EBC nie może dać żadnego zobowiązania co do decyzji w październiku - Lagarde (opis)

pap_20240912_17X.jpg

EBC nie może dać żadnego zobowiązania co do decyzji w październiku - poinformowała prezeska EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu EBC. Lagarde dodała, że nie ma określonej ścieżki dla stóp procentowych.

"Nie mogę dać żadnego zobowiązania co do decyzji EBC w październiku. Nie mamy w żaden sposób określonej ścieżki dla stóp proc." - powiedziała Lagarde.

"Czwartkowa decyzja EBC była jednogłośna. Procedowaliśmy tak jak zwykle, w oparciu o dane i nasze kryteria. Dane potwierdzają nasze projekcje i upewniają nas, że jesteśmy na drodze do osiągnięcia celu inflacyjnego. W 2025 r. inflacja w strefie euro powinna osiągnąć 2 proc. Biorąc pod uwagę stopniowy proces dezinflacji, uznaliśmy za uzasadnione poluzowanie restrykcji w polityce monetarnej przez obniżenie stopy depozytowej o 25 pb." - powiedziała Lagarde.

W ocenie prezeski EBC, odbicie gospodarki strefy euro napotyka na pewne problemy.

„Odbicie gospodarki strefy euro napotyka na pewne problemy. Oczekujemy, że odbicie gospodarcze przyspieszy z biegiem czasu, w miarę jak rosnące dochody gospodarstw domowych pozwalają na zwiększoną konsumpcję. Wycofywanie restrykcji w polityce pieniężnej powinno też wspierać konsumpcję i inwestycje. Eksport także może wspierać odbicie w miarę wzrostu popytu na świecie. Rynek pracy pozostaje odporny. (…) Ostatnie wskaźniki wskazują jednak na spadek dynamiki popytu na pracę” - powiedziała Lagarde.

Przewodnicząca Rady Prezesów powiedziała, że bilans ryzyka dla wzrostu PKB w strefie euro jest przechylony w negatywną stronę.

"W bilansie ryzyk dla wzrostu gospodarczego wciąż przeważają czynniki negatywne. Niższy popyt na eksport ze strefy euro, na przykład z powodu słabszej światowej gospodarki lub eskalacji napięć handlowych między głównymi gospodarkami, będzie ciążył na wzroście PKB w strefie euro. Nieuzasadniona wojna Rosji z Ukrainą i tragiczny konflikt na Bliskim Wschodzie są głównymi źródłami ryzyka geopolitycznego. Może to spowodować, że firmy i gospodarstwa domowe staną się mniej pewne przyszłości, a handel światowy zostanie zakłócony. Wzrost PKB może być również niższy, jeśli opóźnione skutki zacieśniania polityki pieniężnej okażą się silniejsze niż oczekiwano" - powiedziała Lagarde.

"Wzrost PKB może być wyższy, jeśli inflacja spadnie szybciej niż oczekiwano, a rosnące zaufanie i dochody realne oznaczają, że wydatki wzrosną bardziej niż oczekiwano lub jeśli gospodarka światowa wzrośnie silniej niż oczekiwano" - dodała.

Według przewodniczącej Rady Prezesów EBC, nadal w mocy są ryzyka dla wzrostu inflacji w strefie euro.

"Inflacja może okazać się wyższa niż oczekiwano, jeśli płace lub zyski firm wzrosną bardziej niż oczekiwano. Ryzyko wzrostu inflacji wynika również ze zwiększonych napięć geopolitycznych, które mogą podnieść ceny energii i koszty transportu w krótkim okresie i zakłócić handel światowy. Ponadto ekstremalne zjawiska pogodowe i rozwijający się kryzys klimatyczny w szerszym ujęciu mogą spowodować wzrost cen żywności" - powiedziała Lagarde.

"Z drugiej strony inflacja może okazać się nieoczekiwanie niższa, jeśli polityka pieniężna osłabi popyt bardziej niż oczekiwano lub jeśli sytuacja gospodarcza w pozostałych częściach świata niespodziewanie się pogorszy" - dodała.

Prezeska EBC oceniła, że projekcje wskazują na dalsze spowolnienie wzrostu płac w strefie euro w 2025 r.

„Wynegocjowany wzrost płac pozostanie wysoki i zmienny przez resztę roku, biorąc pod uwagę znaczącą rolę jednorazowych płatności w niektórych krajach i stopniowy charakter dostosowań płac. Jednocześnie ogólny wzrost kosztów pracy ulega spowolnieniu. Wzrost wynagrodzenia na pracownika spadł do 4,3 proc. w drugim kwartale, co stanowi czwarty spadek z rzędu, a pracownicy EBC przewidują, że w przyszłym roku ponownie wyraźnie zwolni” - powiedziała Lagarde.

"Wobec słabej produktywności, jednostkowe koszty pracy wzrosły mniej silnie w drugim kwartale, o 4,6 proc., po 5,2 proc. w pierwszym kwartale. Nasi ekonomiści spodziewają się, że wzrost jednostkowych kosztów pracy będzie nadal spadał w horyzoncie projekcji ze względu na niższy wzrost płac i ożywienie produktywności. Wreszcie zyski spółek nadal częściowo równoważą inflacyjne skutki wyższych kosztów pracy" - dodała.

Według Lagarde, oczekiwania inflacyjne są dobrze zakotwiczone.

„Proces dezinflacji powinien być wspierany przez ustępujące naciski na koszty pracy i wcześniejsze zacieśnianie polityki pieniężnej, które stopniowo przekłada się na ceny konsumpcyjne. Większość miar długoterminowych oczekiwań inflacyjnych wynosi około 2 proc., a miary rynkowe spadły bliżej tego poziomu od naszego lipcowego spotkania” - powiedziała.

--------------

Podczas posiedzenia 11-12 września Rada Prezesów EBC obniżyła stopę depozytową o 25 pb. do 3,5 proc., a stopy kredytu i podstawowych operacji refinansujących o 60 pb do 3,9 i 3,65 proc. odpowiednio. Podczas poprzedniego posiedzenia EBC pozostawił stopy proc. bez zmian, a w czerwcu obniżył stopy proc. o 25 pb.

Rada Prezesów postanowiła dziś obniżyć stopę depozytu w banku centralnym, która służy jej do sterowania nastawieniem polityki pieniężnej, o 25 punktów bazowych. Jak wynika z aktualnej oceny Rady Prezesów co do perspektyw inflacji, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej, zasadne jest obecnie poczynienie kolejnego kroku w zmniejszaniu stopnia restrykcyjności polityki pieniężnej" - napisano w komunikacie po posiedzeniu EBC.

"Rada Prezesów jest zdeterminowana w dążeniu do tego, by inflacja szybko powróciła do średniookresowego docelowego poziomu 2 proc. Podstawowe stopy procentowe pozostaną wystarczająco restrykcyjne tak długo, jak będzie to konieczne do osiągnięcia tego celu. Rada Prezesów będzie w dalszym ciągu ustalać odpowiedni stopień i czas trwania restrykcyjności na podstawie danych i na bieżąco, z posiedzenia na posiedzenie. W szczególności decyzje Rady Prezesów dotyczące stóp procentowych będą uwzględniać jej ocenę perspektyw inflacji w świetle napływających danych gospodarczych i finansowych, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej. Rada Prezesów nie deklaruje z góry określonej ścieżki stóp." - dodano.

Po konferencji kurs euro rośnie o 0,22 proc. wobec dolara do 1,1035. Rentowność 10-letnich bundów rośnie o 4 pb. do 2,15 proc.

Następne posiedzenie EBC odbędzie się 16-17 października. (PAP Biznes)

kek/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5771 0,18%
1 EUR 4,2990 0,14%
1 GBP 5,1414 -0,19%
100 JPY 2,6438 0,23%
1 USD 3,9475 0,32%