Liczba ryzyk dla inflacji uprawdopodabnia kolejne zmiany stóp dopiero jesienią - Litwiniuk, RPP

Litwiniuk.jpg

Jeżeli pojawią się silne argumenty, to obniżka stóp proc. w lipcu nie jest wykluczona, ale liczba ryzyk dla inflacji uprawdopodabnia kolejne cięcie dopiero jesienią - poinformował PAP Biznes członek RPP Przemysław Litwiniuk. Jego zdaniem, w zależności od danych, w dalszej części roku możliwe są 2-3 obniżki z rzędu po 25 pb. lub jedno większe dostosowanie.


"Nie wykluczam jednak możliwości dokonania kolejnej obniżki stóp procentowych już w lipcu, jeżeli z napływających danych oraz z projekcji lipcowej będzie wynikać silna argumentacja przemawiająca za ograniczeniem ryzyk trwałego utrzymywania się inflacji na podwyższonym poziomie w okresie kolejnych kwartałów. Natomiast liczba tych ryzyk, w tym zewnętrznych, i zakres danych, które będą o tym przesądzać, uprawdopodobnia scenariusz wstrzymania się z ingerencją w poziom stóp procentowych do posiedzeń zaplanowanych na jesień kalendarzową" - powiedział PAP Biznes Litwiniuk po spotkaniu Gabinetu Cieni RPP Studenckiego Koła Naukowego Finansów i Makroekonomii SGH we wtorek wieczorem.

"Jeżeli chodzi o kwestię cyklu obniżek - gdyby Rada miała podstawy i chciała reagować stopniowo, po 25 pb., to uważam, że moglibyśmy rozważać cykl 2-3 obniżek z rzędu, co oznaczałoby w całym 2025 r. zejście ze stopami łącznie o 100-125 pb. Ale jeżeli już wczesną jesienią pojawią się warunki do kolejnego większego dostosowania, wynikające m.in. ze stabilnych taryf cen energii i spadającej dynamiki płac, to można by rozważyć tylko jeden stanowczy krok. Wszystko zależy od danych, na które czekamy i obecnie jest za wcześnie na mocne deklaracje" - dodał.

W środę GUS podał mocniejsze od oczekiwań dane makro za kwiecień o produkcji przemysłowej, wynagrodzeniach i zatrudnieniu.

RPP obniżyła w maju stopy procentowe NBP o 50 pb., do 5,25 w przypadku referencyjnej.

Litwiniuk uważa, że w 2026 r. może być przestrzeń, żeby stopa procentowa zmierzała w Polsce do poziomu naturalnego.

"Koniecznym warunkiem do tego jest kształtowanie się inflacji w celu. Obecnie można sądzić, że wówczas stopa referencyjna mogłaby plasować się ok. 1 pp. powyżej wskaźnika inflacji" - zaznaczył.

Litwiniuk wyraził otwartość na dyskusję w temacie parametrów rezerwy obowiązkowej – stopy rezerwy i oprocentowania jej środków. Podkreślił jednak, że bez pogłębionych analiz, które obecnie przygotowują eksperci NBP i bez konsultacji z sektorem bankowym jest przedwcześnie na definitywne decyzje.

"Na pewno prezentowany w debacie publicznej zamysł skłonienia banków do większego zaangażowania w finansowanie rozwoju gospodarki jest ważny, ale jego przyspieszona realizacja może negatywnie oddziaływać na procesy inflacyjne, za które odpowiadamy. Po drugie, większą rolę do odegrania w tym zakresie ma jeszcze polityka fiskalna, m.in. poprzez zrewidowanie zasad opodatkowania banków w kontekście zachęt do nabywania skarbowych papierów dłużnych. Stabilny sektor bankowy to jedna z ważniejszych wartości naszej gospodarki i nagłe zmiany zasad i warunków jego funkcjonowania mogą mu zaszkodzić. Dlatego najpierw trzeba przeprowadzić odpowiedzialną, inkluzywną dyskusję" - powiedział.

Prezes NBP poinformował na początku maja, że na agendzie czerwcowego posiedzenia RPP pojawi się temat parametrów rezerwy obowiązkowej. Kilku członków RPP (L. Kotecki, H. Wnorowski, I. Dąbrowski, C. Kochalski) oceniało w maju, że w pierwszej kolejności Rada powinna przedyskutować kwestię ewentualnego obniżenia oprocentowania środków rezerwy. Wszyscy zaznaczyli, że żadne decyzje w tej kwestii nie są przesądzone.

Stopa rezerwy obowiązkowej wynosi obecnie 3,50 proc., a oprocentowanie środków rezerwy jest ustalone na poziomie stopy referencyjnej, czyli po majowej obniżce wynosi 5,25 proc.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)

tus/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5277 -0,28%
1 EUR 4,2454 -0,31%
1 GBP 5,0426 -0,33%
100 JPY 2,6061 -0,17%
1 USD 3,7752 -0,26%