Od II kw. '26 początek sprzedaży produktów kredytowych dla klientów indywidualnych opartych o POLSTR
Od II kwartału 2026 roku rozpoczyna się sprzedaż produktów kredytowych dla klientów indywidualnych opartych o POLSTR, w tym w szczególności kredytów mieszkaniowych - podano w zaktualizowanej Mapie Drogowej procesu zaprzestania opracowywania wskaźników referencyjnych WIBID i WIBOR oraz wdrożenia indeksu POLSTR.
Wcześniej, bo w drugim kwartale 2025 roku GPW Benchmark zakończy proces dostosowawczy, zapewni dostępność indeksu oraz opublikuje zgodną z regulacją BMR dokumentację indeksów dla POLSTR, w tym oświadczenia dotyczące tych indeksów oraz Kodeks Postępowania. Spełnione zostaną wszelkie wymogi formalne pozwalające na rozpoczęcie stosowania indeksu POLSTR na polskim rynku finansowym.
"Od drugiego kwartału banki rozpoczynają sprzedaż produktów kredytowych dla klientów indywidualnych, korporacyjnych i instytucjonalnych oprocentowanych według stopy składanej wyznaczanej na podstawie wskaźnika referencyjnego POLSTR. W szczególności, banki wprowadzają do oferty kredyty mieszkaniowe oprocentowane według stopy składanej wyznaczanej na podstawie wskaźnika referencyjnego POLSTR przy jednoczesnym rozwoju rynku kredytów mieszkaniowych stosujących stałą/okresowo stałą stopę procentową" - napisano.
Z początkiem 2026 roku banki zaczynają oferować produkty kredytowe krótkoterminowe dla przedsiębiorców (spółek kapitałowych) z oprocentowaniem odwołującym się do wskaźnika referencyjnego POLSTR.
Również w 2026 roku, na rynku długu dochodzi do emisji obligacji, w tym obligacji banków oraz obligacji korporacyjnych i municypalnych, stosujących wskaźnik referencyjny POLSTR lub stałą stopę procentową.
Na 2026 rok planowane jest stopniowe budowanie płynności na rynku instrumentów pochodnych, ma to na celu wytworzenie krzywej terminowej dla wskaźnika referencyjnego POLSTR, co sprzyja rozwojowi rynku instrumentów kasowych.
W przypadku wystąpienia zdarzenia regulacyjnego zostanie zainicjowana ustawowa procedura wyznaczenia zamiennika wskaźnika referencyjnego WIBOR.
Mapa zakłada, że w 2027 roku w standardowej ofercie banków i innych podmiotów znajdują się nowe produkty stosujące POLSTR, w tym przede wszystkim dla konsumentów oraz jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek cywilnych. W szczególności banki oferują kredyty mieszkaniowe oprocentowane według stopy składanej wyznaczonej na podstawie wskaźnika referencyjnego POLSTR przy jednoczesnym rozwoju rynku kredytów mieszkaniowych stosujących stałą/okresowo stałą stopę procentową.
W 2027 roku rynek OIS osiąga pożądaną płynność, konieczną do zbudowania krzywej terminowej dla POLSTR.
W tymże 2027 roku następuje publikacja Rozporządzenia MF, z odpowiednim vacatio legis, zapewniającym właściwy okres na dostosowanie się do treści regulacji. Określony w Rozporządzeniu MF zamiennik będzie miał zastosowanie do umów i instrumentów finansowych, spełniających przesłanki wskazane w Rozporządzeniu BMR, z datą w nim określoną. Przepisy Rozporządzenia MF zdefiniują również spread korygujący. Zostają znowelizowane wszystkie akty prawne (krajowe i unijne) odnoszące się do wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID.
Zgodnie z założeniami Mapy Drogowej Narodowej Grupy Roboczej od 2028 roku zakłada się gotowość uczestników rynku do zaprzestania przez Administratora opracowywania i publikacji wskaźników referencyjnych WIBID i WIBOR.
Po wejściu w życie Rozporządzenia MF następuje konwersja istniejących umów i instrumentów stosujących WIBOR, z uwzględnieniem zasad w nim określonych. W klauzulach odsetkowych umówi instrumentów, do których zamiennik będzie miał zastosowanie, stosuje się zamiennik i spread korygujący wskazane w Rozporządzeniu MF. (PAP Biznes)
map/ ana/