W '25 jeszcze dwie lub więcej obniżek stóp, ale nagłe zwroty RPP mogą być normą - mBank (opinia)

pap_20190311_09D.jpg

W 2025 r. RPP może obniżyć stopy w małej skali jeszcze dwukrotnie lub nieco więcej, ale reguła decyzyjna Rady nie jest stała i nagłe zwroty w tym obszarze mogą być normą - oceniają ekonomiści mBanku.


"Co już jest jasne dla NBP? To podstawowe pytanie, które powinniśmy sobie zadać. Przede wszystkim to, że procesy inflacyjne zwalniają, a kolejna ścieżka z projekcji będzie niższa. Tym samym lipcowy dokument zaskoczeniem dla RPP być nie powinien. (...) To posiedzenie, w którym powinno dojść do obniżki stóp. Jest tylko jedno "ale". To wciąż nie będzie miesiąc, w którym jasne będą losy cen energii. Stąd pewnie ruch małej skali. Kolejny przystanek będzie po wakacjach, kiedy ceny energii będą znane" - napisano w raporcie mBanku.

"W tym okresie RPP może "zmieścić" jeszcze jedną lub potencjalnie więcej obniżek, gdyż - naszym zdaniem - prezentowana przez NBP ścieżka inflacji jest za wysoka. Tu jednak puzzle czynników ryzyka mogą zacząć się przestawiać, bo wzrost PKB pewnie przyspieszy, co spowoduje ruch projekcji inflacyjnej na lata 2026-2027 w górę. Dlatego też nie szalejemy ze skalą obniżek, pozostawiając scenariusze >100 pb jako te o mniejszym prawdopodobieństwie" - dodano.

Eksperci mBanku oceniają jednocześnie, że reguła decyzyjna RPP nie jest stała, a nagłe zwroty w tej kwestii mogą być już normą.

"Zwrot w RPP nie nastąpił dlatego, że diametralnie zmieniły się warunki makro. Raczej po prostu ich interpretacja przez większość członków RPP się zmieniła. Tym samym w międzyczasie bardzo uważnie będziemy liczyć głosy, aby nie przegapić potencjalnych dostosowań scenariusza, które mogą pojawić się po drodze. Wciąż okno do obniżek jest szeroko otwarte, ale to od woli członków RPP zależy jak je wykorzystają. Uważamy, że nagłe zwroty akcji mogą być normą" - napisano.

Zdaniem ekonomistów mBanku, z wypowiedzi prezesa NBP można wnioskować, że Rada chce utrzymywać stopę realną ex post na poziomie co najmniej 1 proc., co implikuje docelową stopę referencyjną na poziomie 3,5 proc., zakładając inflację równo w celu oraz stopy pod koniec 2025 r. roku w okolicy 4-4,75 proc., z naciskiem na wyższą wartość.

Prezes NBP Adam Glapiński na czwartkowej konferencji prasowej poinformował, że z wypowiedzi członków RPP na majowym posiedzeniu wynika, że gdyby Rada zdecydowała o dalszym obniżaniu stóp w lipcu lub na jesieni, to większość opowie się za cyklem. Dodał, że dla banku centralnego ruchy po 25 pb. są wygodniejsze niż dostosowania o 50 pb. (PAP Biznes)

tus/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5321 0,10%
1 EUR 4,2398 -0,13%
1 GBP 5,0241 -0,37%
100 JPY 2,6021 -0,15%
1 USD 3,7398 -0,94%