Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu wyniosła 5,1 proc. vs 5,0 proc. w maju - MRPiPS (opis)
Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu 2025 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,0 proc. miesiąc wcześniej - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w komunikacie. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że w czerwcu stopa bezrobocia obniżyła się do 4,9 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca 2025 r. kształtowała się w przedziale od 3,1 proc. w województwie wielkopolskim do 8,4 proc. w podkarpackim.
"W porównaniu do poprzedniego miesiąca stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła we wszystkich województwach, z wyjątkiem kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego, w których pozostała na niezmienionym poziomie. W dziesięciu województwach wzrosła o 0,1 pkt. proc., w kolejnych trzech o 0,2 pkt. proc." - napisano w komunikacie.
Według wstępnych danych resortu pracy w końcu czerwca 2025 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 797 tys. bezrobotnych. To o 14,2 tys. osób (1,8 proc.) więcej niż w końcu poprzedniego miesiąca oraz o 34,8 tys. osób (4,6 proc.) więcej niż w końcu czerwca 2024 r.
W urzędach pracy zarejestrowanych było 11,1 tys. bezrobotnych obywateli Ukrainy, tj. 1,4 proc. ogólnej liczby bezrobotnych.
"W porównaniu do stanu z końca lutego 2022 r. (początek wojny w Ukrainie) liczba bezrobotnych obywateli Ukrainy zarejestrowanych w urzędach pracy wzrosła 7-krotnie, natomiast w porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrosła o 29 osób, tj. o 0,3 proc." - napisano w komunikacie.
"Główne przyczyny rejestracji bezrobotnych w czerwcu 2025 r.: zakończenie pracy z powodu upływu okresu, na jaki zawarta była umowa, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron oraz wypowiedzenie umowy ze strony pracodawcy lub pracownika" - dodano.
Sekcje, w których przed rejestracją w czerwcu 2025 r. pracowało najwięcej bezrobotnych to przetwórstwo przemysłowe (14,6 proc. napływu), handel hurtowy i detaliczny (14,0 proc.) oraz budownictwo (6,9 proc.).
Zawody, które posiadało najwięcej (ponad 1,0 tys.) bezrobotnych zarejestrowanych w czerwcu 2025 r. to z kolei: sprzedawca (7,9 proc. napływu), kucharz (2,2 proc.), magazynier (1,7 proc.), fryzjer (1,6 proc.), ślusarz (1,4 proc.), mechanik pojazdów samochodowych (1,4 proc.), technik ekonomista (1,3 proc.), pomocniczy robotnik budowlany (1,3 proc.), robotnik gospodarczy (1,2 proc.) i pracownik produkcji (1,2 proc.).
"Liczba bezrobotnych w końcu czerwca br. ukształtowała się pod wpływem nieco niższych niż miesiąc wcześniej rejestracji bezrobotnych, ale przy znacząco niższych wyrejestrowaniach. Wciąż głównym powodem wyrejestrowań bezrobotnych były podjęcia pracy, ale o ponad 3/4 spadła liczba wyrejestrowań z powodu niestawienia się w urzędzie pracy w wyznaczonym terminie" - podał resort pracy w komunikacie.
"Wysoki był również spadek w porównaniu do maja br. liczby bezrobotnych podejmujących staże, roboty publiczne, prace interwencyjne, czy inne programy aktywizujące. Ostateczne dane w tym zakresie będą dostępne po opublikowaniu danych przez Główny Urząd Statystyczny (23 lipca br.)" - dodał.
Według wstępnych danych, pracodawcy zgłosili do urzędów pracy w czerwcu 2025 r. 31,7 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 33,7 tys. (51,5 proc.) mniej niż w poprzednim miesiącu i o 66,5 tys. (67,7 proc.) mniej niż w czerwcu 2024 r.
"Najwięcej ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy w czerwcu 2025 r. (ponad 1 tys.) przeznaczonych było dla sprzedawców i pracowników produkcji" - podał resort pracy.
"Silny spadek liczby miejsc pracy zgłoszonych do urzędów pracy w czerwcu br. jest związany z obowiązującymi od 1 czerwca br. nowymi przepisami regulującymi zatrudnianie cudzoziemców w Polsce - zlikwidowano tzw. test rynku pracy, czyli obowiązek zgłoszenia miejsca pracy celem sprawdzenia przed powierzeniem pracy cudzoziemcowi, czy na lokalnym rynku nie ma osób bezrobotnych lub poszukujących pracy, które pracodawca mógłby zatrudnić" - dodano. (PAP Biznes)
pat/ gor/