Polska posiada duży potencjał produkcji biogazu i biometanu; wykorzystuje go w minimalnym stopniu - PIE

Polska posiada duży potencjał produkcji biogazu i biometanu, ale wykorzystuje go w minimalnym stopniu - wskazują w raporcie analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
"Polska posiada duży potencjał produkcji biogazu i biometanu, ale wykorzystuje go w minimalnym stopniu. Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) zakłada, że krajowy potencjał wytwórczy biometanu wynosi nawet 8 mld m. sześć. – w przypadku jego realizacji pokryłby aż 46 proc. zapotrzebowania Polski na gaz ziemny (8 z 17,4 mld m. sześć.), co zmniejszyłoby uzależnienie naszego kraju od importu tego paliwa lub umożliwiło szybsze odchodzenie od węgla w elektroenergetyce i ciepłownictwie" - napisano w raporcie PIE.
"Inne szacunki, np. organizacji Gas for Climate, sugerują, że polski potencjał wytwarzania tego paliwa jest jeszcze większy – 5. w Europie pod względem wielkości (około 13 mld m. sześć. w długoterminowej perspektywie 2050 r.)" - dodano.
Jak wskazują autorzy raportu, KPEiK w scenariuszu ambitnej transformacji (WAM) przewiduje, że biometan zapewni 11,9 TWh energii w krajowym zużyciu energii końcowej w 2030 r. (1,1 mld m. sześć.) i 28,3 TWh w 2040 r. (2,6 mld m. sześć.).
"Dokument zaznacza kilka działań sprzyjających wdrażaniu instalacji biometanu, m.in. ułatwienia budowy gazociągów bezpośrednich dla wytwórców tego paliwa. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało w kwietniu br. propozycje zmian w tym zakresie" - zaznaczono w publikacji PIE.
Jak wskazują eksperci Polskiego Instytut Ekonomicznego, Polska jest na wczesnym etapie rozwoju instalacji biogazowych i biometanowych względem państw UE.
"Według danych Urzędu Regulacji Energetyki (stan na marzec 2025 r.), na terenie naszego kraju znajduje się 416 zakładów (415 biogazowni, 1 biometanownia). Agencja Rynku Energii wskazuje, że charakteryzują się mocą zainstalowaną na poziomie 320 MW i roczną produkcją energii elektrycznej wynoszącą niecałe 1,6 TWh (0,94 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej w 2024 r.). W lutym 2025 r. w Polsce na terenie Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego w Brodach uruchomiono pierwszą w Polsce biometanownię" - napisano w raporcie.
"Instalacja ma produkować 0,65 mln m. sześć. biometanu rocznie, który będzie sprężany i sprzedawany jako paliwo w sektorze transportu (bioCNG). Dla porównania, w Europie działa ponad 20 tys. biogazowni i około 1600 biometanowni, a możliwości techniczne unijnej generacji biometanu już na koniec I kwartału 2024 r. przekroczyły 6,4 mld m. sześć., czyli ponad 9800-krotność polskiej produkcji w 2025 r." - dodano. (PAP Biznes)
pat/ ana/