Rząd przyjął projekt, który umożliwi zróżnicowanie ceny maks. dla morskich farm wiatrowych
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, który umożliwi MKiŚ zróżnicowanie ceny maksymalnej na aukcjach ze względu na obszar morskich farm wiatrowych - wynika z informacji KPRM. Ma to m.in. zmniejszyć koszty dla odbiorców końcowych.
"Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, przedłożony przez Minister Klimatu i Środowiska" - napisano.
"Projekt przewiduje możliwość wydania przez Ministra Klimatu i Środowiska rozporządzenia, które ustali odrębne ceny maksymalne dla różnych obszarów lub grup obszarów morskich farm wiatrowych" - napisano.
Jak zaznaczono, obszary wyznaczone pod morskie farmy wiatrowe są zróżnicowane m.in. pod względem geofizycznym czy oddalenia od brzegu.
"Ma to istotne znaczenie z punktu widzenia kosztów budowy i późniejszej eksploatacji tych inwestycji. Dlatego konieczne jest wprowadzenie rozwiązania, które da możliwość ustalenia odmiennych maksymalnych cen dla różnych obszarów lub grup obszarów pod morskie farmy wiatrowe" - uzasadniono.
Minister Klimatu i Środowiska będzie mógł określać maksymalną cenę w rozporządzeniu.
"Chodzi o maksymalną cenę za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci, wyrażoną w złotych za 1 MWh, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji przez wytwórców. Rozwiązanie pozwoli na dokładniejsze odzwierciedlenie charakterystyki poszczególnych projektów lub ich grup i jednocześnie zmniejszy koszty dla odbiorców końcowych" - podkreślono.
Według wcześniejszej informacji z MKiŚ, ministerstwo opublikuje rozporządzenie z konkretnymi cenami maksymalnymi po nowelizacji ustawy offshorowej. Wstępny projekt rozporządzenia MKiŚ (jeszcze bez cen) przewiduje 3 kategorie obszarów morskich farm wiatrowych.
W sierpniu MKiŚ zaproponował w poprzednim projekcie rozporządzenia maksymalną cenę zakupu energii z morskich farm wiatrowych na aukcji w II fazie wsparcia na poziomie 471,83 PLN/MWh. Podczas konsultacji projektu ministerstwo klimatu podniosło maksymalną cenę zakupu energii z morskich farm wiatrowych do 512,32 zł za MWh.
Według wcześniejszych informacji z MKiŚ, pierwsza aukcja II fazy wsparcia dla offshoru'u może odbyć się w ostatnim kwartale 2025 r.
Resort klimatu zwiększył ostatnio wolumen mocy w pierwszej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej. Przewiduje aukcje na maksymalną łączną moc po 4 GW w 2025 i 2027 r. i po 2 GW w 2029 i 2031 r. (PAP Biznes)
jz/ asa/