Produkcja przemysłowa w czerwcu rozczarowała, ale nie ma powodów do paniki (opinia)
Produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 0,1 proc. rdr wobec oczekiwanego przez rynek wzrostu na poziomie 1,4 proc. rdr. Choć ubiegły miesiąc dla przemysłu był słaby, to nie widać powodów do paniki - wskazują w komentarzach po danych ekonomiści.

BANK PEKAO (platforma X):
"Mocne zaskoczenie w czerwcowej produkcji przemysłowej. GUS odnotował jej spadek o 0,1 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu. Produkcja w przetwórstwie uplasowała się nieco poniżej oczekiwań (+0,4 proc. rdr), a dodatkowo wskaźnik pociągnęły mocno w dół kategorie wytwarzanie energii oraz górnictwo. Słowem czerwiec dla przemysłu był słaby, ale nie widzimy powodów do paniki".
MBANK (platforma X):
"W przemyśle wyraźnie rozczarowanie (być może oczekiwania były nadmierne?), a na trendzie od dłuższego czasu nic się nie dzieje. Obraz ratuje sytuacja w sektorze budowlanym, gdzie produkcja wzrosła wyraźnie powyżej konsensusu (+2,2 vs. -1,2 proc. rdr). W końcu ruszamy? Tutaj jesteśmy nieco bardziej sceptyczni".
************************
Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 0,1 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,1 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji o 1,4 proc. rdr i wzrostu w ujęciu miesiąc do miesiąca o 0,3 proc.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w czerwcu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,1 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,5 proc. niższym niż w maju.
Z kolei ceny produkcji przemysłowej w czerwcu spadły rdr o 1,8 proc., w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,2 proc. Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że PPI w ujęciu rocznym wyniósł -1,7 proc. rdr i +0,2 proc. mdm.
Według danych GUS, produkcja budowlano-montażowa w czerwcu wzrosła o 2,2 proc. rdr, a mdm wzrosła o 10,3 proc. Analitycy spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej o 1,2 proc. rdr i wzrostu w ujęciu miesiąc do miesiąca o 7,0 proc. (PAP Biznes)
pat/ gor/