TYDZIEŃ NA RYNKACH: Cd. wojny celnej, status USD i Treasuries, decyzje EBC i TCMB, wyniki spółek

Uwaga inwestorów pozostanie skupiona na wojnie celnej USA ze światem. Rynki obserwować będą zachowanie USD i Treasuries po ich mocnym osłabieniu w ub. tygodniu, co wywołało spekulacje o globalnej utracie zaufania do tych aktywów. Decyzje ws. stóp proc. zakomunikuje EBC oraz bank centralny Turcji. Wyniki w USA podadzą banki, producenci chipów i Netflix.


Po sobotnich doniesieniach, że USA wykreślą z listy ceł wzajemnych smartfony, komputery oraz inne urządzenia i komponenty technologiczne, w niedzielę sekretarz handlu USA H. Lutnick poinformował, że ww. produkty zostaną jednak oclone razem z półprzewodnikami za około miesiąc do dwóch.

Informację potwierdził później [* na końcu tekstu] przedstawiciel USA ds. handlu (USTR) J. Greer, który wskazał, że wspomniane produkty zostały przeniesione do kategorii ceł zw. z bezpieczeństwem narodowym z kategorii taryf wzajemnych. Dodał, że nałożenie ceł na produkty z kategorii bezpieczeństwa wymaga uprzedniego przeprowadzenia dochodzenia w tej sprawie. Zasygnalizował, że toczy się ono w kwestii leków, półprzewodników, metali oraz w innych obszarach, których nie sprecyzował.

Pilnie śledzone będą również rynkowe reperkusje decyzji ws. ceł Białego Domu. W ostatnich dniach mocno osłabił się dolar, blisko 4 proc. do EUR, a w tym samym kierunku podążyły Treasuries - 10-letnie straciły w w ub. tygodniu 50 pb., co ostatni raz zanotowano po ataku terrorystycznym na World Trade Centre w 2001 r. Co więcej, osłabienie Treasuries odbywało się przy relatywnie niezmienionych notowaniach bunda i wzrost spreadu na niekorzyść UST względem niemieckich papierów był największy od co najmniej 1989 r.

Taka skala i kierunek ruchów wzbudziły spekulacje o zmianie percepcji dolara jako głównej waluty rezerwowej oraz Treasuries jako globalnego benchmarku stopy wolnej od ryzyka. Słowem - zaufanie rynków do głównych amerykańskich aktywów tąpnęło, a uwaga obecnie przesuwa się w kierunku, do jakiego stopnia można ją odbudować.

Skala napięć na rynku amerykańskich papierów skarbowych skłania uczestników obrotu do rozważań, czy nie będzie potrzebna interwencja płynnościowa ze strony Fed. W piątek wieczorem prezes Fed Boston S. Collins zapewniła, że Rezerwa Federalna będzie "absolutnie" przygotowana na stabilizowanie rynków, jeżeli warunki będą tego wymagać.

W tle do sytuacji rynkowej ,z danych makro interesujący będzie odczyt PKB Chin za I kw. Rynek spodziewa się wskaźnika na poziomie 5,2 proc. rdr wobec 5,4 proc. kwartał wcześniej.

Z kolei ze Stanów Zjednoczonych napłynie "obrazek" amerykańskiego konsumenta (sprzedaż detaliczna za marzec) sprzed zawirowań celnych z I poł. kwietnia.

EBC ZETNIE STOPY O 25 PB., BANK TURCJI MOŻE PODNIEŚĆ GŁÓWNĄ STOPĘ

W warunkach najwyższej od pandemii i kryzysu upadku Lehman Brothers zmienności rynkowej i niepewności decyzję w czwartek zakomunikuje Europejski Bank Centralny. Zbliżające się uderzenie w europejską gospodarkę ze strony amerykańskich ceł w ocenie rynku utwierdziło Radę Prezesów EBC o konieczności dalszego cięcia stóp o 25 pb. w kwietniu (2,50 proc. obecnie, stopa depozytowa). W dalszej części roku rynek obecnie wycenia dwie kolejne obniżki w takiej samej skali, co dałoby stopę docelowo na poziomie 1,75 proc.

"Spowolnienie inflacji, słabe wskaźniki PMI i konsekwencje ogłoszenia ceł przez USA wskazują na kolejną obniżkę stóp przez EBC. Spodziewamy się, że w komunikacie stopy procentowe będą nadal określane jako restrykcyjne, zgodnie z przekazem z marca. Taka komunikacja nastawienia w polityce pieniężnej otwiera drzwi do kolejnych obniżek stóp (np. w czerwcu). Dyskusje w Radzie będą naszym zdaniem koncentrować się na najnowszych zapowiedziach dotyczących ceł USA i związanych z nimi zagrożeniach dla wzrostu gospodarczego, poluzowaniu polityki fiskalnej w Niemczech, obserwowanym zaostrzeniu warunków finansowych i implikacjach zmienności na rynku" - oceniają ekonomiści Morgan Stanley.

Zgoła inną decyzję, nieco ponad godzinę przez EBC, może zakomunikować bank centralny Turcji (TCMB) - konsensus wskazuje na pozostawienie głównej stopy na poziomie 42,5 proc. (1-tyg. repo). Po marcowych zawirowaniach wywołanych sytuacją polityczną (zatrzymanie jednego z głównych przedstawicieli opozycji przez obóz rządzący) rolę efektywnej pełni jednak stopa lombardowa O/N na poziomie 46 proc., po ostatniej podwyżce o 200 pb.

Ekonomiści Goldman Sachs nie wykluczają jednak, jeżeli TCMB zechce wrócić na ścieżkę ortodoksyjnej polityki, podwyżki głównej stopy repo do poziomu lombardowej O/N (+350 pb.) i przywrócenie jej jako stopy efektywnej, przy równoczesnym przywróceniu korytarza stóp.

WYNIKI W USA

Początki przygotowań na wojnę handlową, której potencjalnej skali nikt ex ante nie docenił, mogą być widoczne w wynikach amerykańskich spółek za I kw. w przyszłym i kolejnych tygodniach. Z kolei konferencje wynikowe będą okazją do podzielenia się przez kierownictwa korporacji wizją przebiegu i potencjalnego wyniku globalnego starcia celnego.

Poniedziałek: Goldman Sachs.

Wtorek: Bank of America, Citi, Johnson&Johnson, PNC, Ericsson, United.

Środa: ASML, US Bancorp, Travelers, ProLogis, Alcoa.

Czwartek: TSMC, UnitedHealth, American Express, Netflix.

* stan informacji nt. globalnej polityki celnej aktualny na godz. 21.00 w niedzielę czasu polskiego.

-----------------

Kalendarium wyd­­arzeń na światowym rynku finansowym w tygodniu 14-18 kwietnia (źródło: Bloomberg).

PONIEDZIAŁEK, 14 KWIETNIA

6.30 - Japonia - produkcja przemysłowa za II

8.30 - Szwajcaria - PPI za III

9.00 - Turcja - saldo C/A za II

18.00 - USA - wystąpienie publiczne prezesa Fed Richmond T. Barkina

19.00 - USA - wystąpienie publiczne członka zarządu Fed Ch. Wallera

WTOREK, 15 KWIETNIA

0.10 - USA - wystąpienie prezesa Fed Philadelphia P. Harkera

1.40 - USA - wystąpienie prezesa Fed Atlanta R. Bostica

3.30 - Australia - minutes z posiedzenia banku centralnego

8.00 - Rumunia - produkcja przemysłowa za II

8.00 - UK - płace i bezrobocie za II, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych za III

8.00 - Norwegia - bilans handlowy za III

8.45 - Francja - HICP i CPI za III (fin.)

10.00 - strefa euro - ankieta komitetów kredytowych banków

11.00 - strefa euro - produkcja przemysłowa za II

11.00 - Niemcy - indeks oczekiwań inwestorów instytucjonalnych ZEW

14.30 - Kanada - CPI za III, produkcja przemysłowa za II

14.30 - USA - indeks aktywności NY Empire State

ŚRODA, 16 KWIETNIA

1.10 - USA - wystąpienie członkini zarządu Fed L. Cook

1.50 - Japonia - zamówienia na dobra trwałe za II

3.30 - Chiny - ceny nieruchomości za III

4.00 - Chiny - PKB za I kw., produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna za III

8.00 - UK - CPI za III

9.00 - Czechy - PPI za III

10.00 - strefa euro - saldo C/A za II

10.00 - Włochy - HICP i CPI za III (fin.)

11.00 - strefa euro - HICP za III

13.00 - USA - tygodniowe wnioski o kredyt hipoteczny MBA

14.30 - USA - sprzedaż detaliczna za III

15.15 - USA - produkcja przemysłowa za III

15.45 - Kanada - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.

16.00 - USA - indeks aktywności rynku nieruchomości NAHB za IV, zapasy niesprzedanych towarów za II

16.30 - Kanada - konferencja prezesa banku centralnego

18.00 - USA - wystąpienie prezes Fed Kansas B. Hammack

19.30 - USA - wystąpienie prezesa Fed J. Powella

CZWARTEK, 17 KWIETNIA

0.45 - Australia - CPI za I kw.

1.00 - USA - wystąpienie prezesa Fed Kansas J. Schmidta

1.50 - Japonia - saldo handlowe za III

8.00 - Niemcy - PPI za III

8.00 - Szwajcaria - saldo handlowe za III

8.30 - Węgry - płace za II

13.00 - Turcja - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.

14.15 - strefa euro - decyzja EBC ws. stóp proc.

14.30 - USA - pozwolenia na budowę domów i rozpoczęte budowy za III, tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, indeks Fed Philadelphia za IV

14.45 - strefa euro - konferencja prasowa prezes EBC

17.45 - USA - wystąpienie członka zarządu Fed M. Barra

PIĄTEK, 18 KWIETNIA

brak sesji giełdowej - USA, UK, Niemcy i in. rynki - Wielki Piątek

1.30 - Japonia - CPI za III

10.00 - Włochy - saldo handlowe za II

17.00 - USA - wystąpienie prezes Fed San Francisco M. Daly

Po zamknięciu rynków - przeglądy ratingów: Grecja (S&P), Holandia (S&P).

(PAP Biznes)

tus/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5976 -0,59%
1 EUR 4,2776 -0,46%
1 GBP 4,9479 -0,14%
100 JPY 2,6284 -0,46%
1 USD 3,7798 -1,41%