systemu elektroenergetycznego. Dodał, że w ostatnim półroczu nastąpił postęp w relacjach z konsorcjum Westinghouse-Bechtel.

We wrześniu ówczesny pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Maciej Bando, informował, że budowa pierwszego reaktora polskiej elektrowni jądrowej ma być zakończona w 2035 roku, a uruchomienie potrzebuje jeszcze kilku miesięcy, nawet roku.

Należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) jest operatorem. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel.

Pierwsza elektrownia w amerykańskiej technologii AP1000 ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Ma to być elektrownia o mocy elektrycznej do 3750 MWe, a pierwszy reaktor tej elektrowni ma być ukończony w 2035 r. (PAP Biznes)

jz/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5741 -1,44%
1 EUR 4,3143 -0,91%
1 GBP 5,1848 -0,76%
100 JPY 2,6047 -1,09%
1 USD 3,9912 -1,77%