TYDZIEŃ NA RYNKACH: Inauguracja Trumpa, Forum Davos, decyzje BoJ, Riksbanku i TCMB, PMI za I

Uwaga inwestorów skierowana będzie na doniesienia ze szwajcarskiego Davos, gdzie przez cały tydzień odbywać się będzie Światowe Forum Ekonomiczne. Decyzje ws. stóp proc. ogłoszą banki centralne z Japonii, Turcji, Norwegii i Chin. Z Europy na sam koniec tygodnia napłyną wstępne odczyty indeksów PMI za styczeń.


INAUGURACJA DRUGIEJ PREZYDENTURY DONALDA TRUMPA

W poniedziałek, choć rynki w USA będą nieczynne z uwagi na święto Martina Luthera Kinga, uwaga uczestników obrotu skierowana będzie na uroczystość zaprzysiężenia Donalda Trumpa jako 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych - początek o godz. 18.00 czasu polskiego. Inwestorzy wsłuchiwać się będą w ewentualne sygnały dotyczące polityki gospodarczej nowej administracji Białego Domu.

Według zapowiedzi nowy prezydent USA zacznie drugą kadencję od wydania około 100 rozporządzeń. Mają dotyczyć m.in. dodatkowych restrykcji na granicy, poluzowania regulacji dotyczących wydobycia ropy naftowej, nałożenia nowych ceł oraz zmian w pracy urzędników państwowych.

Jedna z pierwszych decyzji Trumpa będzie również dotyczyć aplikacji TikTok, która została w niedzielę tymczasowo wyłączona przez chińskiego właściciela, zgodnie z wcześniejszym wyrokiem amerykańskich sądów. Trump zaapelował w niedzielę do firm internetowych, by ponownie umożliwiły funkcjonowanie TikToka. Zapowiedział, że podpisze w poniedziałek rozporządzenie zawieszające prawo dotyczące wyłączenia aplikacji w USA. Zaznaczył też, że chce by USA posiadały 50 proc. udziałów w spółce.

Według Politico większość podejmowanych w początkowym okresie decyzji przywróci politykę z jego pierwszej kadencji, w tym dodatkowe zaostrzenia w możliwości ubiegania się o azyl. Z kolei "Wall Street Journal" donosi, że już we wtorek zacząć mają się pierwsze naloty służb imigracyjnych na nielegalnych imigrantów, w pierwszej kolejności w Chicago. Choć celem akcji mają być imigranci, którzy popadli w kontakt z prawem, zatrzymania mają objąć też inne osoby nielegalnie przebywające w USA, ale otoczenia Trumpa studziło wśród establishmentu oczekiwania co do skali tej operacji.

Innym priorytetem Trumpa ma być zniesienie regulacji dotyczących wydobycia ropy naftowej na ziemiach należących do władz federalnych. W tym kontekście spodziewane jest również ponowne wyjście USA z paryskiego porozumienia klimatycznego.

Wśród zapowiadanych przez nowego prezydenta działań pierwszego dnia miało być również nałożenie nowych ceł, choć szczegóły wciąż nie są znane. Trump groził nałożeniem ceł w wysokości 25 proc. na towary z Meksyku i Kanady oraz 10 proc. na towary z Chin, jeśli nie ukrócą przemytu narkotyków i nielegalnej migracji. Rządy krajów sąsiadujących z USA zapowiedziały działania w tym zakresie, lecz nie jest jasne, czy wystarczy to do uniknięcia ceł.

Wśród pierwszych stu działań Trumpa mają się znaleźć także rozporządzenia dotyczące pracy federalnej biurokracji, w tym zakończenia możliwości pracy zdalnej przez urzędników. Nie jest jasne, czy Trump zamierza zgodnie z obietnicą wydać rozporządzenie wprowadzające kategorię pracowników federalnych znanych jako "Schedule F", która ma umożliwić zwolnienie do 50 tys. urzędników aparatu państwowego i zastąpienie ich ludźmi związanymi z prezydentem.

ŚWIATOWE FORUM EKONOMICZNE W DAVOS

Przez cały tydzień w szwajcarskim kurorcie Davos odbywać się będzie coroczne Światowe Forum Ekonomiczne, z udziałem ok. 3 tys. liderów politycznych i ekonomiczno-biznesowych z ponad 130 krajów, w tym 60 głów państw. W tym roku Forum odbywa się pod hasłem "Współpraca w Inteligentnej Erze" ("Collaboration for the Intelligent Age").

W 2025 r. w Davos nie będzie fizycznie Donalda Trumpa (połączy się online), ani chińskiego przywódcy Xi Jinpinga i premiera Indii. Będą za to obecni, oprócz prezydenta Polski Andrzeja Dudy, m.in: szefowa KE Ursula von der Leyen, szef NATO Mark Rutte, szefowa PE Roberta Metsola, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Argentyny Javier Milei, wicepremier Chin Ding Xuexiang, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prawdopodobnie premier Wlk. Brytanii Keir Starmer.

W forum będą też uczestniczyć sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa.

DECYZJE BANKÓW CENTRALNYCH

Przy raczej ubogim kalendarzu publikacji makro, inwestorzy śledzić będą decyzje banków centralnych. Nowych sygnałów nie dostarczą rynkom bankierzy z Fed, których od soboty obowiązuje blackout przed posiedzeniem w dn. 29 stycznia.

Najwięcej uwagi przykuje w piątek nad ranem czasu polskiego decyzja Banku Japonii, który wg konsensusu, warunkowych zapowiedzi jego przedstawicieli i przecieków prasowych najprawdopodobniej podniesie stopy procentowe o 25 pb. do 0,50 proc., przy rewizji w górę prognoz inflacji na najbliższe lata.

Prezes BoJ Kazuo Ueda wzmocnił w ub. tygodniu oczekiwania na podwyżkę stóp mówiąc, że decyzja dotyczyć będzie właśnie ruchu w górę i wskazał przy tym na rosnące zaufanie banku co do wzrostu płac w gospodarce. Również w ub. tygodniu Bloomberg poinformował, że urzędnicy banku centralnego widzą duże szanse na podwyżkę, o ile początek prezydentury D. Trumpa nie przyniesie zbyt wiele negatywnych dla gospodarki Japonii niespodzianek.

"Ostatnie dane dotyczące inflacji, czy płac były zachęcające i wspierają decyzję Banku Japonii o podniesieniu stóp procentowych na posiedzeniu w styczniu. Komentarze przedstawicieli BoJ również wykazały zwiększone zaufanie co do trwałego wzrostu płac. Powinniśmy jednak uważnie obserwować inaugurację Trumpa, która może mieć negatywny wpływ na globalną i japońską gospodarkę. (...) Oczekuje się, że inflacja w Japonii wzrośnie dość gwałtownie w grudniu. Zakończenie rządowego programu dopłat do energii prawdopodobnie tymczasowo podniesie ją znacznie powyżej 3 proc. rdr" - napisali w zapowiedzi tygodnia ekonomiści ING.

Z kolei w Turcji, rozpoczęty w grudniu cykl obniżek stóp, cięciem o 250 pb. do 47,5 proc., prawdopodobnie będzie kontynuowany. Rynek spodziewa się podobnej skali obniżki, co sprowadziłoby stopę referencyjną (tygodniowa stopa repo) do 45,0 proc.

"Nie widzimy powodu, dla którego TCMB miałby w tym momencie zmieniać tempo cięć. Reakcja rynku na rozpoczęcie cyklu o -250 pb. w grudniu, nieco więcej niż -175 pb. w konsensusie (...), była zasadniczo przychylna. Depozyty FX w systemie bankowym pozostały stabilne i nie było żadnych oznak re-dolaryzacji w gospodarce. Rezerwy walutowe TCMB z kolei wzrosły (o 4,4 mld USD) od grudniowego posiedzenia. Obniżka nie doprowadziła również do stromienia krzywej rentowności, a oczekiwania inflacyjne w ankiecie TCMB dla uczestników rynku pozostały na poziomie 27 proc. rdr na koniec 2025 r." - oceniają w zapowiedzi tygodnia ekonomiści Goldman Sachs.

"(...) ryzyko dla skali cięć stóp na kolejnych posiedzeniach leży po stronie mocniejszych ruchów i zależy od wyników inflacji. Dynamika CPI znacznie wzrośnie w styczniu i lutym ze względu na sezonowość, ale efekty bazowe obniżą roczną CPI poniżej 40 proc. rdr od lutego, co naszym zdaniem sugeruje przyspieszenie cyklu cięć w marcu, kiedy saldo rachunku obrotów bieżących zacznie sezonowo rosnąć" - wskazano w raporcie Goldman Sachs.

Decyzję zakomunikują ponadto banki centralne Norwegii i Ukrainy (oba w czwartek).

STYCZNIOWE INDEKSY PMI

Piątek upłynie pod znakiem publikacji wstępnych indeksów PMI z Europy, Wlk. Brytanii i USA za styczeń.

Na Starym Kontynencie ekonomiści spodziewają się "uklepywania dna" w przypadku indeksów z przemysłu i stabilizacji delikatnej ekspansji w obszarze usług, po pozytywnych zaskoczeniach w grudniu.

"W końcówce roku zbiorczy PMI composite dla przemysłu i usług w strefie euro odzyskał znaczną część gruntu, który stracił w listopadzie. Jednak w styczniu prawdopodobnie powróci do trendu spadkowego i obniży się nieznacznie do 49,0 pkt. z 49,6 pkt. To nadal oznaczałoby recesję. Wzrost indeksu w grudniu postrzegamy jako obserwację odstającą od trendu. Odczyt nie wydaje się sygnalizować zmiany na lepsze, na co wskazują utrzymujące się słabe badania klimatu biznesowego Instytutu Ifo w Niemczech i Insee we Francji. Spodziewamy się zatem kontynuacji trwającego od maja trendu spadkowego nastrojów biznesowych, zarówno w sektorze usług, jak i w przemyśle wytwórczym" - oceniają ekonomiści Commerzbanku.

-----------------

Kalendarium wyd­­arzeń na światowym rynku finansowym w tygodniu 20-24 stycznia (źródło: Bloomberg).

PONIEDZIAŁEK, 20 STYCZNIA

2.00 - Chiny - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.

5.30 - Japonia - produkcja przemysłowa za XI (fin.)

8.00 - Niemcy - PPI za XII

8.30 - Szwajcaria - PPI za XII

11.00 - strefa euro - produkcja budowlana za XI

15.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC B. Vujcica

15.30 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC R. Holzmanna

18.00 - USA - początek uroczystości zaprzysiężenia D. Trumpa jako 47. prezydenta USA

WTOREK, 21 STYCZNIA

Wyniki: 3M, Netflix, Prologis, Charles Schwab, United Airlines

6.00 - strefa euro - nowe rejestracje aut za XII

8.00 - Turcja - sprzedaż nieruchomości za XII

8.00 - UK - bezrobocie i płace za XI

9.00 - Szwajcaria - podaż pieniądza M3 za XII

11.00 - Niemcy - indeks zaufania analityków i inwestorów ZEW za I

12.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC M. Centeno

14.30 - Kanada - CPI za XII

ŚRODA, 22 STYCZNIA

Wyniki: Samsung, LG, Canon, P&G, J&J, Halliburton, Travelers, Alcoa

10.15 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC F. Villeroy

11.30 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC K. Knota

13.00 - USA - tygodniowe wnioski o kredyt hipoteczny MBA

14.30 - Kanada - PPI za XII

16.00 - USA - indeks wyprzedzający koniunktury Conference Board za XII

16.05 - strefa euro - wystąpienie prezes EBC Ch. Lagarde

19.30 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC P. Nagela

CZWARTEK, 23 STYCZNIA

Wyniki: Hyundai, American Airlines

0.50 - Japonia - saldo handlowe za XII

8.00 - Rumunia - produkcja przemysłowa za XI

8.30 - Węgry - płace za XI

8.45 - Francja - wskaźnik zaufania w biznesie INSEE za I

10.00 - Norwegia - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.

11.30 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC J Escriva

12.00 - Turcja - decyzja banku centralnego ws. stóp procentowych

13.00 - Szwajcaria - wystąpienie prezesa Banku Szwajcarii M. Schlegela

13.00 - Ukraina - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.

14.30 - Kanada - sprzedaż detaliczna za XI

14.30 - USA - tygodniowe nowe zasiłki dla bezrobotnych

16.00 - strefa euro - zaufanie konsumentów ESI za I

PIĄTEK, 24 STYCZNIA

Wyniki: Verizon, American Express, Ericsson

Nad ranem czasu polskiego - Japonia - decyzja banku centralnego ws. stóp proc.

0.50 - Japonia - CPI za XII

1.30 - Japonia - PMI w przemyśle i usługach za I (wst.)

8.30 - Węgry - bezrobocie za XII

9.15 - Francja - PMI w przemyśle i usługach za I (wst.)

9.30 - Niemcy - PMI w przemyśle i usługach za I (wst.)

10.00 - strefa euro - PMI w przemyśle i usługach za I (wst.)

10.30 - UK - PMI w przemyśle i usługach za I (wst.)

11.00 - strefa euro - wystąpienie prezes EBC Ch. Lagarde

12.00 - strefa euro - wystąpienie członka zarządu EBC P. Cipollone

15.45 - USA - PMI w przemyśle i usługach za I (wst.)

16.00 - USA - indeks zaufania konsumentów U. Michigan za I (fin.), sprzedaż domów na rynku wtórnym za XII

Po zamknięciu rynków przeglądy ratingów: Czechy (Moody's), Rumunia (S&P), Turcja (Moody's), Bułgaria (Moody's), Łotwa (Moody's), Luxemburg (S&P), Holandia (Fitch).

(PAP Biznes)

tus/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5503 0,06%
1 EUR 4,2691 0,17%
1 GBP 5,0567 0,05%
100 JPY 2,6622 0,03%
1 USD 4,1462 0,07%

Powiązane