Jeszcze nie jest czas na eliminację taryf na prąd dla gospodarstw domowych- Hennig-Kloska

To jeszcze nie jest czas na eliminację taryf dla gospodarstw domowych, najpierw trzeba m.in. wypłaszczyć cenę dzienną energii elektrycznej - powiedziała na konferencji szefowa MKiŚ Paulina Hennig-Kloska, pytana o to, jakie stanowisko zajmie na rządzie ws. rekomendacji PSE o stopniowym wycofywaniu taryf dla gospodarstw domowych.


"Wycofywanie się z taryf dla gospodarstw domowych to proces, który musiałby być poprzedzony niewątpliwie ogromną edukacją obywateli, ponieważ nasz tryb życia jest często zupełnie w poprzek do niskich i wysokich cen na rynku energii notowanych w ciągu doby, czyli wtedy, kiedy energia jest bardzo tania, my zwykle jesteśmy w pracy, w momencie, kiedy jest nieco droższa, jesteśmy w domu i używamy jej w większym zakresie" - powiedziała minister klimatu i środowiska.

"Myślę, że eliminacja taryf dla gospodarstw domowych to jeszcze nie ten czas na wprowadzanie tego typu zmian" - dodała.

Jak zaznaczyła, przed takim krokiem potrzebne jest wypłaszczenie ceny dziennej prądu.

"Musimy przede wszystkim wypłaszczyć cenę dzienną tak, żeby gospodarstwa domowe nie były narażone na takie fluktuacje cen, a to będzie możliwe, jak będziemy w stanie w większym zakresie odbierać energię ze słońca, kiedy jest jej najwięcej i jest najtańsza, magazynować w wielkoskalowych bateryjnych magazynach: tych na średnim napięciu i przydomowych, to wtedy będzie można myśleć, ale w pierwszej kolejności musimy bardziej też uśrednić tę cenę, dając operatorom i dystrybutorom po prostu narzędzia" - podkreśliła Hennig-Kloska.

Pod koniec czerwca prezes PSE Grzegorz Onichimowski i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna poinformowali, że komitet ekonomiczny Rady Ministrów zatwierdził zestaw rekomendacji PSE w ramch tzw. pakietu antyblackoutowego. Część rekomendacji dotyczy operowania systemem i koordynacji na linii operator systemu przesyłowego (OSP, czyli PSE), a operatorzy dystemów dystrybucyjnych (OSD), czyli spółki należące do grup energetycznych z udziałem SP.

Wśród rekomendacji znalazło się stopniowe odchodzenie od regulacji cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i stopniowe wprowadzenie obowiązku stosowania dynamicznych rozliczeń za energię. Inna rekomendacja dotyczy wprowadzeniA nadzoru pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej nad OSD w zakresie wykonywania zadań operatora ruchu sieci dystrybucyjnej poprzez tzw. mechanizm złotej akcji. (PAP Biznes)

jz/ GOR/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5500 -0,02%
1 EUR 4,2524 0,02%
1 GBP 4,9258 -0,16%
100 JPY 2,4956 -0,24%
1 USD 3,6269 0,45%

Powiązane