KE prognozuje dla Polski deficyt gg w '25 r. na poziomie 5,6 proc. PKB, w '26 r. na 5,3 proc.
Komisja Europejska prognozuje, że deficyt sektora general government (gg) w Polsce w 2024 r. wyniesie 5,8 proc. PKB, w 2025 r. 5,6 proc., a w 2026 r. 5,3 proc. - podano w jesiennych prognozach KE. Dług sektora gg Polski wg KE ma wynieść w 2024 r. 54,7 proc. PKB, a w 2025 r. 58,9 proc., a w 2026 r. 62,4 proc.
"Przewiduje się, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wzrośnie do 5,8 proc. PKB w 2024 r., napędzany przez zwiększone wydatki na obronność (szacowane na 2,6 proc. PKB), podwyżki wynagrodzeń w sektorze publicznym i nowe świadczenia rodzinne. Działania mające na celu złagodzenie społecznych i gospodarczych skutków wysokich cen energii, które zostały przedłużone do końca roku, również przyczyniają się do wzrostu deficytu. Jednocześnie dochody podatkowe, w szczególności z podatku VAT i CIT, były niższe niż oczekiwano w pierwszych trzech kwartałach roku" - podaje KE.
W oparciu o założenia z projektu budżetu na 2025 r. KE oczekuje, że deficyt gg spadnie do 5,6 proc. PKB w 2025 r. dzięki cyklicznemu ożywieniu i stopniowemu wycofywaniu środków wsparcia energetycznego.
"Wydatki na obronność mają wzrosnąć do 2,8 proc. PKB, zgodnie z rządowym wieloletnim planem zwiększenia zdolności obronnych. Oczekuje się, że dochody podatkowe wzrosną, między innymi ze względu na przyjęty program podwyżek stawek akcyzy na wyroby tytoniowe i alkoholowe. Rosnące płace nominalne mają wspierać wzrost wpływów z PIT" - napisano.
W 2026 r., w zależności od wdrożenia zapowiedzianych środków konsolidacji wydatków, KE prognozuje spadek deficytu gg do 5,3 proc. PKB.
"Oczekuje się, że wzrost dochodów sektora instytucji rządowych i samorządowych spowolni, odzwierciedlając wolniejszy wzrost gospodarczy, podczas gdy niektóre już przyjęte środki zwiększające dochody mają wejść w życie w 2026 r." - dodano. (PAP Biznes)
tus/ asa/