Ostatecznie podpisanie umowy pomostowej z Westinghouse-Bechtel w ciągu 10-12 dni - Wrochna
Uzyskanie zgód korporacyjnych i ostateczne podpisanie umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, z konsorcjum Westinghouse-Bechtel, może nastąpić za 10-12 dni - poinformował dziennikarzy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna.
"Za około 10- 12 dni od dzisiaj" - powiedział Wrochna w kuluarach konferencji Eurpower, pytany kiedy będą udzielone zgody korporacyjnie i kiedy umowa pomostowa może zostać ostatecznie podpisana.
Odniósł się też do negocjacji kolejnej umowy z wykonawcami I EJ na Pomorzu dotyczącej kompleksowej budowy reaktorów w formule EPC (Engineering, Procurement, Construction).
"Negocjacje tego typu umowy trwają 18 miesięcy, to jest taki średni termin, natomiast potrafią trwać dłużej. Zaletą prowadzenia dosyć rozbudowanych negocjacji na umowy EDA (pomostowej - PAP) jest to, że szereg postanowień, które udało nam się wynegocjować będzie mogło być przeniesiona do umowy EPC. To uprości nam negocjowanie umowy EPC" - powiedział Wrochna, pytany kiedy może być zawarta umowa EPC.
Zaznaczył, że do realizacji umowy EPC potrzebna jest zgoda KE na pomoc publiczną dla I EJ (ok. 60 mld zł).
"Nie tylko umowa EPC będzie o tym decydować, czy ten projekt może złapać jakieś opóźnienie, czy nie. W dużej mierze będzie to kwestia uzyskania zgody Komisji Europejskiej na finansowanie, na pomoc publiczną, bo nawet jeśli szybko wynegocjujemy umowę EPC, to nie będziemy w stanie w praktyce jej uruchomić. Nawet jeśli ją podpiszemy (bez zgody KE na pomoc publiczną - PAP), ona będzie miała charakter warunkowy, bo nie będziemy w stanie wydatkować środków na realizację tej umowy" - wyjaśnił Wrochna.
1 kwietnia premier Donald Tusk poinformował, że Polska wynegocjowała nową umowę pomostową z wykonawcami pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, konsorcjum Westinghouse-Bechtel.
W niedawnym raporcie eksperci kancelarii Baker McKenzie i Polityki Insight ocenili, że w ostatnich dwóch latach Polska znacznie przyspieszyła przygotowania do uruchomienia elektrowni jądrowej. Jednak ich zdaniem podpisanie kontraktu na kompleksową budowę reaktorów w formule EPC (Engineering, Procurement, Construction) może się opóźnić i nastąpić dopiero w 2028 lub 2029 r. (PAP Biznes)
jz/ osz/