Polska potrzebuje setek miliardów euro inwestycji w związku zieloną transformacją – Naim, IFC

47840181.Ary_3999-2.jpg

Sektor bankowy w Polsce jest silny, ale biorąc pod uwagę potrzeby kapitałowe związane z zieloną transformacją, potrzeba silniejszego rynku finansowego i rynku kapitałowego – powiedział PAP Biznes Ary Naim, menedżer regionalny w IFC z Grupy Banku Światowego. Polskie potrzeby inwestycyjne w tym zakresie mogą wynosić setki miliardów euro – dodał.


“Bardzo czekam na raport CCDR, który oszacuje potrzeby inwestycyjne, ale spodziewamy się, że to mogą być setki miliardów euro” – powiedział odpowiedzialny w IFC za Europę Południową i Środkową Naim.

Jak wyjaśnił Grupa Banku Światowego w konsultacjach z polską administracją przygotuje raport o klimacie i rozwoju (Country Climate and Development Report – CCDR), który będzie zawierać poziom publicznych i prywatnych inwestycji potrzebnych, by osiągnąć cel neutralności klimatycznej i ich wpływ na konkurencyjność.

“Nasza ambicją jest pomóc Polsce w osiągnięciu jej ostatniego kamienia milowego na drodze do osiągnięcia unijnych standardów życia. To oznacza zwiększenie produktywności, przyspieszenie zielonej transformacji i wypełnienie pozostałych luk, co będzie wymagało ogromnych inwestycji, zwłaszcza prywatnych” - podkreślił przedstawiciel IFC.

Zaznaczył, że w ciągu ostatnich 20 lat prywatne inwestycje w Polsce stanowiły ok. 16,5 proc. PKB, co jest poniżej średniej europejskiej na poziomie ok. 20 proc.

“Patrząc na raport Banku Światowego z 2022 r., szacujemy, że ambitny pakiet reform wraz z podnoszeniem udziału inwestycji prywatnych bliżej 20 proc. PKB rocznie przyniósłby dodatkowe 1,7 punktu procentowego długoterminowego wzrostu” – wskazał.

Przypomniał, że według raportu Banku Światowego o zielonej transformacji w Polsce, 2022 Country Economic Memorandum, bariery dla prywatnych inwestycji w Polsce związane są z regulacjami oraz otoczeniem biznesu.

„Jednym z obszarów możliwej poprawy jest zwiększenie udziału sektora prywatnego w infrastrukturze. Prawdopodobnie jest przestrzeń na większą konkurencję dla przedsiębiorstw kontrolowanych przez państwo i stworzenie bardziej wyrównanych warunków dla operatorów prywatnych i państwowych” – zaznaczył.

Zapytany o traktowanie akcjonariuszy mniejszościowych w spółkach kontrolowanych przez państwo przyznał, że poprawa zarządzania w spółkach Skarbu Państwa to jeden ze sposobów, który pomoże zmobilizować więcej prywatnych inwestorów.

„Zwłaszcza w infrastrukturze, gdzie potrzeby są ogromne. Wiemy, że jedną z przeszkód w dalszym rozwoju energii odnawialnej jest brak inwestycji w przesył. Jednocześnie deficyt Polski kształtuje się na poziomie 5 proc. PKB i kraj potrzebuje odbudować swój bufor fiskalny, dlatego należy eksplorować każdą możliwość wykorzystania środków prywatnych, a nie publicznych" – podsumował.

Przedstawiciel IFC wskazał na szanse wynikające z zielonej transformacji.

„Jest wiele szans. Polska może naprawdę wykorzystać zieloną transformację, dekarbonizację, aby zachować konkurencyjność w nowej gospodarce” – podkreślił Naim.

Dodał, że dekarbonizacja wraz z cyfryzacją są niezbędne dla przemysłu, ponieważ oba te obszary będą generować nowe miejsca pracy i zwiększać konkurencyjność Polski w łańcuchach dostaw.

„Trzecia szansa, która jest jednym z powodów naszej zwiększonej aktywności w Polsce w ostatnich miesiącach, polega na tym, że Polska jest gotowa odgrywać w przyszłości coraz bardziej centralną rolę w rozszerzonej Europie, szczególnie w kontekście odbudowy Ukrainy" – dodał.

Według regionalnego menedżera z IFC potencjalnie coraz bardziej wiodąca rola Polski może przełożyć się na nowe łańcuchy wartości rozwijane w obszarze elektromobilności i półprzewodników.

International Finance Corporation (IFC), członek Grupy Banku Światowego, jest największą instytucją rozwojową skupiającą się na sektorze prywatnym na rynkach wschodzących.

Jak zaznaczył Naim, IFC, zgodnie ze swoją strategią, chce skupiać się w Polsce na projektach z zakresu zielonych innowacji (produkcja energii z morskich farm wiatrowych, wodór, magazynowanie energii, gospodarka obiegu zamkniętego, dekarbonizacja przemysłu), finansowaniu klimatycznym oraz wspieraniu sektora private equity.

Julita Żylińska (PAP Biznes)

jz/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6440 -0,09%
1 EUR 4,3442 -0,15%
1 GBP 5,2161 -0,48%
100 JPY 2,6504 -0,12%
1 USD 4,1039 0,15%