DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w Europie na minusach; w Azji przewaga spadków na giełdach
Kontrakty w Europie są na minusach, a w Azji przeważają spadki indeksów. Inwestorzy oceniają przemówienia prezesa Fedu J. Powella, który wskazywał, że bank centralny USA może zwolnić tempo obniżek stóp proc.
Kontrakty na Stoxx 50 Europe spadają o 0,6 proc., na FTSE 100 idą w dół o 0,35 proc., na CAC 40 zniżkują o 0,55 proc., a na DAX tracą 0,46 proc.
W Japonii Nikkei 225 wzrósł o 0,28 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng zwyżkuje o 0,1 proc. W Chinach indeks SSEC stracił 1,45 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI spadł o 0,08 proc. W Indiach indeks Sensex zniżkuje o 0,14 proc.
Rynki oceniają wystąpienie prezesa Fedu. Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział w czwartek, że nie ma potrzeby spieszyć się z obniżkami stóp procentowych, ponieważ gospodarka USA nadal rośnie, rynek pracy jest stabilny, a inflacja nadal przekracza docelowy poziom 2 proc.
"Gospodarka nie wysyła żadnych sygnałów, że musimy się spieszyć z obniżeniem stóp" – powiedział Powell.
"Siła, którą obecnie obserwujemy w gospodarce, daje nam możliwość ostrożnego podejścia do naszych decyzji" - dodał.
Wystąpienie Powella ograniczyło oczekiwania na obniżkę stóp procentowych w przyszłym miesiącu. Według narzędzia FedWatch CME, rynki wyceniają obecnie 71-proc. możliwość obniżki stóp proc. w USA o 25 pb. po grudniowym posiedzeniu banku centralnego, co stanowi wzrost z 83 proc. przewidywanych wcześniej w czwartek.
Goldman Sachs szacuje teraz większe ryzyko, że Fed mógłby zwolnić tempo łagodzenia polityki monetarnej niedługo, być może już na posiedzeniu w grudniu lub styczniu, podczas gdy JPMorgan nadal ocenia, że Fed obniży stopy w grudniu, chociaż spodziewa się, że bank centralny mógłby zmniejszyć tempo obniżek w styczniu.
„Po euforii z powodu wyboru Trumpa na prezydenta i jego możliwym późniejszym wpływie na oczekiwania dotyczące zysków firm, entuzjazm rynku jest osłabiany przez większą niepewność dotyczącą stóp procentowych, szczególnie w przyszłym roku” — powiedział Kyle Rodda, starszy analityk w Capital.Com.
Inwestorzy analizują dane makro z Japonii i Chin. PKB Japonii wzrósł w III kw. o 0,9 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano +0,7 proc. po +2,2 proc. w II kw., po rewizji.
Produkcja przemysłowa Chin w ujęciu rdr wzrosła w październiku o 5,3 proc. Analitycy spodziewali się zwyżki produkcji rdr o 5,6 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 5,4 proc.
Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła w październiku 4,8 proc. rdr. Analitycy prognozowali +3,8 proc. po wzroście miesiąc wcześniej o 3,2 proc.
Jak podali w swoim raporcie stratedzy Morgan Stanley, w tym Laura Wang, nastroje rynkowe w Chinach mogą pozostać niestabilne w najbliższej przyszłości ze względu na ryzyko spadku zysków spółek i szybko zmieniające się globalne otoczenie geopolityczne.
W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,47 proc. do 43.750,86 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,60 proc. i wyniósł 5.954,56 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,64 proc. do poziomu 19.107,65 pkt.
Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od -0,4 proc. do -0,7 proc.
Dolar osłabia się o 0,01 proc. wobec koszyka walut do 106,66 pkt.
Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,13 proc. do 155,94.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień zniżkują o 1,3 proc. do 67,82 USD za baryłkę, a styczniowe futures na Brent spadają o 1,27 proc. do 71,64 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ gor/