Powódź będzie miała ograniczony wpływ na perspektywy wzrostu gospodarczego Polski - CA (opinia)
Zniszczenia spowodowane powodzią i planowana skala wydatków na ich naprawę będą miały ograniczony wpływ na perspektywy wzrostu gospodarczego Polski w najbliższych kwartałach - oceniają ekonomiści Credit Agricole.
"Profil czasowy i skala planowanych wydatków (na usuwanie skutków powodzi - PAP) ze strony rządu oznacza, że, podobnie jak zniszczenia spowodowane powodzią, będą one miały ograniczony wpływ na perspektywy wzrostu gospodarczego w najbliższych kwartałach. Jednocześnie część strat zostanie pokryta przez wypłaty odszkodowań przez ubezpieczycieli, które według szacunków S&P mogą wynieść około 2,9 mld zł. (0,08 proc. PKB)" - napisano w raporcie.
"Dodatkowo, można spodziewać się przejściowego wzrostu popytu na trwałe dobra konsumpcyjne, związane z koniecznością zastąpienia zalanych pojazdów, mebli, sprzętu RTV, AGD i innych dóbr, które normalnie byłyby wymieniane w późniejszym terminie" - dodano,
Jak wskazują ekonomiści, odbudowa infrastruktury i budownictwa mieszkaniowego w 2025 r. przyczyni się do wzrostu aktywności w sektorze budowlanym w okresie spodziewanego boomu budowlanego, powiązanego z cyklem w absorbcji środków unijnych.
"Z uwagi na ograniczone moce produkcyjne firm budowlanych, ten czynnik będzie oddziaływał w kierunku silniejszego wzrostu cen materiałów budowlanych oraz przedłużenia czasu realizację inwestycji" - napisano.
Ekonomiści Credit Agricole podtrzymują swoją prognozę wzrostu PKB Polski w latach 2024-2025 na poziomie odpowiednio 2,3 proc. i 3,5 proc. (PAP Biznes)
pat/ asa/