Polityka pieniężna w Polsce powinna pozostać restrykcyjna, luzowanie - gdy pozwolą dane - OECD
Polityka pieniężna w Polsce powinna pozostać restrykcyjna, a jej luzowanie będzie możliwe, gdy dane potwierdzą zanikanie presji inflacyjnej i zanikanie wolnych mocy wytwórczych w gospodarce - oceniają ekonomiści OECD, w raporcie poświęconym Polsce.
"Patrząc w przyszłość, polityka pieniężna powinna pozostać restrykcyjna. Istnieje przestrzeń do dalszego stopniowego obniżania stóp procentowych w miarę trwałego zmniejszania się presji inflacyjnej. Wcześniejsza aprecjacja kursu walutowego ogranicza presję inflacyjną. Odczyty PPI w Polsce wskazują, że inflacja towarów będzie prawdopodobnie niska. Jednak inflacja w usługach pozostaje na wysokim poziomie i jest napędzana przez silny wzrost płac i solidny rynek pracy" - napisano w raporcie OECD.
"Wolne moce produkcyjne w gospodarce powinny pomóc złagodzić wzrost płac. Niemniej jednak istnieje niepewność co do procesu dezinflacji i momentu ustabilizowania się inflacji wokół celu. W tym kontekście polityka pieniężna powinna pozostać wystarczająco restrykcyjna, ale jednocześnie powinna być stopniowo łagodzona w kierunku bardziej neutralnego nastawienia, gdy dane potwierdzą, że presja inflacyjna zanika, a wolne moce produkcyjne w gospodarce maleją. Konsolidacja fiskalna pomoże zmniejszyć presję inflacyjną i wesprze łagodzenie polityki pieniężnej" - dodano.
RPP utrzymuje główną stopę procentową na poziomie 5,75 proc. od października 2023 r. (PAP Biznes)
tus/ asa/