Miesięczny Indeks Koniunktury wzrósł w lipcu mdm o 0,4 pkt. do 98,1 pkt. - PIE

Miesięczny Indeks Koniunktury wzrósł w lipcu mdm o 0,4 pkt. do 98,1 pkt - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.


PIE podaje, że jest to trzeci z kolei miesiąc, w którym wskaźnik koniunktury jest poniżej poziomu neutralnego (100,0 pkt.), co oznacza przewagę nastrojów negatywnych nad pozytywnymi wśród przedsiębiorców.

Bieżąca wartość MIK jest o 4,8 pkt. niższa niż najwyższa tegoroczna wartość MIK odnotowana w lutym i kwietniu (102,9 pkt.) i o 1,3 pkt. wyższa niż ubiegłoroczny odczyt lipcowy (96,8 pkt.), który również odzwierciedlał przewagę nastrojów negatywnych.

Z badania wynika, że na lipcową wartość MIK poniżej poziomu neutralnego wpłynęła przewaga ocen negatywnych czterech spośród siedmiu komponentów: wartości sprzedaży, nowych zamówień, mocy produkcyjnych i inwestycji w aktywa materialne i niematerialne. Natomiast poprawiły się mdm wyniki dotyczące komponentów: zatrudnienie, wartość sprzedaży, nowe zamówienia i moce produkcyjne.

PIE podaje, że w lipcowym odczycie wśród siedmiu obserwowanych komponentów MIK odsezonowane wartości trzech (płynność finansowa, wynagrodzenia, zatrudnienie) są powyżej poziomu neutralnego.

Płynność finansowa wprawdzie drugi z kolei miesiąc spadła mdm (o 0,9 pkt. do poziomu 118,7 pkt.), ale utrzymuje się pozytywna ocena płynności finansowej przez przedsiębiorców.

Lipcowa wartość wskaźnika dla wynagrodzeń również nieznacznie spadła mdm (o 1,6 pkt. do poziomu 110,1 pkt.).

PIE podaje, że zdecydowana większość firm (91 proc.) deklaruje utrzymanie poziomu wynagrodzeń pracowników przez najbliższe trzy miesiące.

Z kolei wartość komponentu zatrudnienie, wzrosła mdm (o 14,7 pkt. do poziomu 106,8 pkt.).

Autorzy badania podają, że mimo wysokich kosztów pracowniczych i problemów ze znalezieniem pracowników o odpowiednich kompetencjach, firmy planują zwiększać zatrudnienie w najbliższych trzech miesiącach, a jest to też zapewne wynik sezonowego wzrostu zapotrzebowania na pracowników.

Wskaźnik wartości sprzedaży wzrósł mdm o 5,1 pkt. do poziomu 85,3 pkt., ale ciągle pozostaje poniżej poziomu neutralnego.

Nieznacznie wzrósł mdm wskaźnik liczby nowych zamówień (o 0,1 pkt. do poziomu 86,5 pkt.).

Wartość wskaźnika dla komponentu moce produkcyjne wzrosła mdm (o 2,2 pkt. do poziomu 93,3 pkt.), co wskazuje, że przy posiadanym portfelu zamówień przeważają przedsiębiorstwa ze zbyt dużymi mocami produkcyjnymi nad firmami ze zbyt małymi mocami.

PIE zwraca uwagę na komponent inwestycje w aktywa materialne lub niematerialne, którego wartość spadła mdm (o 16,9 pkt. do poziomu 85,7 pkt.). O spadku wydatków na inwestycje w bieżącym odczycie zadecydowały przede wszystkim małe firmy oraz przedsiębiorstwa z sekcji inne usługi i handel. (PAP Biznes)

map/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5450 0,06%
1 EUR 4,2514 0,17%
1 GBP 4,9189 -0,14%
100 JPY 2,4858 -0,33%
1 USD 3,6227 0,55%