TYDZIEŃ W KRAJU: Przetarg sprzedaży SPW, sejmowa KFP o polityce pieniężnej
Rozpoczynający się tydzień na krajowym rynku będzie ubogi w wydarzenia ekonomiczne. W środę resort finansów przeprowadzi przetarg sprzedaży SPW. W czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych zapozna się ze sprawozdaniem z wykonania założeń polityki pieniężnej na 2024 r. Po nieoczekiwanym cięciu stóp proc. w ubiegłym tygodniu uwaga rynku skupi się na potencjalnych, kolejnych wypowiedziach członków RPP.
Na środę Ministerstwo Finansów zaplanowało przetarg sprzedaży obligacji skarbowych. W poniedziałek resort finansów powinien opublikować szczegóły podaży.
W miesięcznym planie MF informował, że na przetargu 9 lipca zaoferuje papiery za 5-10 mld zł. W całym III kw. 2025 r. Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić 6-7 przetargów sprzedaży obligacji z łączną podażą 55-75 mld zł.
Na koniec czerwca stopień sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto budżetu państwa zapisanych w ustawie budżetowej wynosił ok. 75 proc.
W czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych zapozna się ze sprawozdaniem z wykonania założeń polityki pieniężnej na rok 2024 oraz sprawozdaniem z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2024 roku. Podczas posiedzenia głos zabrać powinni członkowie zarządu NBP; na posiedzeniu często obecni są również członkowie Rady Polityki Pieniężnej.
Krajowi inwestorzy z uwagą będą śledzić wszelkie sygnały dotyczące dalszej ścieżki stóp procentowych w Polsce, po tym jak w lipcu Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obniżyła wszystkie stopy procentowe NBP o 25 pb., stopa referencyjna wynosi obecnie 5,00 proc.
Z konsensusu przeprowadzonego przez PAP Biznes przed posiedzeniem wynikało, że jedynie 3 z 19 ankietowanych ośrodków spodziewało się cięcia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w lipcu.
Na ubiegłotygodniowej konferencji po posiedzeniu Rady prezes NBP Adam Glapiński wskazał, że kolejna obniżka stóp proc. jest możliwa we wrześniu przy sprzyjających okolicznościach, ale RPP nie zapowiada cyklu luzowania. Jak zaznaczył, gdy Rada dostosowuje stopy, to poczeka przynajmniej miesiąc z kolejnym ruchem. Według prezesa NBP, przy trwałym zejściu inflacji do celu docelowo stopa referencyjna może zejść nawet do 3 proc.
Teraz uwaga rynku skupi się na wypowiedziach kolejnych członków RPP i ich ocen dotyczących dalszej ścieżki stóp procentowych w Polsce. Po ostatniej decyzji Rady głos zabrało już kilku z nich.
W ubiegłym tygodniu członek RPP Henryk Wnorowski wskazał w rozmowie z PAP Biznes, że nie wyklucza kolejnego dostosowania stóp procentowych we wrześniu, a na koniec 2025 r. widzi główną stopę "z czwórką z przodu". Jak zaznaczył, przeciw szybkiemu i głębokiemu obniżaniu stóp przemawia uporczywość inflacji i luźna polityka fiskalna. Jego zdaniem dostosowania stóp powinny następować w krokach po 25 pb.
Z kolei Ludwik Kotecki ocenił w rozmowie z agencją Bloomberg, że obniżka stóp procentowych w lipcu może być początkiem cyklu, który prawdopodobnie będzie kontynuowany dwoma kolejnymi cięciami o 25 pb jeszcze w tym roku, jeśli pozwolą na to dane.
Zdaniem Ireneusza Dąbrowskiego, RPP mogłaby rozpocząć cykl obniżek stóp proc. w październiku i listopadzie ruchem o 25 pb, a docelowo główna stopa mogłaby zejść do 3,5 proc. w 2026 r. - wynika z wypowiedzi Dąbrowskiego dla agencji Bloomberg.
Na Giełdzie Papierów Wartościowych ubiegły tydzień zakończył się spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 0,77 proc., a indeks szerokiego rynku WIG zniżkował o 0,60 proc.
Analityk DM BOŚ Adam Stańczak ocenił w komentarzu po piątkowej sesji, że WIG20 walczy teraz o przełamanie oporu na poziomie 2900 pkt.
"Indeks konfrontuje się oporem, który jest nie tylko szczytem aktualnej hossy, ale też górnym ograniczeniem kilkutygodniowej konsolidacji WIG20 w strefie 2900-2650 pkt. W praktyce, gra toczy się nie tylko o połamanie oporu na 2900 pkt. i otwarcie drogi do testu kolejnej psychologicznej bariery w rejonie 3000 pkt., ale też o wybicie z półki o szerokości 250 punktów i zbudowanie potencjału zwyżki indeksu w rejon 3150 pkt." - napisał Stańczak.
-------------------------------
Kalendarium planowych wydarzeń na krajowym rynku finansowym w tygodniu 7-11 lipca.
PONIEDZIAŁEK, 7 LIPCA
9.30 - Udział premiera Donalda Tuska w wydarzeniu na GPW na temat deregulacji
14.00 - NBP - Stan oficjalnych aktywów rezerwowych; Pieniądz rezerwowy i czynniki jego kreacji
15.00 - MF - Podaż na przetarg sprzedaży SPW 9 VII
WTOREK, 8 LIPCA
Europejskie Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców - dzień I
ŚRODA, 9 LIPCA
Europejskie Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców - dzień II
11.30 - MF - Przetarg sprzedaży SPW
14.00 - Konferencja prasowa ZPP pt. "Zakończenie prac deregulacyjnych rządu w świetle działań administracji publicznej"
CZWARTEK, 10 LIPCA
10.00 - GUS - Podmioty gospodarki narodowej wpisane do rejestru REGON - czerwiec 2025 r.
14.00 - Konferencja CASE nt. wyników raportu: "Branża piwowarska w Polsce. Wpływ na gospodarkę – edycja 2025"
14.00 - Konferencja prasowa na temat branży piwowarskiej w Polsce
PIĄTEK, 11 LIPCA
Brak zaplanowanych, istotnych wydarzeń ekonomicznych
(PAP Biznes)
pat/