Rząd przyjął projekt ustawy o deregulacji inwestycji zw. z bezpieczeństwem (opis)

RM

Rząd przyjął projekt ustawy upraszczajacej zasady przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji obronnych państwa, w tym inwestycji kluczowych - poinformował premier Donald Tusk w trakcie wystąpienia.


"Dzisiaj przyjęliśmy projekt ustawy o bardzo masywnej deregulacji - chodzi o inwestycje w bezpieczeństwo, takie jak schrony, bunkry fabryki amunicji czy broni, inwestycje w ramach Tarczy Wschód. (...) Uprościmy bardzo procedury, uprościmy w sposób radykalny, nie będziemy musieli czekać miesiącami, a nawet latami na zezwolenia tylko tam, gdzie to dotyczy bezpośrednio bezpieczeństwa obywateli, państwa polskiego, będziemy mogli podejmować te decyzje bardzo szybko" - powiedział Tusk.

Chodzi o projekt ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych oraz kluczowych inwestycji w zakresie potrzeb obronności państwa i bezpieczeństwa publicznego oraz ustanawiania stref ochronnych dla niektórych terenów zamkniętych.

Dzięki projektowi rząd uprości zasady przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji obronnych państwa, w tym inwestycji kluczowych. Skróci się w tym zakresie proces inwestycyjno-budowlany.

Na mocy projektu będzie możliwe także wprowadzenie ustanawiania stref ochronnych terenów zamkniętych, na etapie przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji, jak również dla obiektów już istniejących.

Jak podano na stronach rządowych nowe przepisy są związane z sytuacją geopolityczną i potrzebą przyspieszenia procesu inwestycyjnego dotyczącego obronności państwa. Rozwiązania wynikają także ze zwiększania liczebności Sił Zbrojnych RP, pozyskiwania nowego sprzętu wojskowego oraz zapewnienia przemysłowego potencjału obronnego państwa.

NAJWAŻNIEJSZE ROZWIĄZANIA

Nowe przepisy przewidują uproszczenie i usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego, jeśli chodzi o przygotowanie oraz realizację strategicznych inwestycji dotyczących obronności państwa.

Czas przygotowania i realizacji inwestycji skróci się średnio z 6 do 3 lat.

Uproszczenia będą dotyczyły: wymaganej dokumentacji; sposobu, trybu i terminów związanych z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację strategicznej inwestycji; realizacji samej inwestycji.

Z rozwiązań będzie mogło korzystać Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Spółki Skarbu Państwa.

Wprowadzona zostaje tzw. inwestycja kluczowa, która będzie realizowana na terenach zamkniętych. Jej realizacja będzie maksymalnie odformalizowana. Rozwiązanie pozwoli na realizację nie tylko infrastruktury wojskowej, ale także inwestycji związanych ze wzmocnieniem przemysłowego potencjału obronnego oraz bezpieczeństwa publicznego.

Do inwestycji kluczowych zaliczone zostają przedsięwzięcia budowlane, które wynikają z Narodowego Programu Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód oraz produkcja amunicji. Możliwe będzie ustanawianie – już na etapie przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji – stref ochronnych dla terenów zamkniętych. Chodzi o obszar, wyznaczony poza terenem zamkniętym, na którym ze względu na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa, obowiązywać będą zakazy i ograniczenia w zagospodarowaniu lub korzystaniu z terenów.

Rozwiązanie pozwoli na zabezpieczenie prawidłowego funkcjonowania terenów zamkniętych, na których znajdowałyby się np. strzelnice czy urządzenia wojskowe, takie jak radary. Strefy ochronne dla terenów zamkniętych będzie ustalał wojewoda.

Przyjęte przepisy będą dotyczyć m.in. budowy: obiektów na potrzeby systemu kierowania obroną państwa oraz systemu dowodzenia (inwestycje, którym nadano klauzule niejawności: poufne, tajne i ściśle tajne); systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej; obiektów na potrzeby systemów rozpoznania i walki elektronicznej; obiektów logistycznych, w tym przeznaczonych do przechowywania środków bojowych oraz materiałów palnych; infrastruktury lotnisk i portów wojennych; infrastruktury dla nowych związków taktycznych oraz wprowadzanej na wyposażenie armii nowej techniki wojskowej; rozbudowy obiektów szkoleniowych dla sił polskich i wojsk sojuszniczych; infrastruktury ochronnej – schrony i ukrycia; obiektów fortyfikacyjnych, w tym szczególnie w ramach przygotowań do działań obronnych.

Rada Ministrów będzie mogła uchwalić Narodowy Program Gotowości Zbrojeniowej Państwa, z określeniem terminu, celów oraz kosztów związanych z jego realizacją. Aby zrealizować program, Minister Obrony Narodowej będzie mógł zawierać porozumienia ze spółkami przemysłowego potencjału obronnego. (PAP Biznes)

tus/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6317 0,13%
1 EUR 4,3033 0,62%
1 GBP 5,0302 0,86%
100 JPY 2,6549 0,67%
1 USD 3,7851 0,42%