Rewizję KPO nieco wydłużył fundusz obronności, ale zakończy się ona w czerwcu - Pełczyńska-Nałęcz

pap_20250519_1VG.jpg

Jeżeli wskaźniki dla Polski są redukowane, tym bardziej potrzeba nowego paliwa i KPO nim jest - poinformowała PAP Biznes minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, pytana o prognozy KE. Dodała, że proces rewizji KPO nieco wydłużyło uzgadnianie funduszu obronności, ale na pewno on powstanie, a rewizja zakończy się w przyszłym miesiącu.


"W moim przekonaniu niezależnie od prognoz, zainwestowanie środków z KPO w dobry sposób jest absolutnie pożądane i dobre dla rozwoju polskiej gospodarki, bo już sam proces inwestycyjny powoduje, że uruchamiane są miejsca pracy i gospodarka idzie do przodu. To widać zresztą w tym boomie inwestycyjnym, że to nakręca polski rozwój" - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz, pytana o poniedziałkową rewizję prognoz wzrostu PKB Polski przez KE.

"Jeżeli są redukowane wskaźniki dla Polski, to tym bardziej potrzebujemy dzisiaj takiego nowego paliwa i KPO nim jest" - dodała.

Pytana, czy nie ma zagrożenia dla czerwcowego terminu zakończenia rewizji KPO, odparła, że rewizja zakończy się w przyszłym miesiącu.

"Rewizja skończy się w przyszłym miesiącu. To, co ją troszeczkę wydłużyło, to było włożenie przez nas do tej rewizji bardzo poważnych zmian (...), czyli stworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności i dzisiaj jesteśmy na etapie finalizacji uzgadniania, jak dokładnie ten fundusz ma wyglądać, piszemy polską ustawę, która będzie ten fundusz wdrażać" - powiedziała.

Dodała, że to pierwszy taki fundusz w UE, więc Polska przebija z UE "nieznane", więc to chwilę trwa.

"Ale jest zgoda i wiemy, że ten fundusz na pewno już powstanie" - podkreśliła szefowa MFiPR.

Powtórzyła, że po zamknięciu rewizji, w wakacje, do Polski ma trafić przelew z 4. i 5. wniosku o płatność z KPO.

Pytana o kwotę tego przelewu, zaznaczyła, że nie wiadomo, ile wyniesie jego wartość ze względu na roszady inwestycji w ramach rewizji, jak jednak zaznaczyła są to "mniejsze wnioski i mniejsze środki".

W poniedziałek Komisja Europejska obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego Polski w 2025 r. do 3,3 proc. z 3,6 proc., a w 2026 r. do 3,0 proc. z 3,1 proc.

W piątek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz informowała, że Polska zakontraktowała w ramach KPO 97 mld zł, zarówno w części grantowej, jak i pożyczkowej. Dodała, że jej resort chce skończyć rewizję KPO w czerwcu i w związku z tym latem oczekuje kolejnej wypłaty środków z tego planu.

Polska może otrzymać z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w sumie 59,8 mld euro, w tym 25,27 mld euro w postaci dotacji i 34,54 mld euro w formie preferencyjnych pożyczek. (PAP Biznes)

jz/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5608 0,66%
1 EUR 4,2785 0,93%
1 GBP 5,0801 0,85%
100 JPY 2,6232 0,69%
1 USD 3,8004 0,40%