Komunikat RPP wskazuje, że nie będzie się ona spieszyć z obniżkami stóp (opinia)
Komunikat po grudniowym posiedzeniu RPP sygnalizuje, że Rada nie chce się spieszyć z obniżkami stóp, a można nawet mówić o zaostrzeniu retoryki - oceniają ekonomiści.
BANK MILLENNIUM (EMAIL)
"Naszym zdaniem, właśnie czynnik cen energii elektrycznej jest najważniejszą informacją z komunikatu Rady po dzisiejszej decyzji. Napisano w nim, że „czynnikiem niepewności dotyczącym oczekiwanego horyzontu powrotu inflacji do celu pozostaje jednak kształtowanie się cen energii ze względu na ich prawdopodobne odmrożenie w II połowie 2025 r., a także wpływ podwyższonej dynamiki cen energii na oczekiwania inflacyjne”. Naszym zdaniem, fragment ten jest sygnałem, że bilans niepewności dla realizacji celu nie uległ dla członków Rady Polityki Pieniężnej zmianie względem listopada.
Interpretujemy grudniowy komunikat jako informację, że Rada nie widzi konieczności, aby spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. W ostatnim okresie nasiliły się oczekiwania, że już w marcu 2025 r. znajdzie się większość w Radzie dla wznowienia obniżek. Dzisiejszy komunikat wpisuje się jednak dobrze w nasz obecny scenariusz, że do kolejnego cięcia stóp procentowych dojdzie w 2Q 2025 (najpewniej na posiedzeniu 6-7 maja, gdy Rada będzie „widziała” oficjalne dane o spadku w kwietniu inflacji z marcowego szczytu).
Sądzimy, że łączna skala cięć wyniesie w 2025 r. 100-125 pb., a więc nie będzie znaczna, z powodu niezłego wzrostu gospodarczego, dynamiki płac powyżej średniej wieloletniej i ekspansywnej polityki fiskalnej.
Zaznaczamy jednak, że nasz scenariusz obarczony jest większą niepewnością niż jeszcze kilka tygodni temu. Nie wykluczamy zatem możliwości obniżki już w marcu, gdyby gospodarka znacząco zaskakiwała w dół. Widzimy też możliwość wznowienia cięć w II poł. roku, już po wyborach prezydenckich. Oba te scenariusze są jednak dla nas wariantami alternatywnymi".
MBANK RESEARCH (X)
"W komunikacie RPP jednak zmiany i to nie w tę stronę, co mogłoby się wydawać. Prostymi słowami: tarcza energetyczna przez niecały rok 2025 sprawia, że inflacja może dłużej będzie podwyższona (i poza celem), bo nie wiadomo, co będzie po odmrożeniu cen energii. Czynnik działający (na podstawie wcześniejszej komunikacji RPP) w kierunku złagodzenia stanowiska tego gremium, właśnie go zaostrzył.
Czy na podstawie dzisiejszej wiedzy należałoby stwierdzić, że zdjęcie tarczy jednak już od początku 2025 roku wpłynęłoby na łagodniejszą politykę pieniężną? Być może tak, być może nie. Wielokrotnie pisaliśmy, że uzależnianie decyzji od tego czynnika to ślepa uliczka. Wygląda na to, że interpretacja RPP zmienną jest".
-----------
RPP w grudniu utrzymała stopy na poziomie 5,75 proc. - to 15. z rzędu miesiąc z tym poziomem kosztu pieniądza. (PAP Biznes)
tus/ asa/