TYDZIEŃ W KRAJU: Decyzja RPP, CPI za III, PMI, podaż SPW na II kw., wyniki: LPP, Eurocash
W tym tygodniu w centrum krajowych inwestorów znajdzie się decyzja Rady Polityki Pieniężnej i konferencja prasowa prezesa NBP. Rynek pozna wstępny odczyt inflacji CPI i wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu za marzec oraz dane o deficycie sektora finansów publicznych za 2024 r. MF przedstawi plan podaży SPW na drugi kwartał. Wyniki opublikują m. in. LPP i Eurocash.
Tydzień na krajowym rynku rozpocznie się od publikacji wstępnego odczytu inflacji za marzec. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekują, że CPI nieznacznie wzrósł w bieżącym miesiącu - do 5,0 proc. rdr z 4,9 proc. w lutym. Prognozy wahają się od 4,9 proc. do 5,2 proc.
"Nasza prognoza CPI wskazuje na stabilizację na poziomie ze stycznia-lutego tj. 4,9 proc. rdr, przy wzroście cen konsumpcyjnych o 0,2 proc. mdm. Na taki wynik składa się m.in. dość niska jak na ten miesiąc zmiana cen żywności (wg naszych szacunków 0 proc. mdm) i spadek cen paliw o ok 2 proc. mdm, przy podwyższonym rozpędzie cen w kategoriach bazowych (ok. 0,6 proc. mdm)" - prognozują ekonomiści Santander BP.
"Niepewność szacunków jest podwyższona faktem, że po zmianie wag w koszyku inflacyjnym nie dysponujemy jeszcze bardziej szczegółowymi danymi z GUS, które pozwoliłyby na większą precyzję w obliczeniach rocznej dynamiki CPI" - dodają.
Poniedziałkowe dane o CPI będą istotne z punktu widzenia oceny procesów inflacyjnych przez Radę Polityki Pieniężnej, która we wtorek zbierze się na dwudniowe posiedzenie. Po zakończeniu posiedzenia w środę Rada ogłosi decyzję ws. stóp procentową. Rynek nie oczekuje zmiany parametrów polityki pieniężnej.
"Rada Polityki Pieniężnej zapewne utrzyma stopy procentowe bez zmian. Niemniej, jesteśmy niezwykle ciekawi, czy w komunikacie i na konferencji prezesa NBP pojawią się jakieś odniesienia do serii słabszych od prognoz danych ekonomicznych z ostatnich tygodni, które w naszej ocenie wskazują na poprawę perspektyw inflacji w horyzoncie do końca br. w porównaniu do marcowej projekcji NBP" - wskazują ekonomiści Santander BP.
"Nie wykluczamy, że na najbliższym posiedzeniu może pojawić się wniosek o obniżkę stóp procentowych, chociaż biorąc pod uwagę wypowiedzi członków RPP z ostatnich tygodni oceniamy, że miałby on bardzo małe szanse na poparcie większości" - dodają.
Podczas ubiegłotygodniowego Forum Bankowego w Warszawie prezes NBP Adam Glapiński powtórzył, że obecnie nie ma podstaw do zmiany stóp procentowych, wobec faktu, że inflacja, w tym bazowa, jest podwyższona i nie obniży się do celu w kolejnych miesiącach. W podobnym tonie w piątek wypowiedziała się wiceprezes NBP Marta Kightley. W wywiadzie dla portalu Interia wskazała, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie i obecnie nie ma przesłanek do cięcia stóp.
Na początku tygodnia (poniedziałek) Ministerstwo Finansów opublikuje plan podaży obligacji na drugi kwartał i szczegółowy plan na kwiecień. Z rocznego planu emisji SPW wynika, że w II kw. 2025 r., w każdym miesiącu, resort finansów zakłada przeprowadzanie trzech przetargów obligacji - sprzedaży albo zamiany w zależności od sytuacji budżetowej i rynkowej. MF planuje też regularnie przeprowadzać emisje bonów skarbowych.
Obok resortu finansów, również Bank Gospodarstwa Krajowego opublikuje w poniedziałek plan podaży obligacji na drugi kwartał - na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W pierwszym kwartale BGK przeprowadził pięć przetargów. Pod koniec stycznia dyrektor zarządzający pionem rynków finansowych w BGK, Piotr Marczak, informował PAP Biznes, że w ramach emisji na rzecz FPC BGK chce zwiększyć udział obligacji emitowanych na rynek krajowy.
We wtorek inwestorzy poznają wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu za marzec. W lutym PMI wyniósł 50,6 pkt. wobec 48,8 pkt. w styczniu. PMI wzrósł powyżej poziomu 50 pkt po raz pierwszy od kwietnia 2022 r.
"Spodziewamy się wzrostu do 50,8 pkt., sygnalizującego dalszą poprawę nastrojów w przemyśle, w ślad za analogicznymi indeksami z Europy Zachodniej" - oceniają ekonomiści Santander BP.
We wtorek krajowi inwestorzy poznają ponadto szacunek deficytu sektora finansów publicznych w 2024 r., który opublikuje Główny Urząd Statystyczny. Według przyjętego przez rząd Średniookresowego planu budżetowo-strukturalny na lata 2025-2028, deficyt w 2024 r. wyniesie 5,7 proc. PKB, a w kolejnych latach będzie stopniowo obniżał się do odpowiednio: 5,5 proc. PKB w 2025 r., 4,5 proc. PKB w 2026 r., 3,7 proc. PKB w 2027 r. i 2,9 proc. PKB w 2028 r.
W najbliższych dniach Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powinno opublikować swój szacunek stopy bezrobocia za marzec. W lutym bezrobocia w Polsce utrzymało się na poziomie ze stycznia, tj. 5,4 proc. Konsensus opracowany przez PAP Biznes wskazuje, że marcu stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce obniżyła się do 5,3 proc.
Na Giełdzie Papierów Wartościowych trwa sezon publikacji przez spółki wyników kwartalnych. W tym tygodniu dane finansowe przedstawi m. in. LPP. Zdaniem analityków ankietowanych przez PAP Biznes, zysk netto j. d. LPP w IV kw. 2024 r. wyniósł 516 mln zł. Przy sporządzaniu konsensusu uwzględniono prognozy z 7 biur maklerskich.
-------------------------------
Kalendarium planowych wydarzeń na krajowym rynku finansowym w tygodniu 31 marca - 4 kwietnia.
PONIEDZIAŁEK, 31 MARCA
Wyniki: Ferro
10.00 - GUS - Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 r.
11.30 - Konferencja prasowa PGE poświęcona podpisaniu umowy między PGE a BGK oraz rozwojowi segmentu dystrybucji i energetyki kolejowej w Grupie PGE
14.00 - NBP - Bilans płatniczy – kwartalny
14.00 - NBP - Zadłużenie zagraniczne - kwartalne
14.00 - NBP - Międzynarodowa pozycja inwestycyjna
15.00 - MF - Zadłużenie sektora finansów publicznych
15.00 - MF - Podaż SPW na kwiecień i II kw.
15.00 - BGK - Podaż obligacji na rzecz FPC na II kw.
WTOREK, 1 KWIETNIA
Wyniki: Murapol
9.00 - S&P - Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu za marzec
9.00 - Konferencja Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych
10.00 - GUS - Wstępna informacja o relacji deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB w 2024 roku
12.00 - Wideokonferencja Murapolu o wynikach
ŚRODA, 2 KWIETNIA
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej
Biotechnologia a długowieczność - konferencja CEBioForum 2025 - dzień I
10.00 - Webinar Deloitte: ESG – kij i marchewka w przepisach podatkowo-prawnych oraz zachętach niekomercyjnych
13.00 - Konferencja Molecure m.in. o planach rozwoju oraz omówieniu sytuacji operacyjno-finansowej spółki za rok 2024
CZWARTEK, 3 KWIETNIA
Wyniki: Voxel, LPP, Eurocash
41. edycja Konferencji Energetycznej EuroPOWER & OZE POWER - dzień I
Konferencja "SECURE INTERNATIONAL SUMMIT" w Bydgoszczy - dzień I
Biotechnologia a długowieczność - konferencja CEBioForum 2025 - dzień II
10.00 - Wideokonferencja MCI Capital ASI, na której zostaną omówione wyniki spółki i Grupy MCI Capital ASI (MCI) za 2024 r.
11.00 - Webinarium Text o wynikach
11.00 - Konferencja Grupy LPP poświęcona wynikom spółki za 2024 rok oraz strategii na lata 2025-2027
12.30 - Konferencja wynikowa Elektrotimu
15.00 - Konferencja prasowa prezesa NBP
PIĄTEK, 4 KWIETNIA
Wyniki: Develia
41. edycja Konferencji Energetycznej EuroPOWER & OZE POWER - dzień II
Konferencja "SECURE INTERNATIONAL SUMMIT" w Bydgoszczy - dzień II
14.00 - NBP - Protokół z posiedzenia RPP w marcu
(PAP Biznes)
pat/