EBC jest w dobrym miejscu z inflacją na poziomie 2 proc. - Lagarde, EBC (opis)

Prezeska Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde podtrzymała podczas czwartkowej konferencji swój wcześniejszy przekaz, że bank jest pozycjonowany w dobrym miejscu, ponieważ projekcje wskazują na stabilizację inflacji w celu na poziomie 2 proc.

pap_20250724_1DL.jpg

"Jesteśmy w dobrej sytuacji, ponieważ inflacja wynosi 2 proc., ale nie koncentrujemy się na poszczególnych danych, tylko analizujemy wszystkie rodzaje zmiennych, a naszym celem jest średnioterminowa inflacja na poziomie 2 proc." - powiedziała Lagarde.

"Nasze prognozy wskazują, że inflacja ustabilizuje się na poziomie docelowym w perspektywie średnioterminowej" - dodała.

Lagarde wskazała, że płace zmierzają w dobrym kierunku, a bank obserwuje stosunkowo korzystny rozwój wzrostu gospodarczego.

"Wzrost gospodarczy rozwija się w większości zgodnie z naszymi oczekiwaniami, a nawet nieco lepiej" - powiedziała prezeska EBC.

"Jesteśmy teraz przekonani, że szok inflacyjny ostatnich kilku lat mamy już za sobą, a naszym zadaniem jest teraz przyjrzenie się temu, co nas czeka, i przede wszystkim poczekanie, ponieważ w ciągu najbliższych kilku miesięcy pojawi się wiele czynników, które będą miały wpływ na naszą gospodarkę" - dodała.

Lagarde oceniła, że perspektywy dla inflacji są bardziej niepewne niż zwykle, ze względu na zmienne otoczenie związane z globalną polityką handlową.

"Perspektywy dla inflacji są bardziej niepewne niż zwykle, ze względu na zmienne otoczenie dotyczące polityki handlowej na świecie. Mocniejsze euro może sprowadzić inflację w dół bardziej niż się oczekuje" - powiedziała Lagarde.

"Ponadto, inflacja może okazać się niższa, jeśli wyższe cła doprowadzą do niższego popytu na eksport ze strefy euro" - dodała.

Lagarde wskazała, że - z drugiej strony - inflacja może być wyższa, jeśli fragmentacja globalnych łańcuchów dostaw popchnie ceny importu w górę.

Do wzrostu inflacji w średnim terminie mogą przyczynić się także zwiększone wydatki na obronność i infrastrukturę.

Lagarde wskazała, że obecnie ciężko ocenić wpływ zakłóceń w polityce handlowej na inflację, ale potencjalne umowy dadzą więcej jasności.

W ocenie prezeski EBC, ryzyka dla wzrostu gospodarczego pozostają skierowane w dół.

"Ryzyka dla wzrostu gospodarczego pozostają skierowane w dół. Wśród ryzyk znajduje się dalsza eskalacja globalnych napięć handlowych i związana z tym niepewność, co może osłabić eksport, a także pociągnąć w dół inwestycje i konsumpcję" - powiedziała Lagarde.

"Geopolityczne napięcia, takie jak rosyjska wojna przeciwko Ukrainie i konflikt na Bliskim Wschodzie pozostają znaczącym źródłem niepewności. Z drugiej strony, jeśli kwestie związane z handlem i napięcia geopolityczne zostaną rozwiązane, może to poprawić sentyment na rynku i wzmocnić aktywność" - dodała.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego utrzymała na lipcowym posiedzeniu wszystkie stopy procentowe bez zmian - depozytową na poziomie 2,00 proc., refinansową: 2,15 proc., lombardową: 2,40 proc.

Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków ankietowanych przez agencję Bloomberg.

Tymczasem rynki pieniężne ograniczyły zakłady dotyczące zakresu dalszych obniżek stóp procentowych przez EBC, przypisując 25 proc. prawdopodobieństwo obniżki o ćwierć punktu procentowego we wrześniu, w porównaniu z 40 proc. poprzednio. (PAP Biznes)

pat/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5530 -0,36%
1 EUR 4,2575 0,07%
1 GBP 4,8772 -0,41%
100 JPY 2,4519 -0,63%
1 USD 3,6168 -0,32%