TYDZIEŃ NA RYNKACH: Inflacja w eurolandzie i USA, PMI i wstępne PKB za I kw., wyniki big techów

Oprócz trudnych do przewidzenia sygnałów o ew. deeskalacji wojny handlowej rynki śledzić będą kalendarz makro: wstępne odczyty PKB za I kw., inflację w Europie i USA, indeksy PMI z przemysłu głównych gospodarek. Na Wall Street uwagę przykują wyniki big techów: Meta, Microsoft, Amazon i Apple. Decyzję o stopach proc. ogłoszą banki centralne Japonii i Węgier.


Na przestrzeni tygodnia z głównych gospodarek świata napływać będą wstępne odczyty PKB za I kw. 2025 r. W eurolandzie kluczowe ponadto będą wstępne wskazania inflacji i indeksów PMI z przemysłu za kwiecień, a w USA dodatkowo miesięczny raport z rynku pracy (payrolls), z tradycyjnym akcentem na liczbę nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczym. Oczekiwany jest ich wzrost o 130 tys. wobec 228 tys. poprzednio.

W eurozonie inwestorzy będą szukać potwierdzenia spadkowego trendu inflacji, w kierunku 2-proc. celu, co pozwoliłoby EBC na kolejne obniżki stóp procentowych. Rynek oczekuje kwietniowego wskaźnika HICP na poziomie 2,1 proc. rdr vs 2,2 proc. poprzednio, bazowego 2,5 proc. vs 2,6 proc. miesiąc wcześniej, a mdm headline 0,5 proc. vs 0,6 proc. Według weekendowych doniesień Reutersa, w gronie Rady Prezesów EBC rośnie przekonanie, że w na najbliższym posiedzeniu banku w czerwcu dojdzie do 8. z rzędu cięcia stóp (depozytowa obecnie wynosi 2,25 proc.), z zastrzeżeniem "otwartej głowy" na nieprzewidziane okoliczności.

"Chociaż nie było wyraźnego sygnału, że EBC jest gotowy do zejścia ze stopami do poziomu akomodacyjnego, uważamy że bank będzie na to gotowy w czerwcu. Uważamy, że EBC powoli zmierza w kierunku obniżenia stóp poniżej 2 proc. Będzie to jednak prawdopodobnie proces stopniowy. (...) Czerwcowe prognozy będą kluczowym elementem ścieżki polityki w naszym scenariuszu bazowym. Uważamy, że prognozy te, biorąc pod uwagę dotychczasowe informacje, będą prawdopodobnie wskazywać na średnioterminową inflację bliższą 1,5 proc. niż 2 proc., wyraźnie sygnalizując potrzebę akomodacyjnej polityki pieniężnej. Według prezes Lagarde do tej pory unikano dyskusji na ten temat, ale w czerwcu będzie ona konieczna" - oceniają ekonomiści Bofa Global Research.

W najbliższych dniach wstępne indeksy PMI pokażą, a do pewnego stopnia także dane o PKB z dużych gospodarek, czy pełnoskalowa wojna handlowa, rozpętana 2 kwietnia (słynny "Dzień Wyzwolenia") przez administrację D. Trumpa, znalazła już odzwierciedlenie w globalnych łańcuchach dostaw.

W związku z kwestiami celnymi w USA spodziewany jest dość niski odczyt PKB (środa), a być może nawet sygnał recesyjny. Konsensus Bloomberga wskazuje na dynamikę wskaźnika w I kw. na poziomie 0,2 proc. (annualizowany) wobec 2,4 proc. kwartał wcześniej.

"Będzie bardzo słaby raport PKB za I kwartał w środę. Nie możemy wykluczyć skurczenia się gospodarki z powodu gwałtownego wzrostu importu w pierwszych trzech miesiącach roku, ponieważ firmy przyspieszyły zakupy zagraniczne, aby wyprzedzić obawy związane z cłami. Jednak marcowe wydatki konsumenckie i inwestycje prawdopodobnie wystarczyły, aby utrzymać wzrost na dodatnim poziomie. W nadchodzących kwartałach może być inaczej" - ocenia ekonomista ING James Knightley.

Również w środę podane zostaną dane o dochodach i wydatkach Amerykanów w marcu, w tym preferowana przez Fed miara inflacji - deflator PCE. Rynek oczekuje wyhamowania tej miary wzrostu cen w ujęciu rdr do 2,2 proc. rdr (2,6 proc. dla bazowego PCE) z 2,5 proc. (bazowy z 2,8 proc.). W ujęciu mdm ceny amerykańskiego konsumenta miały ustabilizować się mdm vs +0,3 proc. poprzednio, a bazowo mdm wzrosnąć o 0,1 proc. vs 0,4 proc. miesiąc wcześniej.

Na przełomie kwietnia i maja na amerykańskiej giełdzie wyniki opublikuje ok. 180 spółek z indeksu S&P500, odpowiadających za ok. 40 proc. jego kapitalizacji. W szczególności uwaga zwrócona będzie na raporty spółek technologicznych: Apple, Microsoft, Meta i Amazon. Od początku roku do piątkowego zamknięcia akcje Mety są na blisko 10-proc. minusie, Microsoftu straciły ok. 15-proc., a Apple i Amazona zaliczyły spadek o ponad 20 proc.

W związku z doniesieniami o przyspieszaniu zakupów różnych dóbr w przededniu wojny celnej analitycy sygnalizują, żeby traktować ewentualne dobre wyniki branży technologicznej z dystansem.

"Jeśli Apple odnotuje wysoką sprzedaż iPhone'ów, inwestorzy będą prawdopodobnie zastanawiać się, czy są to zakupy na zapas, czy prawdziwy wskaźnik popytu. Jeśli wyniki będą dobre, istnieje duża szansa, że będzie to postrzegane jako tymczasowy wzrost popytu w celu zabezpieczenia telefonów przed taryfą. (...). Na przykład, jeśli firmy uważają, że będą podlegać taryfom na serwery Dell, mogą zdecydować się na zakup teraz, zamiast czekać (...). Zatem do jakiego stopnia możemy ufać wynikom w sektorze technologicznym, jeśli będą one solidne?" - ocenia Nathan Peterson, dyrektor ds. analizy instrumentów pochodnych w Charles Schwab.

Po publikacji wyników przez ok. 1/3 spółek z indeksu S&P500 za I kw. szacunki dla wzrostu zysków firm z tego indeksu kształtują się obecnie na poziomie blisko +10 proc. rdr, wobec +8 proc. z początku kwietnia, wg danych LSEG IBES.

NARODOWY BANK WĘGIER UTRZYMA JASTRZĘBIE NASTAWIENIE BEZ ZMIAN STÓP, BOJ RÓWNIEŻ "ON HOLD"

We wtorek Narodowy Bank Węgier (MNB) podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Rynek oczekuje utrzymania głównej stopy na poziomie 6,50 proc., po tym jak w ub. miesiącu nowy prezes MNB Mihaly Varga podtrzymał jastrzębią komunikację swojego poprzednika. W szczególności, powtórzono w komunikacie zdanie, że utrzymywanie restrykcyjnego nastawienia w polityce pieniężnej jest uzasadnione, a obecny poziom stóp może być utrzymywany przez dłuższy czas.

"Inflacja zaskoczyła znacząco w dół w marcu, a połączenie niższych cen surowców i niedawno wprowadzonych limitów dla marż na niektóre produkty spożywcze prawdopodobnie przyczyni się do dalszej dezinflacji w nadchodzących miesiącach. Jednocześnie w ostatnim czasie osłabił się kurs EUR/HUF, na co MNB był historycznie wrażliwy (chociaż deprecjacja jest bardziej umiarkowana w ujęciu ważonym handlem). W świetle prognozy MNB i niewielkiego osłabienia forinta spodziewamy się, że bank centralny nadal będzie wysyłał jastrzębie sygnały. Jeśli jednak inflacja powróci do celu MNB 3,0 proc. +/- 1 pp. w maju - czego się spodziewamy - a HUF nieco się umocni do EUR, uważamy, że MNB może złagodzić swoje jastrzębie wytyczne w przyszłym miesiącu" - oceniają ekonomiści Goldman Sachs.

W czwartek nad ranem czasu polskiego decyzję ws. stóp proc. ogłosi Bank Japonii (BoJ). Ankietowani przez Reutersa ekonomiści spodziewają się utrzymania głównej stopy na poziomie 0,5 proc. do czerwca włącznie, przy czym do ok. 50 proc. z 70 proc. obniżył się udział ekspertów oczekujących podwyżki stóp o 25 pb. III kw. br. Rynki wyceniają szanse na jedną podwyżkę stóp BoJ do końca roku na ok 65 proc.

-----------------

Kalendarium wyd­­arzeń na światowym rynku finansowym w tygodniu 28 kwietnia - 2 maja (źródło: Bloomberg).

PONIEDZIAŁEK, 28 KWIETNIA

Wyniki: Dominos Pizza

8.00 - Norwegia - bezrobocie za II

8.00 - Szwecja - PPI za III

9.00 - Hiszpania - sprzedaż detaliczna za III

15.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EB­C O. Rehn'a i wiceprezesa EBC L. de Guindosa

WTOREK, 29 KWIETNIA

Wyniki: Visa, PayPal, Starbucks, Snap, UPS, CocaCola, Pfizer, Spotify

8.00 - Szwecja - PKB za I kw. (wst.), sprzedaż detaliczna za III

8.00 - Niemcy - indeks zaufania konsumentów GfK za V

8.30 - Węgry - PPI za III

9.00 - Turcja - bezrobocie za III

9.00 - Hiszpania - HICP za IV (wst.), PKB za I kw. (wst.)

9.00 - strefa euro - wystąpienie członka zarządu EBC P. Cipollone

10.00 - strefa euro - oczekiwania inflacyjne za III, podaż pieniądza M3 za III, ESI za IV

11.00 - Włochy - produkcja przemysłowa za II

11.40 - UK - wystąpienie przedstawiciela Banku Anglii D. Ramsdena

12.00 - Włochy - płace za III

14.00 - Węgry - decyzja Narodowego Banku Węgier ws. stóp proc.

14.30 - USA - zapasy hurtowników za III (wst.)

15.00 - USA - indeksy cen nieruchomości FHFA i S&P CoreLogic

16.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC R. Holzmanna

16.00 - USA - wakaty JOLTS za III, zaufanie konsumentów Conference Board za IV

ŚRODA, 30 KWIETNIA

Wyniki: Meta, Microsoft, Caterpillar, Qualcomm, RobinHood, Prudential

1.50 - Japonia - sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa za III

3.30 - Chiny - PMI za IV

7.00 - Japonia - indeks wyprzedzający koniunktury za II (fin.)

7.30 - Francja - PKB za I kw. (wst.)

8.00 - Niemcy - sprzedaż detaliczna za IV

8.00 - UK - ceny nieruchomości za IV

8.30 - Węgry - PKB za I kw., saldo handlowe za III

8.30 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC G. Mullera

8.45 - Francja - HICP za IV (wst.), PPI za III

9.00 - Czechy - PKB za I kw. (wst.)

9.00 - Turcja - saldo handlowe za III

9.55 - Niemcy - bezrobocie za IV

10.00 - Niemcy - PKB za I kw. (wst.), inflacja w landach za IV

10.00 - Czechy - podaż pieniądza za III

10.00 - Włochy - PKB za I kw. (wst.)

11.00 - Włochy - HICP za IV (wst.)

12.00 - Włochy - PPI za III

13.00 - USA - tygodniowe wnioski o kredyt hipoteczny MBA

13.00 - UK - wystąpienie przedstawicielki BoE C. Lombardelli

14.00 - Niemcy - HICP za IV (wst.)

14.15 - USA - zmiana zatrudnienia wg ADP za IV

14.30 - USA - PKB za I kw. (1. odczyt)

14.30 - Kanada - PKB za I kw. (wst.)

16.00 - USA - dochody i wydatki Amerykanów, deflator PCE za III

CZWARTEK, 1 MAJA

Dzień wolny: Chiny, Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Norwegia, Szwecja, Szwajcaria, Węgry, Turcja, Rumunia, Czechy.

Wyniki: Amazon, Apple, Mastercard, Airbnb, McDonald's

Nad ranem czasu polskiego: decyzja Banku Japonii ws. stóp proc.

7.00 - Japonia - zaufanie konsumentów za IV

8.30 - Szwajcaria - sprzedaż detaliczna za III

10.30 - UK - podaż pieniądza za III, PMI w przemyśle za IV (wst.)

13.30 - USA - likwidowane miejsca pracy Challenger za IV

14.30 - USA - tygodniowe nowe zasiłki dla bezrobotnych

15.30 - Kanada - PMI w przemyśle za IV

15.45 - USA - PMI w przemyśle za IV (fin.)

16.00 - USA - indeks aktywności w przemyśle za IV

PIĄTEK, 2 MAJA

Wyniki: ExxonMobil

1.30 - Japonia - bezrobocie za III

9.00 - Węgry - PMI w przemyśle za IV

9.30 - Szwajcaria - PMI w przemyśle i usługach za IV

9.30 - Czechy - PMI w przemyśle za IV

9.45 - Włochy - PMI w przemyśle za IV

9.50 - Francja - PMI w przemyśle za IV

9.55 - Niemcy - PMI w przemyśle za IV

10.00 - Włochy - bezrobocie za III

10.00 - strefa euro - PMI w przemyśle za IV

11.00 - strefa euro - HICP za IV (wst.), bezrobocie za III

14.30 - USA - zmiana zatrudnienia (payrolls) za IV

16.30 - USA - zamówienia w przemyśle zza III, zamówienia na dobra trwałe (fin.) za III

(PAP Biznes)

tus/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5447 -0,59%
1 EUR 4,2718 -0,34%
1 GBP 4,9992 -0,50%
100 JPY 2,6351 -0,58%
1 USD 3,7551 -0,70%