Możliwa będzie aktualizacja ceny maks. w uzupełniających aukcjach mocowych - projekt MKiŚ
Po uwzględnieniu uwag MAP, MKiŚ w nowym projekcie o rynku mocy przyjął możliwość aktualizacji ceny maksymalnej w aukcji uzupełniającej - wynika z pisma MKiŚ do sekretarz Rady Ministrów. Jednocześnie przyjęto maksymalny wzrost ceny na poziomie 60 proc. Projekt trafił pod wtorkowe obrady rządu.
Resort przypomniał, że zgodnie z unijnymi wymogami, cena dla cenobiorców powinna być wyznaczona na poziomie, który pozwala objąć większość istniejących jednostek.
"Mając na względzie, że cena dla cenobiorców w aukcjach dodatkowych dla lat 2025 i 2026 była wyznaczana dla jednostek gazowych, przyjęto możliwość aktualizacji parametru aukcji określającego cenę maksymalną cenobiorcy z uwzględnieniem aktualnych, rzeczywistych, kosztów kapitałowych i operacyjnych jednostek obecnych na krajowym rynku, z wyłączeniem jednostek, które nie będą uprawnione do udziału w danej aukcji uzupełniającej, ze względu na objęcie umowami mocowymi w toku poprzednich aukcji" - brzmi uzasadnienie nowego zapisu wprowadzonego po uwagach MAP.
Dodano, że jednocześnie mając na względzie wskazanie w tym samym punkcie decyzji szacowanej wysokości ceny dla cenobiorców (ok. 45 EUR/kW/rok) konieczne jest ograniczenie maksymalnej ceny dla cenobiorców, aby pozostać w zgodności z decyzją notyfikacyjną o pomocy publicznej.
"Od czasu przeprowadzenia pierwszej aukcji mocy, na rok dostaw 2021 w 2018 roku do aukcji dodatkowych na poszczególne kwartały roku dostaw 2026, która zostanie przeprowadzona w pierwszym kwartale 2025 r., cena wejścia na rynek nowej jednostki wzrosła o około 60 proc. W związku z powyższym przyjęto również maksymalny wzrost ceny dla cenobiorców również na poziomie 60 proc. Następnie, zgodnie z ust. 5, wyrażona w euro wartość parametru maksymalnej ceny dla cenobiorcy jest przeliczana na złote zgodnie ze średnim kursem euro ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski z dnia przedłożenia przez operatora proponowanych parametrów aukcji na dany okres dostaw” - napisano.
Odnosząc się natomiast do propozycji resortu przemysłu dotyczących tzw. aukcji dogrywkowych MKiŚ podał, że rozwiązanie to wykracza poza decyzję notyfikacyjną dot. pomocy publicznej w ramach rynku mocy, która przewiduje jedynie aukcje główne i dodatkowe, wiec wprowadzenie takiego rozwiązania do ustawy oznaczałoby konieczność przeprowadzenia pełnego procesu notyfikacji pomocy publicznej.
"Podsumowując, uprzejmie informuję, że przyjmuję uwagę MAP i przekazuję zaktualizowane dokumenty do przyjęcia przez Radę Ministrów" - napisała w liście do sekretarz Rady Ministrów minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
"Natomiast w odniesieniu do kwestii poruszonej przez MP dotyczącej potrzeby dodania przepisów regulujących tzw. aukcje dogrywkowe, z uwagi na przedstawione powyżej ryzyka, proponuję rozwiązać go odrębnie względem niniejszego projektu ustawy o zmianie ustawy o rynku mocy i w tym zakresie deklaruję pozostanie w kontakcie z MP, jak również z MAP i innymi zainteresowanymi resortami" - dodała.
Zaznaczyła, że gdyby rząd zdecydował jednak o uwzględnieniu uwagi MP w bieżącej procedurze legislacyjnej, konieczne byłoby poszerzenie zaproponowanych przepisów o stosowny przepis zawieszający wejście w życie proponowanego rozwiązania dotyczącego aukcji dogrywkowych do czasu uzyskania pozytywnej opinii KE w tym zakresie. (PAP Biznes)
jz/ asa/