Rozwój rynku repo sprzyjałby stabilności systemu finansowego - raport NBP
Rozwój rynku repo sprzyjałby stabilności systemu finansowego w Polsce i pozwolił na budowę wskaźnika referencyjnego opartego o ten rynek - podał NBP w najnowszym raporcie o stabilności systemu finansowego Polski.
"(...) Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej wskazał, że należy prowadzić dalsze prace mające na celu wzmocnienie rynku repo, co umożliwiłoby w przyszłości stosowanie indeksu dla transakcji warunkowych jako alternatywnego wskaźnika stopy procentowej. Szczególnie istotne w kontekście tego komunikatu byłoby stopniowe odchodzenie przez uczestników rynku od transakcji sell-buy-back na rzecz powszechnie wykorzystywanych na rynkach rozwiniętych transakcji repo, a także sukcesywne przenoszenie aktywności z rynku OTC do systemu obrotu, np. na platformę Treasury Bondspot Poland. Pozwalałoby to docelowo na wypracowanie wskaźnika danych regulowanych w rozumieniu rozporządzenia BMR" - podał NBP.
W ocenie banku centralnego, koncentracja krajowego rynku operacji warunkowych na transakcjach repo, które bazowałyby na szeroko akceptowanych (w tym przez uczestników rynku spoza Polski) wzorcach dokumentacji, byłyby zawierane w systemie obrotu i podlegały centralnemu rozliczaniu, przybliżałaby polski rynek do standardów obserwowanych na wielu rynkach zagranicznych.
"Ponadto zmiana modelu zarządzania płynnością przez banki, polegająca na odejściu od niezabezpieczonych depozytów międzybankowych w kierunku transakcji repo, sprzyjałaby stabilności systemu finansowego i zwiększała odporność sektora bankowego na zaburzenia na rynkach finansowych. Jednocześnie realizowałoby to postulaty zawarte w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego i byłoby zbieżne z zaplanowanymi w niej działaniami" - dodano.
Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej wybrał indeks WIRF- jako docelowy wskaźnik referencyjny, który ma zastąpić WIBOR. Finalna nazwa wskaźnika zostanie ustalona w toku dalszych prac. (PAP Biznes)
tus/ asa/