Polskie zapasy gazu odpowiadają 6,9 proc. rocznej konsumpcji - PFR
Obecny poziom zapełnienia magazynów w Polsce (43,2 proc.) odpowiada około 6,9 proc. rocznej konsumpcji gazu - wynika z ostatniego zestawienia danych o rynku energii autorstwa PFR. Jednocześnie ceny gazu w Europie pozostają na umiarkowanie niskim poziomie.
"Obecny poziom zapełnienia magazynów w Polsce (43,2 proc.) odpowiada około 6,9 proc. rocznej konsumpcji gazu" - napisali analitycy, powołując się na stan z 5 maja tego roku.
Dodali, że w kwietniu 2025 r. ceny gazu w Europie wzrosły względem kwietnia 2024 r. o 21,3 proc., ale w perspektywie ostatnich 5 lat pozostają na umiarkowanie niskim poziomie. W ujęciu miesięcznym ceny zmalały o 15,6 proc.
"Dane Banku Światowego wskazują na spadek cen gazu w kwietniu br. w USA o 17,7 proc. mdm, w Europie o 12,4 proc. mdm, a w Japonii o 2,4 proc. mdm" - wskazali.
Jednocześnie ceny gazu dla przemysłu w Polsce od drugiej połowy 2022 r. pozostawały wyższe niż w UE ogółem; odwrotnie niż w przypadku gospodarstw domowych, gdzie ceny gazu dla gospodarstw domowych w Polsce od co najmniej 2010 r. pozostają niższe niż w UE ogółem (ostatnie dane z 2024 r.).
Według danych za 2023 r., udział Rosji w imporcie gazu do Unii Europejskiej zmniejszył się do 9,3 proc.
"Największymi dostawcami tego surowca do UE była Norwegia, Stany Zjednoczone i Algieria" - wymieniono.
Analitycy zauważyli, że od sierpnia 2024 r. dostawy LNG do Europy rosną, przy dalszym zmniejszeniu dostaw gazu ze Wschodu i stabilnych dostawach z pozostałych kierunków (ostatnie dane z marca 2025).
"Ogólnie dostawy gazu do Europy stabilnie i systematycznie zmniejszają się" - podsumowali. (PAP Biznes)
jz/ asa/