Stopniowa poprawa w handlu zagranicznym, ale eksport spada - NBP
Stopniowa poprawa w handlu zagranicznym, ale eksport w PLN spada, głównie za sprawą niskiej sprzedaży zagranicznej środków transportu i ich części - podał NBP.
"Wstępne dane o obrotach towarowych wskazują na stopniową poprawę w handlu zagranicznym. W październiku 2024 r. wartość eksportu zmniejszyła się o 3,0 proc. rdr, a więc mniej niż w poprzednich miesiącach. Natomiast wartość importu wzrosła o 1,8 proc. rdr, był to więc trzeci wzrost w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Nadal jednak dynamiki obrotów towarowych pozostają pod wpływem niskiej aktywności zarówno w polskiej gospodarce, jak i w krajach będących najważniejszymi partnerami handlowymi" - napisał NBP w komentarzu do danych o bilansie płatniczym.
Według NBP spadek sprzedaży zagranicznej nastąpił w pięciu spośród sześciu głównych kategorii towarów. Największy wpływ na zmniejszenie eksportu w październiku 2024 r. miała mniejsza sprzedaż środków transportu i ich części, do czego przyczynił się głównie dalszy spadek eksportu akumulatorów elektrycznych.
Wyraźny był również spadek eksportu produktów klasyfikowanych, jako dobra inwestycyjne. Z kolei jedyną kategorią, gdzie wartość eksportu była wyższa w porównaniu z rokiem poprzednim były produkty rolne.
Z kolei wzrost importu odnotowano w trzech kategoriach.
Z danych NBP wynika, że najsilniej zwiększył się import towarów konsumpcyjnych, zwłaszcza urządzeń AGD oraz odzieży. Wyższy w porównaniu z rokiem poprzednim był również import produktów rolnych oraz środków transportu. Wzrost w tej ostatniej kategorii związany był z utrzymującym się wysokim popytem na auta nowe oraz używane.
NBP podaje, że jednocześnie, pod wpływem wyraźnego obniżenia się cen, pogłębiła się tendencja spadkowa w imporcie paliw. Średnia cena importowanej ropy spadła w październiku do najniższego poziomu od końca 2021 r. (PAP Biznes0
map/ ana/