Europejski Komitet Regionów zaproponował kierunki przyszłej reformy polityki spójności
W przyjętym jednogłośnie pakiecie opinii Europejski Komitet Regionów zaproponował kierunki przyszłej reformy unijnej polityki spójności i wyraził sprzeciw wobec wszelkich działań zmierzających do jej centralizacji i poszerzania kompetencji władz UE oraz rządów państw członkowskich w tym obszarze.
Budżet polityki spójności po 2027 r. co najmniej równy temu na lata 2021-27, uproszczenie zasad działania programów, podwojenie środków na współpracę transgraniczną i uznanie przeciwdziałania niekorzystnym zmianom demograficznym za jeden z priorytetów UE obok zielonej i cyfrowej transformacji – to główne postulaty zawarte w przyjętym jednogłośnie przez Europejski Komitet Regionów pakiecie opinii dotyczących kierunków przyszłej reformy unijnej polityki spójności.
W kluczowym dokumencie pakietu przegłosowanego w czwartek podczas sesji plenarnej KR w Brukseli, zatytułowanym "Odnowiona Polityka Spójności po 2027 roku, która nikogo nie pozostawia w tyle", zaznaczono, że KR sprzeciwia się "wszelkim bezpośrednim lub pośrednim próbom centralizacji w ramach polityki spójności" i postuluje ustanowienie "większej liczby gwarancji prawnych na okres po 2027 r., zapewniających decentralizację i kompleksowe zaangażowanie władz lokalnych i regionalnych w procesy decyzyjne".
W opinii podkreślono kluczową rolę władz lokalnych i regionalnych - zarówno we wdrażaniu, jak również projektowaniu polityki spójności - ze względu na znajomość miejscowych uwarunkowań, a także zdolności wdrożeniowe i umiejętność angażowania lokalnych społeczności.
"Wzmocniona polityka spójności z silnym zaangażowaniem lokalnym i regionalnym to nie tylko bardziej demokratyczna polityka. To bardziej skuteczna polityka. Przyszłość polityki spójności musi priorytetowo traktować partnerstwo nad centralizacją, subsydiarność nad jednolitością i działania lokalne nad odległymi mandatami. Moim marzeniem jest Europa, która prosperuje, ponieważ jest spójna" – powiedział współsprawozdawca opinii Emil Boc, burmistrz rumuńskiego miasta Kluż-Napoka i zarazem przewodniczący komisji KR ds. polityki spójności terytorialnej i budżetu UE.
Z Brukseli Marcin Mastalerz (PAP)
mam/ szm/ asa/