Produkcja przemysłowa w sierpniu poniżej oczekiwań, stagnacja w Niemczech nie pomaga (opinia)

przemysl.jpg

Dane o produkcji przemysłowej za sierpień były niższe od oczekiwań rynku (spadek o 1,5 proc. rdr wobec oczekiwań na poziomie -0,4 proc.). Stagnacja w Niemczech nie pozwala na wyraźne odbicie w krajowym przetwórstwie - wskazują ekonomiści. W najbliższych miesiącach tempo wzrostu aktywności powinno jednak przyspieszyć.


ING (X):

"Słaba produkcja przemysłowa w Polsce, -1,5 proc. rdr w sierpniu (jeden dzień roboczy mniej rdr). Odczuwamy skutki stagnacji w Niemczech, szczególnie przemysłu samochodowego, co nie pozwala krajowemu przetwórstwu na wyraźne odbicie. Wzrost PKB w III kw. 2024 r. powinien być jednak zbliżony do notowanego w II kw. 2024 r."

BANK PEKAO (X):

"Produkcja przemysłowa w sierpniu spadła o 1,5 proc. rdr zgodnie z naszą prognozą i wobec konsensusu stabilizacji. Tak wyraźny spadek dynamiki wobec lipca (4,9 proc.) to po części efekt różnicy w dniach roboczych, ale również utrzymujących się niekorzystnych nastrojów w przetwórstwie. Nie bez znaczenia pozostaje też mocny złoty, który osłabia konkurencyjność branż nastawionych na eksport".

POLSKI INSTYTUT EKONOMICZNY (X):

"Produkcja przemysłowa spadła w sierpniu o 1,5 proc. rdr – to poniżej oczekiwań (-0,4 proc.). Dane pozbawione sezonowości wskazują na nieznaczną poprawę (0,6 proc.). Najlepsze wyniki obserwujemy w dostawie wody (8,1 proc.) i zaopatrzeniu w energię (0,2 proc.). Przetwórstwo przemysłowe spadło o 1,7 proc. rdr.

W najbliższych miesiącach spodziewamy się przyśpieszenia tempa wzrostu aktywności w przemyśle. Najlepsze wyniki zobaczymy wśród producentów dóbr konsumenckich. Z drugiej strony, słabszy wzrost PKB w strefie euro będzie oznaczać trudności dla eksporterów. Badania Eurostat wskazują na spadek nowych zamówień w przemyśle u największych partnerów handlowych Polski.

W przyszłym roku zobaczymy silniejszą aktywność w przemyśle – konsensus rynkowy FocusEconomics przewiduje wzrost produkcji przemysłowej w 2025 r. o 5,1 proc. w porównaniu do 2 proc. w bieżącym roku.

Odbudowie aktywności sprzyja niska presja kosztowa – indeks PPI spadł w sierpniu o 5,1 proc. rdr. Niemniej trend ten powoli ulega wyczerpaniu – od początku roku ceny stabilizują się na poziomach z początku 2022 r., a presja kosztowa u największych partnerów handlowych Polski rośnie".

*********

Produkcja przemysłowa w sierpniu 2024 r. spadła o 1,5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 5,2 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji w sierpniu o 0,4 proc. rdr i spadku o 3,7 proc. mdm.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w sierpniu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,6 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,8 proc. niższym w porównaniu z lipcem br.

Ceny produkcji przemysłowej w sierpniu 2024 r. spadły rdr o 5,1 proc., w ujęciu miesięcznym spadły o 0,1 proc. Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym spadły w sierpniu o 4,8 proc., a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,1 proc. (PAP Biznes)

pat/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5778 0,55%
1 EUR 4,2802 0,19%
1 GBP 5,0155 -0,15%
100 JPY 2,6398 0,18%
1 USD 3,7646 0,48%