W kolejnych miesiącach inflacja może wynieść powyżej 5 proc. (opinia)
We wrześniu inflacja zbliżyła się do poziomu 5 proc., a w kolejnych miesiącach prawdopodobnie przekraczać będzie 5,0 proc. rdr - oczekują analitycy. Ich zdaniem także inflacja bazowa pozostanie przez dłuższy czas na poziomie powyżej 4 proc., ograniczając przestrzeń do cięć stóp.
MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (e-mail)
"Wg ostatecznego szacunku GUS wskaźnik CPI we wrześniu wyniósł 4,9 proc. rdr, tj. zgodnie z szacunkiem flash. Roczny wskaźnik inflacji znalazł się na poziomie sporo wyższym niż w sierpniu (4,3 proc. rdr), a w kolejnych miesiącach prawdopodobnie przekraczać będzie 5,0 proc. rdr.
Z danych GUS wynika, że wskaźnik cen towarów zwiększył się we wrześniu do 4,2 proc. rdr z 3,6 proc. rdr w sierpniu, wskaźnik cen usług natomiast przyspieszył do 6,8 proc. rdr z 6,2 proc. rdr w sierpniu. Nadal zatem wzrosty cen usług, przewyższające wyraźnie wzrosty cen towarów, są główną siłą napędową inflacji w Polsce.
Wśród głównych kategorii raportowanych przez GUS spadek cen w stosunku do sierpnia zanotowano we wrześniu w przypadku transportu (o 2,7 proc.), rekreacji i kultury (o 0,6 proc.) oraz innych towarów i usług (o 0,5 proc.). W pozostałych kategoriach miały miejsce wzrosty cen, w tym największy dotyczył edukacji (o 4,5 proc.), odzieży i obuwia (o 1,9 proc.) oraz łączności (o 1,0 proc.). Inflacja bazowa, po wykluczeniu cen żywności i energii, przyspieszyła we wrześniu – wg szacunków – do 4,2 proc. rdr z 3,7 proc. rdr w sierpniu.
Inflacja w Polsce znalazła się we wrześniu br. tuż poniżej 5,0 proc., a październik będzie już tym miesiącem, w którym ten poziom zostanie przekroczony. Przyczynią się do tego chociażby dalsze wzrosty cen żywności (po części sezonowe, po części powodowane mniejszą tegoroczną podażą niektórych produktów rolnych), czy odbicie w cenach paliw (w związku z wyższymi cenami ropy naftowej na świecie). Inflacja jest zatem aktualnie dwukrotnością środka celu NBP i na pewno w takich okolicznościach RPP nie może obniżać stóp procentowych. Poziomy wskaźnika CPI w okolicach 5,0 proc. będą się utrzymywać do lutego – marca 2025 r., dlatego pierwsza obniżka stóp procentowych możliwa będzie najwcześniej w końcu pierwszego kwartału przyszłego roku."
RAFAŁ BENECKi, ADAM ANTONIAK, ING (e-mail)
"GUS potwierdził szacunek wrześniowej inflacji CPI na 4,9 proc. rdr. Ceny towarów wzrosły w ubiegłym miesiącu o 3,8 proc. rdr, a usług o 6,0 proc. rdr, wobec odpowiednio 3,6 proc. rdr i 6,2 proc. rdr w sierpniu. W porównaniu do sierpnia ceny wzrosły we wrześniu o 0,1 proc.
Do wzrostu rocznego wskaźnika inflacji względem sierpnia w największym stopniu przyczyniły się ceny żywności (0,2 pkt. proc.), energii (0,1 pkt. proc.) oraz wzrost inflacji bazowej (ok. 0,3 pkt. proc.), który był napędzany m.in. wyższymi cenami w kategorii zdrowie. Wzrosty także w łączności i rekreacji i kulturze. Szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosła we wrześniu do 4,3 proc. rdr z 3,7 proc. rdr w sierpniu.
Wzrost rocznego wskaźnika inflacji bazowej był także związany z efektem niskiej bazy, spowodowanym +nienaturalnymi+ spadkami cen z września 2023. Przed rokiem inflacja bazowa obniżyła się o 0,1 proc. mdm w związku z wprowadzeniem nowej listy leków refundowanych, która rozszerzyła katalog darmowych leków dla osób starszych i dzieci. Roczne tempo wzrostu cen w kategorii zdrowie podniosło się we wrześniu do 6,1 proc. z 2,7 proc. w sierpniu. W tym roku mieliśmy do czynienia z bardziej typowym dla września wzrostem cen bazowych względem poprzedniego miesiąca (ok. 0,4 proc. mdm). W ujęciu miesięcznym wyraźnie podrożały usługi telekomunikacyjne i usługi związane z rekreacją i sportem.
Spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach inflacja pozostanie blisko 5 proc. rdr, a z początkiem 2025 możemy być świadkami dalszego jej wzrostu. Wciąż nie jest rozstrzygnięta kwestia ewentualnego wydłużenia ceny maksymalnej na prąd na poziomie PLN500/MWh (netto). Wiemy natomiast, że przywrócona zostanie opłata mocowa oraz wzrosną stawki akcyzy na papierosy. Według naszych prognoz inflacja osiągnie szczyt na przełomie 1kw25 i 2kw25 na poziomie około 6 proc. rdr.
Dyskusja w Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) na temat łagodzenia polityki pieniężnej rozpocznie się na marcowym posiedzeniu i po zapoznaniu się członków Rady z projekcją makroekonomiczną. Oczekujemy, że pierwsze cięcie stóp nastąpi w 2kw25, a na przestrzeni 2025 stopy Narodowego Banku Polskiego (NBP) zostaną obniżone łącznie o 100 pb. Czynnikiem ograniczającym przestrzeń do obniżek stóp jest uporczywa inflacja bazowa, która w najbliższych miesiącach pozostanie powyżej 4 proc. rdr, a projekcje NBP wskazują na jej wyższy przebieg niż projekcje banków centralnych w Czechach i na Węgrzech.
JAKUB RYBACKI, PIE (e-mail)
"Inflacja zbliżyła się we wrześniu do poziomu 5 proc. Bariera ta zostanie raczej przekroczona w październiku, jednak inflacja osiągnie wtedy swój szczyt. Niemniej, do końca pierwszego półrocza 2025 będzie przekraczać górną granicę celu NBP.
Główny Urząd Statystyczny potwierdził, że inflacja wzrosła we wrześniu do 4,9 proc. Wzrost cen związany jest głównie z rachunkami za energię – te były o 11,4 proc. większe niż rok temu. Przyśpieszyła też inflacja bazowa, co jednak jest związane głównie z wydatkami na ochronę zdrowia. Dotychczas wskaźnik obniżało rozszerzenie puli darmowych preparatów, teraz efekt ten wygasł.
Październik przyniesie lekki wzrost inflacji, jednak od listopada zacznie ona spadać. Koniec roku prawdopodobnie przyniesie wyniki zbliżone do 4,5 proc. Tempo wzrostu cen żywności będzie niższe niż obecnie. Również paliwa będą tańsze w stosunku do ubiegłego roku. Mankamentem pozostanie koszt podstawowych usług – w tym wypadku ceny dalej będą dynamicznie rosnąć.
Początek 2025 roku będzie mocno uzależniony od decyzji administracyjnych w sprawie cen energii. Niemniej inflacja będzie wyraźnie przekraczać górną granicę celu NBP. Powrót do dopuszczalnego pasma wahań nastąpi prawdopodobnie dopiero w sierpniu - po około 14 miesiącach od wyjścia poza cel NBP."
----------------------------------------------
We wtorek Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły rdr o 4,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS. (PAP Biznes)
jz/ gor/