Do Sejmu wpłynął senacki projekt noweli dot. limitów zadłużenia JST w zw. z środkami UE
Do Sejmu wpłynął senacki projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych dotyczący limitów zadłużenia JST w związku z środkami UE. Propozycja będzie pozwalała na wyłączenie z limitu zadłużenia zobowiązań zaciąganych przez samorządy na inwestycje, w których wysokość dofinansowania z funduszy UE wynosi co najmniej 40 proc. zamiast dotychczasowych 60 proc.
"Celem projektu ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych jest zmiana limitu udziału środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych(dalej ufp), w finansowaniu programów, projektów lub zadań dofinansowanych ze środków UE, od którego stosuje się wyłączenie z indywidualnego wskaźnika zadłużenia (art. 243 ust. 1 ufp) zobowiązań zaciąganych na sfinansowanie wkładu własnego (krajowego) w tych przedsięwzięciach" - napisano w uzasadnieniu nowelizacji.
"Proponowana nowelizacja zakłada zmniejszenie tego limitu z 60 do 40 proc., co pozwoli zwiększyć liczbę projektów unijnych, w realizacji których zobowiązania zaciągane na sfinansowanie wkładu własnego JST (jednostek samorządu terytorialnego - PAP) zostaną objęte wyłączeniem z indywidualnego limitu zadłużenia, wprowadzonym w 2013 roku. Zmiana ta pozwoli na zwiększenie stopnia wykorzystania przez JST dostępnych środków z obecnej perspektywy finansowej UE, jak również planowanych w nowym okresie programowania, co jest istotne wobec dużego wzrostu kosztów inwestycji, wynikającego z obecnych uwarunkowań rynkowych" - dodano.
Proponowana nowelizacja została pozytywnie zaopiniowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Z kolei Ministerstwo Rozwoju wyraziło opinię, że rozwiązanie może przyczynić się do zwiększenia wykorzystania środków pochodzących z budżetu UE, zachęcić JST do prowadzenia inwestycji oraz mieć charakter prorozwojowy. Jednocześnie MR wskazało na możliwość ewentualnego podniesienia poziomu zadłużenia JST i zwiększenia ryzyka utraty zdolności do jego spłaty przez samorządy.
Zdaniem Ministerstwa Finansów, obniżenie progu współfinansowania projektów UE – powinno być rozważane łącznie z wprowadzeniem dodatkowych zabezpieczeń, które będą warunkować możliwość skorzystania przez JST z dodatkowego wyłączenia z limitu spłaty np. gdy kwota wszystkich wyłączeń danej JST nie przekroczy określonego bezpiecznego progu mierzonego nadwyżką bieżącą danego roku.(PAP Biznes)
luk/ ana/