Od połowy '25 przestrzeń do cięcia stóp NBP o 50-100 pb. do końca roku - MFW
Od połowy 2025 r. może pojawić się w Polsce przestrzeń do stopniowych obniżek stóp proc. o 50-100 pb. do końca roku - ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy w raporcie po misji w Polsce. Zacieśnienie polityki fiskalnej o 0,5 proc. PKB dałoby przestrzeń na dodatkowe obniżki do 50 pb.
"Polityka pieniężna jest odpowiednio restrykcyjna. Obniżki stóp procentowych w 2023 r. zaskoczyły rynki dużą skalą i wyczerpały przestrzeń do obniżek w 2024 r. (...) Jednak nastawienie monetarne NBP jest obecnie odpowiednie i staje się umiarkowanie restrykcyjne, gdy oczekiwania inflacyjne spadły, a NBP utrzymuje stopę procentową na poziomie 5,75 proc. nieprzerwanie od listopada 2023 r. Obecny poziom stóp jest zasadniczo zgodny ze ścisłą regułą Taylora celującą w inflację bazową" - napisano w raporcie MFW po misji w Polsce.
MFW ocenia, że inflacja bazowa w Polsce pozostaje na podwyższonym poziomie, co po części wynika z wpływu przyspieszenia dynamiki płac na popyt i koszty, przy wciąż napiętym rynku pracy. Zdaniem Funduszu niesie to ryzyko spotęgowania wpływu szoków podażowych na oczekiwania inflacyjne i negocjacje płacowe.
Fundusz uważa, że polityka pieniężna NBP powinna pozostać restrykcyjna co najmniej w 2025 r., a cięcia stóp powinny rozpocząć się dopiero wtedy, gdy inflacja zacznie wyraźnie spadać w kierunku celu.
"Przy braku niespodzianek inflacja bazowa i zasadnicza osiągną szczyt w ujęciu rocznym przed połową 2025 r. (...), a następnie obniżą się do poziomu nieco powyżej górnej granicy pasma odchyleń od celu (...) do końca 2025 r. Niepewność co do trajektorii inflacji jest jednak znaczna, ze względu na niepewność dotyczącą cen energii, rozwoju sytuacji na rynku pracy i tempa ożywienia gospodarczego. Podczas gdy polityka pieniężna powinna pozostać zarówno zależna od danych, jak i wybiegać w przyszłość, obecny kontekst uzasadnia przykładanie znacznego nacisku na kwestię schodzenia zrealizowanej inflacji w kierunku celu na przestrzeni kilku miesięcy, przy spowalnianiu płac" - napisano.
"Na tej podstawie może pojawić się przestrzeń rozpoczęcie niewielkich i stopniowych obniżek stóp procentowych około połowy 2025 r. w łącznej skali ok. 50-100 pb. do końca roku. Bardziej restrykcyjna polityka fiskalna zgodna z rekomendacjami MFW (zacieśnienie fiskalne w 2025 r. o 0,5 proc. PKB - PAP) może zwolnić miejsce na potencjalnie kolejne 25-50 pb. cięć stóp" - dodano. (PAP Biznes)
tus/ ana/