Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 10-11 maja

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty-niedzieli, 10-11 maja


WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT -----------------------------------

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w sobotę, że podczas pierwszego dnia rozmów delegacji Stanów Zjednoczonych i Chin w Genewie osiągnięto "totalny reset" i wielkie postępy.

Niedzielne spotkanie chińsko-amerykańskie, podczas którego toczone były negocjacje dotyczące handlu i ceł, zakończyło się po niespełna czterech godzinach. Żadna ze stron nie skomentowała przebiegu szwajcarskich rozmów.

Budżet europejski jest i pozostanie korzystny dla krajów, które są w dalszym ciągu na dorobku – powiedział PAP komisarz UE ds. budżetu Piotr Serafin. Wskazał, że krajem, który nadrabia zaległości rozwojowe jest nadal m.in. Polska, a polityka spójności jest jednym z narzędzi, które może w tym aspekcie pomóc.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpatruje wnioski dwóch firm o zezwolenie na prowadzenie systemu kaucyjnego - poinformował PAP resort klimatu. Dodał, że takie zezwolenia dostało już pięciu operatorów, a w przypadku jednego postępowanie umorzono.

Wprowadzenie egzaminów i licencji dla hodowców drobiu oraz rozważenie pilotażowego programu szczepień kur niosek przeciwko grypie ptaków - to propozycje Pawła Podstawki, prezesa Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj. W jego ocenie poprawiłoby to jakość produkcji i bezpieczeństwo polskich hodowli.

Ukraina wraz z państwami "koalicji chętnych" domaga się od Rosji pełnego i bezwarunkowego wstrzymania walk od poniedziałku, 12 maja. Jeśli Moskwa się na to nie zgodzi, zostaną zastosowane ostre sankcje wobec jej sektora energetycznego i bankowego – oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W minionym roku 32 proc. polskich firm doświadczyło incydentów cyberbezpieczeństwa, takich jak przerwy w dostępności usług, utrata lub uszkodzenie danych czy wyciek informacji poufnych - wynika z badania Eurostatu. Wyżej w UE była tylko Finlandia z wynikiem 42. proc.

WYDARZENIA Z KRAJU-----------------

Jeśli Rosja odrzuci propozycję 30-dniowego rozejmu, to nikt nie będzie miał wątpliwości, kto opowiada się za pokojem, a kto za wojną – powiedział w sobotę w Kijowie premier Donald Tusk. Jeśli propozycja przerwania ognia zostanie odrzucona, jesteśmy gotowi do wzmocnienia sankcji - dodał.

W Warszawie w sobotę odbył się marsz medyków przeciw przemocy. Ubrani na czarno uczestnicy przekazali ministrze zdrowia Izabeli Leszczynie postulaty, m.in. wprowadzenia kontroli dostępu do placówek medycznych. "Chodzi o to, by bezpiecznie czuł się pacjent, ale także zawsze bezpiecznie czuł się medyk" - powiedziała Leszczyna.

KO może liczyć na poparcie 33 proc. badanych, PiS - 29 proc., Konfederacja - 15 proc., Nowa Lewica - 9 proc., a Partia Razem i Trzecia Drogę po 5 proc.- wynika z sondażu Opinia24 dla "Newsweeka".

W I turze wyborów prezydenckich kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskałby 30 proc. głosów, a popierany przez PiS Karol Nawrocki 25 proc. - wynika z sondażu Opinia24 dla "Newsweeka". Sławomir Mentzen byłby trzeci (13 proc.) bez szans na drugą turę - podała w niedzielę redakcja.

W II turze wyborów prezydenckich kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski uzyskałby 53 proc. głosów, a popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki 45 proc. - wynika z opublikowanego w niedzielę sondażu Opinia24 dla "Newsweeka".

KO może liczyć na głos 33 proc. badanych, PiS - 28 proc., Konfederacja - 15 proc., Lewica - 8 proc., TD - 7 proc., a Partia Razem - 4 proc. - wynika z sondażu Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. KO i PiS umocniły się względem poprzedniego badania, poparcie Konfederacji spadło - zauważono.

Pożar hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie był efektem podpalenia na zlecenie rosyjskich służb. Działania koordynowane były przez osobę przebywającą w Rosji - podał w niedzielę wieczorem premier Donald Tusk. Część sprawców przebywa już w areszcie, reszta została zidentyfikowana i jest poszukiwana - dodał.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Prezydent Rosji Władimir Putin w niedzielę zaproponował Ukrainie wznowienie 15 maja w Stambule bez warunków wstępnych bezpośrednich rozmów pokojowych - poinformowały światowe agencje.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oczekuje, iż Rosja zgodzi się na całkowite i trwałe zawieszenie broni w wojnie przeciwko jego państwu od poniedziałku. Zadeklarował też, że w czwartek osobiście będzie czekał na przywódcę Rosji Władimira Putina w Turcji.

Premier Donald Tusk, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Friedrich Merz, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwali w sobotę w Kijowie Rosję do bezwarunkowego zawieszenia broni od poniedziałku na 30 dni i przystąpienia do rozmów pokojowych.

Po kijowskim spotkaniu europejskich przywódców rzecznika Kremla Dmitrij Pieskow zarzucił w sobotę państwom europejskim, że ich wypowiedzi są "sprzeczne" i "konfrontacyjne", oznajmił też, że Rosja nie da się zastraszyć groźbą sankcji - poinformowała rosyjskie agencje, cytowane przez Reutersa i CTK.

Niedzielne oświadczenie przywódcy Rosji Władimira Putina o gotowości do bezpośrednich negocjacji z Ukrainą to "manewr opóźniający" – ocenił prezydent Francji Emmanuel Macron po wyjściu z pociągu w Przemyślu, w drodze powrotnej z Kijowa.

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz nalega na zawieszenie broni w wojnie Rosji z Ukrainą jako warunek negocjacji między obiema stronami. Najpierw musi ucichnąć broń, a potem można rozpocząć rozmowy - oświadczył Merz w niedzielę w Berlinie, cytowany przez agencję dpa.

Ukraina powinna przyjąć propozycję Putina, aby rozpocząć bezpośrednie rozmowy, bo przynajmniej będziemy wiedzieli, na czym stoimy - stwierdził w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Jednocześnie przyznał, że "zaczyna wątpić" w to, czy Ukraina pójdzie na układ z Rosją.

Minister spraw zagranicznych Iranu Abbas Aragczi oświadczył w sobotę, na dzień przed czwartą rundą rozmów z USA, że Teheran nie zrezygnuje ze swoich "praw nuklearnych", przekazała agencja Reutera.

Czwarta runda negocjacji USA i Iranu na temat irańskiego programu jądrowego zakończyła się w niedzielę w Omanie. Według Teheranu rozmowy były trudne, lecz użyteczne. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych mówili, że są zachęceni rozmowami i planują kolejne.

Wiceminister spraw zagranicznych Indii Vikram Misri oskarżył w sobotę Pakistan o łamanie zawieszenia broni, uzgodnionego kilka godzin wcześniej. Takie samo oskarżenie pod adresem Indii wysunęło MSZ Pakistanu.

Tysiące osób w Izraelu protestowało w sobotę przeciwko nowej ofensywie armii izraelskiej w Strefie Gazy w obawie o los zakładników przetrzymywanych przez palestyński Hamas. Podczas wiecu w Tel Awiwie przemawiali krewni zakładników, którzy od 581 dni są przetrzymywani przez palestyńskich terrorystów - poinformowała w sobotę agencja dpa.

Partia Socjalistyczna premiera Ediego Ramy uzyskała w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Albanii największą liczbę głosów, ok. 52 proc., zapewniającą jej samodzielne rządy - wynika z sondaży exit poll, których rezultaty opublikowały media po zamknięciu lokali wyborczych.

Trwają rozmowy między terrorystyczną organizacją Hamas a administracją USA o zawieszeniu broni w Strefie Gazy i dostarczaniu jej mieszkańcom pomocy humanitarnej do oblężonej - poinformowała w niedzielę agencja Reutera, powołując się na "wysokiego rangą urzędnika palestyńskiego".

Humanitarne agendy ONZ odrzuciły izraelską propozycję dotyczącą kontrolowania dystrybucji pomocy w Strefie Gazy. Ostrzegły, że realizacja planu byłaby zagrożeniem dla życia cywilów, prowadziłaby do wysiedleń oraz instrumentalnego traktowania pomocy humanitarnej jako "karty przetargowej" w konflikcie.

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva przybył w sobotę z trzydniową wizytą do Pekinu, której celem jest – jak oświadczył – zbliżenie strategiczne z Chinami i poszerzenie dialogu Pekinu z Ameryką Łacińską w toku obrad Forum Chiny- CELAC.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę plan wypłaty świadczeń socjalnych, mających pobudzić przyrost naturalny i wesprzeć młode rodziny - poinformował dziennik "Daily Sabah".

Milorad Dodik, prezydent większościowo serbskiej części autonomicznej Bośni i Hercegowiny, zapowiedział w sobotę wniosek do Rosji o udzielenie gwarancji bezpieczeństwa Republice Serbskiej. Polityk groził w przeszłości oderwaniem tej części od reszty kraju.

(PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5389 -0,82%
1 EUR 4,2414 -0,70%
1 GBP 5,0002 -0,39%
100 JPY 2,5953 -0,68%
1 USD 3,7681 -0,42%