MFiPR chce umożliwić PARP wsparcie finansowe obrotu bronią i amunicją

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie mogła wspierać finansowo obrót bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi oraz środkami odurzającymi, wynika z projektu noweli rozporządzenia dotyczącego pomocy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027.


We wtorek na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt Rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) zmieniający rozporządzenie w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027.

Jak poinformowano w Ocenie Skutków Regulacji załączonej do projektu, nowelizacja rozporządzenia ma na celu wprowadzenie nowego instrumentu finansowego przewidzianego do wdrażania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w formie funduszu pożyczkowego, a także instrumentu konkurencyjnego w ramach inicjatywy Platforma na rzecz Technologii Strategicznych dla Europy (STEP).

W uzasadnieniu wskazano natomiast na obecną sytuację w Europie oraz ogłoszony przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen plan dozbrojenia Europy, który m.in. zakłada wykorzystanie na ten cel środków unijnych w ramach polityki spójności. W związku z tym zdecydowano się na usunięcie przepisu rozporządzenia wykluczającego możliwość udzielania pomocy finansowej na działalność w zakresie obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją. Jak zauważono, przepis ten w dotychczasowym brzmieniu mógłby uniemożliwiać dofinansowanie tego typu projektów.

Dodano, że mając natomiast na uwadze zakres wsparcia w instrumencie STEP i potencjalne projekty z obszaru biotechnologii, które mogą dotyczyć produkcji leków lub substancji wykorzystywanych do produkcji leków, zdecydowano o usunięciu punktu wykluczającego możliwość udzielania pomocy finansowej na działalność w zakresie produkcji lub wprowadzania do obrotu środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów, środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych.

W projekcie doprecyzowano też przepisy w zakresie udzielania pomocy inwestycyjnej dla klastrów oraz wsparcia właściciela lub operatora klastra innowacyjnego w celu świadczenia usług internacjonalizacji na rzecz członków tego klastra. W uzasadnieniu wyjaśniono, że zmiana dotycząca określenia jakie koszty stanowią koszty kwalifikowane w odniesieniu do pomocy dla klastrów innowacyjnych, rozszerza katalog wydatków i może pozwolić na budowę potencjału infrastrukturalnego do świadczenia szeregu usług, których rozwój wpisuje się w cele działania w obecnym brzmieniu kryteriów (np. systemów informatycznych związanych z transferem wiedzy i dobrych praktyk). (PAP)

ab/ mmu/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5982 -0,23%
1 EUR 4,2823 0,03%
1 GBP 4,9983 0,07%
100 JPY 2,6452 -0,23%
1 USD 3,7661 -0,04%