Na rynku obligacji korekta; można spodziewać się poprawy sentymentu - Alior Bank BM (opinia)

Na rynku obligacji trwa korekta. Zdaniem analityków z Biura Maklerskiego Alior Banku, o ile nie zmaterializują się skrajnie negatywne scenariusze dla Grecji, można oczekiwać poprawy nastawienia, chociażby ze względu na kontynuację programu skupu aktywów przez Europejski Bank Centralny.


"Na rynku obligacji krajowych utrzymujemy preferencje do krótkiego końca krzywej (czyli obligacji o najkrótszych terminach do wykupu). Mimo że obecny wzrost rentowności krajowych obligacji skarbowych traktujemy jako korektę, zwłaszcza na długim końcu, to dostrzegamy bardziej trwałe ryzyka związane przede wszystkim z niepewną sytuacją Grecji" - napisali analitycy w raporcie.

"W dłuższym okresie utrzymująca się deflacja oraz brak presji inflacyjnej przy kontynuacji ożywienia gospodarczego powinny (zresztą zgodnie z opinią przewodniczącego RPP) wpłynąć na podtrzymanie do końca roku bieżącego poziomu stóp procentowych" - dodali.

Ich zdaniem, dodatkowym wsparciem dla wzrostu cen byłby trwający program skupu aktywów przez EBC.

"Chociaż krajowe obligacje nie są przedmiotem skupu, to jednak uwalniane w wyniku tego programu środki mają szansę rozlać się również na krajowy rynek" - ocenili.

W ich ocenie, na rynkach rozwiniętych długotrwałe trendy wzrostowe i rekordowo niskie rentowności tylko nieznacznie się skorygowały. W związku z tym analitycy pozostają negatywnie nastawieni do obligacji skarbowych.

"Na globalnym rynku preferujemy elastyczne rozwiązania oparte o mandat absolutnej stopy zwrotu. Po stronie obligacji korporacyjnych preferujemy bardziej emitentów europejskich, czemu powinien sprzyjać umiarkowany wzrost gospodarczy w otoczeniu niskich stóp procentowych oraz prowadzony program skupu aktywów sprzyjający ogólnej stabilizacji rentowności papierów dłużnych w Europie" - napisano w raporcie.

"Dla obligacji skarbowych szans upatrujemy przede wszystkim na rynkach wschodzących, gdzie rentowności nominalne są wysokie" - dodano.

Analitycy jako przykład podali rynek Turcji, Węgier i Rumunii. Ich zdaniem, maj dla krajowego rynku długu również nie był dobry. Jak podali, rentowności w minionym miesiącu wzrosły o blisko 30 pb do poziomu 2,93 proc., a w ostatnich dniach notowane są już poziomy wyraźnie przekraczające 3 proc. (PAP)

sar/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5503 0,06%
1 EUR 4,2691 0,17%
1 GBP 5,0567 0,05%
100 JPY 2,6622 0,03%
1 USD 4,1462 0,07%